Prezydent Starachowic zatrzymany przez CBA. Aresztowany na 3...

  Prezydent Starachowic zatrzymany przez CBA. Aresztowany na 3 miesiące - raport na bieżąco

  Anna Salamon

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Zatrzymany Prezydent Starachowic z agentem CBA już w Krakowie

  Zatrzymany Prezydent Starachowic z agentem CBA już w Krakowie ©Internauta

  Centralne Biuro Antykorupcyjne w poniedziałek rano zatrzymało prezydenta Starachowic Wojciecha Bernatowicza, urzędniczkę i przedsiębiorcę. Około 14 Prokuratura w Krakowie podała, że zarzuca się prezydentowi dawanie i przyjmowanie łapówek na 96 tysięcy złotych.Około 18 prokuratura wystąpiła o areszt tymczasowy dla prezydenta i przedsiębiorcy. Sąd zdecydował aresztowaniu przedsiębiorcy na trzy miesiące z możliwością zawieszenia po wpłaceniu kaucji. Mężczyzna przyznał się do winy. Prezydent Starachowic decyzją sądu najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie.. W portalu WWW.ECHODNIA.EU wydarzenia związane z prezydentem Starachowic i innymi zatrzymanymi na bieżąco.
  Zatrzymany Prezydent Starachowic z agentem CBA już w Krakowie

  Zatrzymany Prezydent Starachowic z agentem CBA już w Krakowie ©Internauta

  PONIEDZIAŁEK

  6.40 Przed godziną 7 w domu zatrzymany został prezydent Starachowic Wojciech Bernatowicz. Zatrzymane zostały jeszcze dwie inne osoby: 28-letnia podwładna prezydenta pracująca w starachowickim magistracie i w swojej firmie 69-letni przedsiębiorca.

  - Zatrzymanie odbyło się bardzo spokojnie. Cała trójka nie stawiała oporu - informuje Jacek Dobrzyński, rzecznik Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

  Około 7.30 W poniedziałek rano Centralne Biuro Antykorupcyjne dokonało nie tylko trzech zatrzymań, ale również funkcjonariusze pojawili się w Urzędzie Miasta. Jak udało nam się ustalić byli w kilku pokojach - prezydenta Bernatowicza oraz zatrzymanej urzędniczki. Prawdopodobnie zabezpieczali jakieś dokumenty.

  Czytaj też: CBA przeszukiwało Urząd Miasta w Starachowicach - ludzie są w szoku

  Około 8.00 Cała trójka została przewieziona do Krakowa gdzie mają złożyć zeznania w Prokuraturze Apelacyjnej.

  - Dziś (w poniedziałek-przyp. red.) zostaną przeprowadzone czynności procesowe w trakcie których zatrzymanym zostaną postawione zarzuty - informuje Piotr Kosmaty z Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie.

  Zatrzymania są związane z prowadzonymi działaniami agentów w starachowickiej ciepłowni. Centralne Biuro Antykorupcyjne już od lipca prowadziło działania na terenie należącego do miasta Zakładu Energetyki Cieplnej. Jak nieoficjalnie się dowiedzieliśmy chodziło o przetargi na dostawy węgla. Agenci na początku sierpnia sprawdzali także dokumentację przetargową w dwóch innych spółkach miejskich: Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji oraz w Miejskim Zakładzie Komunikacji.

  Wojciech Bernatowicz - mikrobiolog, oficer, samorządowiec- sylwetka prezydenta Starachowic  Wojciech Bernatowicz ma 37 lat, prezydentem Starachowic został w 2006 roku jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości. Po raz drugi z ogromnym ponad 60 -procentowym poparciem został w pierwszej turze wybrany na drugą kadencję w 2010 roku. Startował już wtedy z własnego komitetu Forum 2010. To Stowarzyszenie uzyskało też 5 mandatów do Rady Miasta i 7 do rady Powiatu. Stało się znaczącą siłą na scenie politycznej Starachowic. Bernatowicz nadal jest członkiem partii Prawo i Sprawiedliwość ale przed nadchodzącymi wyborami udzielił poparcie kandydatce Polskiego Stronnictwa Ludowego do Sejmu Jolancie Kręckiej, dyrektor szpitala w Starachowicach.

  Około 10.00 O komentarz do zaistniałej w Starachowicach sytuacji poprosiliśmy posłankę Beatę Kempę, szefową Prawa i Sprawiedliwości w Świętokrzyskiem: - Odcinamy się od tej sytuacji i od pana Bernatowicza. Cały czas przyglądaliśmy się sytuacji w Starachowicach. Pan Bernatowicz był jednym z nielicznych samorządowców, któremu nie proponowałam startu do Sejmu z naszej listy wyborczej. Teraz służby działają, prokuratura powinna zbadać sprawę bardzo dokładnie - mówi posłanka. Dodaje też ,że Bernatowicz został skreślony z listy członków PiS. Sprawdziliśmy - stało się to w czwartek 25 sierpnia.

  Czytaj też: Zatrzymanie prezydenta Starachowic - skreślono go z PiS trzy dni przed akcją CBA

  Około 11.00 W Urzędzie Miasta w Starachowicach szok - pracownicy nie spodziewali się takiego obrotu sprawy. Kiedy odwiedziliśmy urząd trwały gorące dyskusje w tej sprawie.

  Około 14.00 Jak informuje Paweł Kosmaty z prokuratury Apelacyjnej w Krakowie prezydentowi Wojciechowi Bernatowiczowi postawiono zarzut wręczenia i przyjmowania korzyści majątkowej na kwotę nie mniejszą niż 96 tysięcy złotych - Prezydentowi postawiono zarzuty o charakterze korupcyjnym dotyczą lat 2008 - 2010, związane są z działalnością spółek miejskich miasta Starachowice- informuje Paweł Kosmaty i dodaje - Zarzuty dotyczą wręczenia i przyjmowania korzyści majątkowych na kwotę nie mniejszą niż 96 tysięcy złotych.Grozić mu za to kara do 10 lat pozbawienia wolności.

  Wojciech Bernatowicz został przesłuchany, nie przyznał się do winy. Odmówił składania wyjaśnień. Urzędniczka, natomiast złożyła krótkie wyjaśnienia, których z uwagi na dobro śledztwa prokuratura nie ujawniła.Postawiono jej zarzut pośredniczenia we wręczaniu korzyści majątkowych. Grozi jej za to kara do 8 lat pozbawiania wolności.

  około 15.30 Aktualnie cały czas trwa przesłuchania trzeciego zatrzymanego, przedsiębiorcy z powiatu starachowickiego.

  godz. 16.30 Przedsiębiorcy z powiatu starachowickiego prokuratura postawiła zarzut wręczania korzyści majątkowej. Grozi mu za to kara do 8 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna nie przyznał się do winy. Złożył tylko krótkie wyjaśnienia - informuje Paweł Kosmaty z prokuratury Apelacyjnej w Krakowie.

  godz. 17Na razie nie ma decyzji co do zastosowania wobec tych osób środków zapobiegawczych.

  godz. 18 Prokuratura wnioskuje do sądu o trzymiesięczny, tymczasowy areszt dla prezydenta Wojciech Bernatowicza tak samo dla 69 - letniego przedsiębiorcy. Zatrzymana kobieta najprawdopodobniej będzie mogła odpowiadać z wolnej stopy. Na ten moment nie wiadomo czy wobec niej zostanie zastosowany jakikolwiek środek zapobiegawczy. Teraz decyzja w rękach sądu. Dwóch panów najbliższą noc spędzi pod kluczem. Kobieta prawdopodobnie jeszcze w poniedziałek wyjdzie na wolność.

  WTOREK

  godz. 9 Dziś, we wtorek 30 sierpnia Sąd Rejonowy w Krakowie, Wydział IV Karny, podejmie decyzję w sprawie zastosowania tymczasowego aresztu wobec prezydenta Starachowic Wojciecha Bernatowicza. O trzymiesięczny areszt dla prezydenta wystąpiła wczoraj Prokuratura Apelacyjna w Krakowie. Wcześniej postawiła mu zarzut przyjęcia korzyści majątkowej na kwotę co najmniej 96 tysięcy złotych. Grozi mu za to do 10 lat więzienia. Posiedzenie w tej sprawie ma rozpocząć się o godzinie 10.

  godz.14 Posiedzenie sądu trawa dłużej niż się spodziewano. Rozprawa jeszcze się nie zakończyła. Wyrok spodziewany jest między godziną 15 a 15.30

  15:00 Sąd Rejonowy w Krakowie zdecydował o zastosowaniu tymczasowego- trzymiesięcznego aresztu wobec 69 letniego przedsiębiorcy z powiatu starachowickiego, którego w poniedziałek rano, zatrzymano razem z prezydentem Starachowic Wojciechem Bernatowiczem. Jak informuje sędzia Beata Górszczyk, rzecznik krakowskiego sądu okręgowego, wobec biznesmena sąd zastrzegł możliwość uchylenia tymczasowego aresztu po wpłacie w ciągu 14 dni od dziś poręczenia majątkowego w wysokości 50 tysięcy złotych. Przypomnijmy prokuratura zarzuca mu wręczanie łapówek. Grozi mu za to kara do 8 lat pozbawienia wolności. Aktualnie krakowski sąd zajmuje się sprawą prezydenta. Posiedzenie rozpoczęło się o godzinie 15

  15.30 Katarzyna Płończyk z Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie: - 69-letni przedsiębiorca z powiatu starachowickiego przyznał się do winy, złożył wyjaśnienia i dlatego sąd zdecydował o zastosowaniu aresztu na 3 miesiące z możliwością uchylenia jeśli wpłaci kaucję. Kończy się już rozprawa prezydenta Bernatowicza.Wkrótce podamy jaki zapadł wyrok.

  16.15 Sąd wydał wyrok Wojciech Bernatowicz, prezydent Starachowic został aresztowany na trzy miesiące !
  Wkrótce kolejne informacje w tej sprawie.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (209)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (209) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]