Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Kielc zdradza plany na przyszłość. Zobaczcie co chce zrobić [WIDEO]

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Inwestycje blisko ludzi, a nie górnolotne wizje jak budowa lotniska czy kreowanie miasta jako światowej stolicy są najważniejsze dla prezydenta Kielc, przyznał Bogdan Wena na piątkowej konferencji prasowej. Zapowiedział na niej co zamierza zrobić w najbliższych latach i co już zrobił.

Prezydent nie ukrywał, że spotkanie z dziennikarzami zorganizował w związku z sesją Rady Miasta, 17 września, na której może zapaść decyzja o referendum w sprawie odwołania go ze stanowiska.

- Zakończyliśmy kilka inwestycji, podjęliśmy kilka ważnych decyzji. W decydującą fazę wchodzą prace nad budżetem miasta na 2021 rok – mówił prezydent zaczynając każdą myśl od słów „drodzy mieszkańcy” . - Oddano do użytku dworzec autobusowy po remoncie. Przy tej okazji stworzyliśmy wzór do przeprowadzenia takich imprez i pokazaliśmy, jak szanować prezydenta, który zaczął inwestycję i tych, którzy stworzyli obiekt w przeszłości.

Dodał, że analizowane są trasy miejskiej komunikacji i modyfikowane, taka by sprostać oczekiwaniom mieszkańców, a zmiany zostaną wprowadzone do grudnia.

Prezydent wyliczał, że zakończyła się budowa przedłużenia ulicy Olszewskiego, prowadząca do Kieleckiego Parku Technologicznego, który przyciąga nowe inwestycje. Na ukończeniu jest przebudowa Zagnańskiej i Witosa.

-W sierpniu podpisałem porozumienie z marszałkiem w sprawie budowy wschodniej obwodnicy Kielc. O jej potrzebie mówi się od dawna, ale do tej pory nie udało się zrobić tego pierwszego kroku. Teraz będzie możliwość szukania finansowego wsparcia po otwarciu nowej perspektywy unijnej- dodał.

Kolejnym sukcesem prezydenta Wenty, jak powiedział jest podpisanie umowy na remont torowiska i budowę nad nim parkingu. -Rozmowy w tej sprawie trwały od 2012 roku , a dopiero w styczniu tego roku doszło do porozumienia i podpisano umowę o finansowaniu – dodał.

Od 1 września ruszyło Centrum Kształcenia Zawodowego, którego budowa kosztowała 50 milionów złotych.- Uzyskaliśmy możliwość praktycznego kształcenia młodych kadr dla świętokrzyskich firm. Dzięki temu podniesie się też atrakcyjność regionu dla przedsiębiorców – mówił.

W tym miesiącu zakończy się przekazanie przez miasto 14 hektarów pod budowę Głównego Urzędu Miar, bo zostanie podpisana umową. Jeśli wszystkie procedury przetargowe zakończą się w terminie, to budowa może się rozpocząć wiosną.

Przyznał, że jest atakowany za brak wizji rozwoju Kiec, co zmusza tym kielczan do opuszczania miasta. - Czy górnolotne wizje jak budowa lotniska czy kreowanie Kielc, jako stolicy mody o tym decydują ? Czy którakolwiek z nich poprawiła jakość życia i zatrzymała jednego mieszkańca? Jakość życia nie poprawia się poprzez te wizje ale poprawę chodników, dróg, jakości szkół i warunków dla przedsiębiorców, wszystko to co wpływa na komfort codziennego życia - dodał. - Na te działania mamy wpływ jako samorząd i na nich chce koncentrować moje działania, mając świadomość, że rzadko będzie okazja do przecinania wstęgi.

W przyszłorocznym budżecie ma się znaleźć 5 milionów złotych na inwestycje drogowe realizowane w ramach programu „Peryferia” między innymi na budowę czy remonty Naruszewicza, Prostej, Wydryńskiej, na które mieszkańcy czekali kilkanaście lat.

Kontynuowana będą działania, które poprawią jakość powietrza jak dofinansowanie wymiany pieców węglowych . W tym roku podpisano 216 umów na kwotę 2 milionów złotych.

- Zadbamy, aby Kielce było zielone. Cała Dolina Silnicy wymaga unowocześnienia i mamy to w planach- mówił.

W Kielcach odbędą się też kolejne konsultacje społeczne takie jak przy programie „Peryferia”. Tym razem swoje potrzeby będą mogli zgłosić mieszkańcy osiedli i spółdzielni mieszkaniowych.

-To głos mieszkańców jest kluczowy przy układaniu priorytetów – dodał. - A żadna część miasta nie będzie z niego wykluczona.

Prezydent pytany przez dziennikarzy, czy będzie namawiał swoich radnych z Projektu Wspólne Kielc do głosowania za przeprowadzeniem referendum powiedział:- Nie naciskam nigdy osób, które mają swoje zdanie.

Przyznał, że nie będzie go na sesji, 17 września. - Mam uroczystość rodzinną, która była od dawna zaplanowana, gdy nie było jeszcze mowy o referendum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie