Premiera sztuki "Pod adresem marzeń" w kieleckim teatrze...

  Premiera sztuki "Pod adresem marzeń" w kieleckim teatrze Kubuś (WIDEO, ZDJĘCIA)

  lid

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Premiera sztuki "Pod adresem marzeń" w kieleckim teatrze Kubuś (WIDEO, ZDJĘCIA)
  1/11
  przejdź do galerii

  ©Krzysztof Krogulec

  Z fascynacji przeszłością kamienicy przy ulicy Dużej 9 w Kielcach, tej w której mieści się teatr Kubuś powstała sztuka „Pod adresem marzeń”. Jej premiera w najbliższą sobotę.


  Marek Zakostelecky o tym, że w tym miejscu działał niegdyś Hotel Europejski dowiedział się w czasie poprzedniej wizyty, gdy realizował spektakl „Dziadki, dziatki”.

  – Dyrektor zaproponował wtedy napisanie sztuki, która by o tym opowiadała. Pomysł był interesujący i razem z Elżbietą Chowaniec zaczęliśmy wymyślać jakąś historię, ale przestała ona mieć znaczenie, kiedy zapoznaliśmy się z materiałami przesłanymi nam przez dyrektora. Okazało się, że ta kamienica ma fascynującą, pełeną zskakujących faktów przeszłość.

  Krzysztof Myśliński z Muzuem Historii Kielc uświadomił artystom, że dawno temu przy Dużej działał Hotel Europejski. A później przedwojenne kino z salą na 400 miejsc i jeszcze Centrala Rybna, aż wreszcie teatr. Najpierw objazdowy, taki który umie się zmieścić w walizce, potem i do dzisiaj - scena obecnego „Kubusia”.

  - Postanowiliśmy pokazać tę historię przez pryzmat ludzi, którzy spełniają tutaj swe marzenia – mówi reżyser. Powstało siedem krótkich opowiadań a w nich jest ekipa hotelu, jest Janusz Kurtyna, co zasłaniał swoje nazwisko, dziewczynka, która chciała pływać z rybami albo światowej sławy śpiewaczka operowa. W tej kamienicy bywali podróżnicy, komicy i wytrawni smakosze. Jest także Stefan Karski, twórca kieleckiego teatru lalkowego, Kubuś to spełnienie jego marzenia.

  Spektakl to międzynarodowa produkcja: reżyser Czech, dramaturgiem jest Polka, muzykę napisał Słowak Martin Husovsky, który starał się dostosować warstwę dźwiękową do opowiadanych historii. Każda z nich to inne czasy, inny klimat. Akcja rozpoczyna się w roku 1800 z chwilą otwarcia hotelu i trwa do dzisiaj.

  Na scenie zobaczymy Annę Domalewską, Ewę Lubacz, Małgorzatę Sielską, Michała Olszewskiego, Andrzeja Kubę-Sielskiego, Andrzeja Skorodzienia, i Błażeja Twarowskiego. Premiera 12 stycznia o godz. 17. Kolejne seanse 13 stycznia o godz. 11 i 13 oraz 27, 29, 30 i 31 stycznia.

  - Tym spektaklem chcemy oddać hołd miejscu, z którego wkrótce się wyprowadzimy. Warto upowszechniać infoprmacje o tradycjach teatralnych Kielc, jak na tak małe miasto byly one naparwdę duże – mówi dyrektor teatru Robert Drobniuch. - Mamy nadzieję, że od 2020 na spektakle będziemy zapraszać do nowej siedziby już na Zamkowe Wzgórze.
  Spektakl dla widzów od lat 7.

  Zobacz galerię


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!  Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
  One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom  Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz
  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Wideo

  Galerie

  Jedzenie i zabawa

  Styl życia

  Na językach

  Zdrowie i uroda