Prezydent Starachowic Marek Materek stanowczo reaguje na odezwę Józefa Kowalskiego, Honorowego Obywatela Starachowic

Kazimierz Cuch
Marek Materek, prezydent Starachowic stanowczo odpowiedział Józefowi Kowalskiemu
Marek Materek, prezydent Starachowic stanowczo odpowiedział Józefowi Kowalskiemu Fot. Kazimierz Cuch
Kilka dni temu Józef Kowalski, Honorowy Obywatel Starachowic, Honorowy Prezes Towarzystwa Przyjaciół Starachowic, autor kilku książek, także o Starachowicach, wystosował kolejną, bardzo ostrą odezwę do prezydenta Starachowic w sprawie „spalarni śmieci”. Otrzymaliśmy także stanowczą odpowiedź Marka Materka, prezydenta Starachowic, na tę odezwę.

Batalia o „spalarnię śmieci” trwa w Starachowicach już trzy lata. Miasto, poprzez miejski Zakład Energetyki Cieplnej w Starachowicach, teraz już finalizuje działania, by powstała instalacja odzysku energii w ciepłowni miejskiej przy ulicy Ostrowieckiej w Starachowicach. Trwają kolejne procedury, wydawane są kolejne decyzje w sprawie uruchomienia tej inwestycji, ogłaszane są przetargi.

Poniżej pełna treść odpowiedzi prezydenta Marka Materka na ostatnią odezwę Józefa Kowalskiego.

Szanowny Panie Józefie,

w ostatnich latach w lokalnych mediach pojawiały się apele i odezwy, które kierował Pan do mnie. Ze względu na szacunek jakim Pana darzę, nie odpowiadałem za ich pośrednictwem. Zaprosiłem Pana na spotkanie, by wysłuchać Pana argumentów, odpowiedzieć na nie i przedstawić swoje zdanie. Spotkaliśmy się 28 maja 2019 roku.

Miałem wrażenie, że mimo, że nasze stanowiska co do budowy Instalacji Odzysku Energii są rozbieżne to rozstajemy się z szacunkiem. Zapowiedział Pan wtedy, że był to ostatni apel kierowany do mnie w tej sprawie. Kolejne odezwy i apele pojawiają się jednak nadal, a w nich coraz więcej obraźliwych stwierdzeń, dlatego po raz pierwszy zmuszony jestem publicznie odpowiedzieć.

Kilka lat temu, władze naszego miasta i kierownictwo miejskiej spółki ZEC, przewidując negatywne skutki wzrostu cen uprawnień emisji dwutlenku węgla, rozpoczęły analizowanie alternatywnych rozwiązań dotyczących zastąpienia węgla w naszych ciepłowniach innym paliwem.

Braliśmy pod uwagę różne opcje. Ostatecznie jako najkorzystniejszą wskazano budowę Instalacji Odzysku Energii, która w kogeneracji będzie produkować energię cieplną i prąd. Co istotne, nowoczesna instalacja zastąpi funkcjonującą od lat ciepłownię węglową zlokalizowaną przy ul. Ostrowieckiej. Nowa instalacja będzie emitowała do atmosfery znacząco mniej zanieczyszczeń niż działająca ciepłownia. W związku z powyższym jesteśmy spokojni o zdrowie wszystkich osób, które mieszkają w najbliższym otoczeniu.

Sama Instalacja jest tylko jednym z wielu elementów zmian, które wprowadzamy zarówno w miejskiej spółce jak i samym mieście.

Tego typu instalacje działają w zgodzie ze swoim najbliższym otoczeniem w wielu miejscach w Europie i na świecie. Często zlokalizowane są w centrach miast i bezpośrednim sąsiedztwie osiedli mieszkaniowych. Nie mam żadnych wątpliwości, że w przypadku Starachowic zmniejszona zostanie ilość zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery względem działającej w tym miejscu aktualnie ciepłowni. Proces ten będzie stale monitorowany przez uprawnione do tego organy państwowe.

Rozumiem i szanuję Pana odmienne stanowisko, jednak nie mam żadnych prawnych możliwości, by zrealizować to o co Pan prosi.

Miejska spółka jest w trakcie postępowania przetargowego na wybór firmy, która zaprojektuje i wykona Instalację Odzysku Energii. Został wybrany wykonawca zadania, trwa procedura odwoławcza, po niej nastąpi podpisanie umowy.

Tak jak wspominałem podczas naszej rozmowy, o ile dla mnie prywatnie korzystniej byłoby zrezygnować z budowy instalacji, by mieć święty spokój z atakami kierowanymi pod moim adresem, o tyle dla przyszłości miasta i miejskiej spółki jaką jest ZEC Starachowice ważne jest, aby inwestycja powstała i

zaczęła działać w naszym mieście.

Z wyrazami szacunku,

Marek Materek

Prezydent Miasta Starachowice

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie