Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premiera filmu "Kielecka Brygada Piechoty". Dionizy Krawczyński: - Większość ludzi nie wie o tym oddziale praktycznie nic

Tomasz Trepka
Ponad stu aktorów-amatorów na planie, praca w kilku miejscach powiatu kieleckiego oraz wyjątkowe przesłanie o wartościach i etosie niepodległościowej konspiracji z okresu II wojny światowej – to wszystko znajdziemy w najnowszej produkcji filmowej „Kielecka Brygada Piechoty”. Jej premiera odbyła się w ramach wojewódzkich uroczystości upamiętniających 79. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

Produkcja filmu o Kieleckiej Brygadzie Piechoty Armii Krajowej to autorski pomysł Dionizego Krawczyńskiego ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”. Dlaczego wybór producentów filmu padł na tę jednostkę Armii Krajowej? – To bohaterowie okresu okupacji niemieckiej, którzy dziś są praktycznie nieznani. Nawet mieszkańcy Kielc niewiele mogą na ich temat powiedzieć. Łatwo jest zrobić film o tematyce, którą wszyscy znają. Każdy wie, o czym się opowiada. Znacznie trudniej jest przygotować film o oddziale i ludziach o których większość osób nie wie praktycznie nic – powiedział Dionizy Krawczyński.

Choć w filmie zagrali amatorzy, dla części z nich nie był do filmowy debiut. Niektórzy swój „pierwszy raz” mieli jeszcze podczas kręcenia produkcji o Zbigniewie Kruszelnickim „Wilku”. Miejsca, gdzie nagrywano nie były przypadkowe. Pierwszy klaps padł w okolicach Pałacyku Tomasza Zielińskiego w Kielcach. Kolejne zdjęcia kręcono między innymi w okolicach Chęcin oraz Szewc, czyli właśnie tam, gdzie w okresie okupacji działały osoby związane z Kielecką Brygadą Piechoty AK.

Autorzy filmu nie zapomnieli o prawdziwych bohaterach okresu okupacji. W wyjątkowy sposób uhonorowali żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Młodzi aktorzy wcielający się w role bohaterów niepodległościowej konspiracji wręczyli kwiaty obecnym na sali członkom konspiracji niepodległościowej z czasu II wojny światowej. – Nie będę Państwu życzył stu lat, ale dwustu – mówił Dionizy Krawczyński.

Wśród zaproszonych gości były również rodziny bohaterów o których opowiada film. Jednymi z nich byli syn i wnuk pochodzącego z Wolicy Jana Sieradzana pseudonim „Żbik”, dowódcy lokalnej grupy partyzanckiej, która została wcielona w skład Kieleckiej Brygady Piechoty. – Dzięki wsparciu rodzin oraz żyjących kombatantów Armii Krajowej mogliśmy otrzymać wiele unikatowych relacji oraz zdjęć, które wykorzystaliśmy w filmie – dodał Krawczyński.

Jak podkreślił Dionizy Krawczyński film nie powstałby również bez wsparcia ludzi dobrej woli oraz instytucji. Produkcja uzyskała między innymi dofinansowanie ze strony Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Obecny na premierze szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych nie krył zadowolenia, że powstał film o zapomnianych już dziś bohaterach. Przyznał jednocześnie, że jest to znakomita lekcja historii dla najmłodszego pokolenia. – Film powstał dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu grupy pasjonatów. Opowiada on niezwykłą historię najnowszych dziejów Rzeczpospolitej, polskiej historii, która tak mocno jest zakorzeniona w ziemi świętokrzyskiej oraz dziejach Kielc. O przeszłości tego oddziału wielu Polaków nie wie nic. Dobrze się stało, że taki film powstał. Wierzę, że wprowadzi on do naszego narodowego krwiobiegu pamięci również tych bohaterów i wspaniałych ludzi z Kieleckiej Brygady Piechoty, oddziału, który tak wiernie służył Rzeczpospolitej w czasie II wojny światowej. Dzięki włożonej pracy w powstanie tego filmu trafi on do najmłodszego pokolenia. Józef Piłsudski mówił, że naród, który traci pamięć przestaje być narodem. Staje się tylko zbiorowiskiem ludzi. Ten film powstał dzięki staraniom młodych ludzi udowadnia, że chcemy być narodem, bo pamiętamy, a pamięć o przeszłości chcemy przekazywać kolejnym pokoleniom – mówił minister Jan Józef Kasprzyk.

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych dodał również, że wierzy iż nie jest to ostatni pomysł Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” na popularyzowanie najnowszej historii Polski. Oglądający film nie kryli wzruszenia i zadowolenia. Zgodnie podkreślając, że jest to ważna bardzo lekcja patriotyzmu. W ciągu najbliższych kilku dni film pojawi się w Internecie.

Film opowiada o dziejach Kieleckiej Brygady Piechoty. Jednostka ta została utworzona późną wiosną 1944 roku z oddziałów Armii Krajowej oraz Narodowych Sił Zbrojnych, które podporządkowały się AK. W myśl założeń dowództwa składała się z dwóch pułków piechoty: jędrzejowskiego oraz kieleckiego. Dowódcą Kieleckiej Brygady Piechoty został podpułkownik Józef Mularczyk pseudonim „Żor”.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. OD PAŹDZIERNIKA BEZ DOWODU REJESTRACYJNEGO I OC

(Źródło:vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie