Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezentujemy wyniki egzaminu zawodowego 2013

Piotr Burda
oke
55 procent uczniów świętokrzyskich techników zaliczyło tegoroczny egzamin zawodowy. To wciąż mało, ale w poprzednich latach było jeszcze gorzej.

Egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe to najtrudniejszy egzamin szkolny. Trudniej go zdać niż maturę. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi opublikowała wyniki tegorocznego egzaminu zawodowego, który odbył się pod koniec czerwca. Zdawało go 6 732 absolwentów techników. Dyplomy zdobyło 3 701, czyli 55 procent. To wynik o 3,3 procenta wyższy od ubiegłorocznego wyniku świętokrzyskich uczniów.

- Z tej poprawy trzeba się cieszyć, ale odsetek osób, które nie zaliczyły egzaminu lub w ogóle do niego nie przystąpiły (1 135 uprawnionych osób nie pojawiło się na egzaminie - red.) jest nadal za duży - uważa Danuta Zakrzewska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi. To efekt wysokich wymagań, jakie są stawiane uczniom na egzaminie zawodowym. Aby go zaliczyć należy zdobyć 75 procent punktów możliwych do zdobycia, w przypadku matury to jest tylko 30 procent. - To konieczne, bo nikt z nas nie chciałby mieć pracownika, który nie potrafi wykonać swojej pracy, albo potrafi tylko w połowie - podkreśla Danuta Zakrzewska.

Wyniki tegorocznych egzaminów pokazują, że są trudniejsze i łatwiejsze egzaminy. Najczęściej zdawanym zawodem w naszym województwie był technik informatyk. Dyplom zdobyło 381 z 771 zdających (49,4 procent). Lepiej poszedł egzamin technikom hotelarstwa, bo na 520 zdających, 323 może pochwalić się dyplomem (62 procent). W ubiegłym roku tylko 44 procent absolwentów techników hotelarskich zdobyło dyplom. Fatalnie wypadają tegoroczne statystyki dla takich zawodów jak technik mechatronik, gdzie egzamin zdawało 167 osób, a zaliczyło tylko 24! Kiepsko spisali się absolwenci w zawodzie technik budownictwa: na 412 zdających, egzamin zaliczyło 196. Podobnie w zawodzie technik elektronik: na 117 osób egzamin zaliczyło 45. - Trudno racjonalnie wytłumaczyć takie różnice - uważa Aleksandra Szulc, dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych w Kielcach. W jej szkole wyniki poszczególnych klas były różne. - Bardzo dobrze wypadli nam technicy elektrycy, gdzie zaliczyło 63 procent uczniów, a rok temu tylko 22 procent. Za to słabo spisali się technicy telekomunikacji, bo egzamin zaliczyło 18 procent uczniów, mimo iż robiliśmy naprawdę wiele, aby ten wynik był wyższy - mówi Aleksandra Szulc.

Egzaminy zawodowe czekają duże zmiany związane z nową podstawą programową. Dotyczą już obecnych drugoklasistów. Aby zdobyć dyplom zawodowy należy zaliczyć kilka kwalifikacji zawodowych zdawanych w różnym czasie (na przykład po zakończeniu drugiej klasy, potem po czwartej klasie). Przykładowo, w zawodzie technika kucharza uczeń musi zaliczyć dwie kwalifikacje: pierwszą dotyczącą sporządzania potraw i napojów, a drugą dotyczącą organizacji żywienia i usług gastronomicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie