Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premiera sztuki "Pod adresem marzeń" w kieleckim teatrze Kubuś (WIDEO, ZDJĘCIA)

lid
Z fascynacji przeszłością kamienicy przy ulicy Dużej 9 w Kielcach, tej w której mieści się teatr Kubuś powstała sztuka „Pod adresem marzeń”. Jej premiera w najbliższą sobotę.

Marek Zakostelecky o tym, że w tym miejscu działał niegdyś Hotel Europejski dowiedział się w czasie poprzedniej wizyty, gdy realizował spektakl „Dziadki, dziatki”.

– Dyrektor zaproponował wtedy napisanie sztuki, która by o tym opowiadała. Pomysł był interesujący i razem z Elżbietą Chowaniec zaczęliśmy wymyślać jakąś historię, ale przestała ona mieć znaczenie, kiedy zapoznaliśmy się z materiałami przesłanymi nam przez dyrektora. Okazało się, że ta kamienica ma fascynującą, pełeną zskakujących faktów przeszłość.

Krzysztof Myśliński z Muzuem Historii Kielc uświadomił artystom, że dawno temu przy Dużej działał Hotel Europejski. A później przedwojenne kino z salą na 400 miejsc i jeszcze Centrala Rybna, aż wreszcie teatr. Najpierw objazdowy, taki który umie się zmieścić w walizce, potem i do dzisiaj - scena obecnego „Kubusia”.

- Postanowiliśmy pokazać tę historię przez pryzmat ludzi, którzy spełniają tutaj swe marzenia – mówi reżyser. Powstało siedem krótkich opowiadań a w nich jest ekipa hotelu, jest Janusz Kurtyna, co zasłaniał swoje nazwisko, dziewczynka, która chciała pływać z rybami albo światowej sławy śpiewaczka operowa. W tej kamienicy bywali podróżnicy, komicy i wytrawni smakosze. Jest także Stefan Karski, twórca kieleckiego teatru lalkowego, Kubuś to spełnienie jego marzenia.

Spektakl to międzynarodowa produkcja: reżyser Czech, dramaturgiem jest Polka, muzykę napisał Słowak Martin Husovsky, który starał się dostosować warstwę dźwiękową do opowiadanych historii. Każda z nich to inne czasy, inny klimat. Akcja rozpoczyna się w roku 1800 z chwilą otwarcia hotelu i trwa do dzisiaj.

Na scenie zobaczymy Annę Domalewską, Ewę Lubacz, Małgorzatę Sielską, Michała Olszewskiego, Andrzeja Kubę-Sielskiego, Andrzeja Skorodzienia, i Błażeja Twarowskiego. Premiera 12 stycznia o godz. 17. Kolejne seanse 13 stycznia o godz. 11 i 13 oraz 27, 29, 30 i 31 stycznia.

- Tym spektaklem chcemy oddać hołd miejscu, z którego wkrótce się wyprowadzimy. Warto upowszechniać infoprmacje o tradycjach teatralnych Kielc, jak na tak małe miasto byly one naparwdę duże – mówi dyrektor teatru Robert Drobniuch. - Mamy nadzieję, że od 2020 na spektakle będziemy zapraszać do nowej siedziby już na Zamkowe Wzgórze.
Spektakl dla widzów od lat 7.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie