Premiera sztuki "Pod adresem marzeń" w kieleckim teatrze...

  Premiera sztuki "Pod adresem marzeń" w kieleckim teatrze Kubuś (WIDEO, ZDJĘCIA)

  lid

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Premiera sztuki "Pod adresem marzeń" w kieleckim teatrze Kubuś (WIDEO, ZDJĘCIA)
  1/11
  przejdź do galerii

  ©Krzysztof Krogulec

  Z fascynacji przeszłością kamienicy przy ulicy Dużej 9 w Kielcach, tej w której mieści się teatr Kubuś powstała sztuka „Pod adresem marzeń”. Jej premiera w najbliższą sobotę.


  Marek Zakostelecky o tym, że w tym miejscu działał niegdyś Hotel Europejski dowiedział się w czasie poprzedniej wizyty, gdy realizował spektakl „Dziadki, dziatki”.

  – Dyrektor zaproponował wtedy napisanie sztuki, która by o tym opowiadała. Pomysł był interesujący i razem z Elżbietą Chowaniec zaczęliśmy wymyślać jakąś historię, ale przestała ona mieć znaczenie, kiedy zapoznaliśmy się z materiałami przesłanymi nam przez dyrektora. Okazało się, że ta kamienica ma fascynującą, pełeną zskakujących faktów przeszłość.

  Krzysztof Myśliński z Muzuem Historii Kielc uświadomił artystom, że dawno temu przy Dużej działał Hotel Europejski. A później przedwojenne kino z salą na 400 miejsc i jeszcze Centrala Rybna, aż wreszcie teatr. Najpierw objazdowy, taki który umie się zmieścić w walizce, potem i do dzisiaj - scena obecnego „Kubusia”.

  - Postanowiliśmy pokazać tę historię przez pryzmat ludzi, którzy spełniają tutaj swe marzenia – mówi reżyser. Powstało siedem krótkich opowiadań a w nich jest ekipa hotelu, jest Janusz Kurtyna, co zasłaniał swoje nazwisko, dziewczynka, która chciała pływać z rybami albo światowej sławy śpiewaczka operowa. W tej kamienicy bywali podróżnicy, komicy i wytrawni smakosze. Jest także Stefan Karski, twórca kieleckiego teatru lalkowego, Kubuś to spełnienie jego marzenia.

  Spektakl to międzynarodowa produkcja: reżyser Czech, dramaturgiem jest Polka, muzykę napisał Słowak Martin Husovsky, który starał się dostosować warstwę dźwiękową do opowiadanych historii. Każda z nich to inne czasy, inny klimat. Akcja rozpoczyna się w roku 1800 z chwilą otwarcia hotelu i trwa do dzisiaj.

  Na scenie zobaczymy Annę Domalewską, Ewę Lubacz, Małgorzatę Sielską, Michała Olszewskiego, Andrzeja Kubę-Sielskiego, Andrzeja Skorodzienia, i Błażeja Twarowskiego. Premiera 12 stycznia o godz. 17. Kolejne seanse 13 stycznia o godz. 11 i 13 oraz 27, 29, 30 i 31 stycznia.

  - Tym spektaklem chcemy oddać hołd miejscu, z którego wkrótce się wyprowadzimy. Warto upowszechniać infoprmacje o tradycjach teatralnych Kielc, jak na tak małe miasto byly one naparwdę duże – mówi dyrektor teatru Robert Drobniuch. - Mamy nadzieję, że od 2020 na spektakle będziemy zapraszać do nowej siedziby już na Zamkowe Wzgórze.
  Spektakl dla widzów od lat 7.

  Zobacz galerię


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!  Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
  One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom  Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz
  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  Wideo

  Galerie

  Jedzenie i zabawa

  Styl życia

  Na językach

  Zdrowie i uroda