Próbne matury z "Echem Dnia" rozpoczęte. Jak uczniowie z...

  Próbne matury z "Echem Dnia" rozpoczęte. Jak uczniowie z Małogoszcza poradzili sobie z językiem polskim?

  albo

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Próbna matura 2019 w LO Małogoszcz
  1/6
  przejdź do galerii

  Próbna matura 2019 w LO Małogoszcz ©Magdalena Chrabąszcz

  30 uczniów z Liceum Ogólnokształcącego w Małogoszczu przystąpiło do tegorocznej próbnej matury z "Echem Dnia". Maturzyści musieli zmierzyć się z językiem polskim na poziomie podstawowym. Najpierw odpowiadali na pytania dołączone do 2 tekstów źródłowych. Potem musieli napisać wypracowanie na jeden z dwóch zaproponowanych tematów.
  Zobacz także: relacje po maturze próbnej w Kielcach
  ZOBACZ TEŻ: Próbna matura 2019 z języka polskiego Echa Dnia. ZOBACZ Arkusze i odpowiedzi  W poniedziałek 11 marca 30 uczniów z liceum ogólnokształcącego imienia Bohaterów Powstania Styczniowego w Małogoszczu przystąpiło do próbnej matury z języka polskiego.
  Uczniowie punktualnie o godzinie 8 weszli do sali gimnastycznej. Po przedstawieniu przez komisję w składzie: pani Iwona Pakaszewska, pani Maria Muszyńska i pan Błażej Kuterasiński, wszystkich zasad i procedur uczniowie przystąpili do wypełniania arkusza maturalnego.

  W ciągu 170 minut maturzyści musieli zmierzyć się z 14 zadaniami dołączonymi do tekstów źródłowych: 1. Dorota Siwicka Zapytaj Mickiewicza - 7 zadań do tekstu i 2. Alicja Zdziechiewicz Jakie są źródła polskiej kultury? - 7 zadań do tekstu.

  W tym czasie musieli również napisać wypracowanie na jeden z podanych tematów:

  1. Jak doświadczenie przemocy może wpłynąć na dalsze życie człowieka? rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie odwołując się do fragmentu opowiadania Pierwszy krok w chmurach Marka Hłaski i innych tekstów kultury.

  2. Zinterpretuj podany utwór (Wiatraki Adam Warzecha) Postaw tezę i uzasadnij ją.

  Uczniowie z Małogoszcza w większości pisali rozprawkę, a poziom matury oceniali na średni. Najwięcej problemów sprawiło im jednak "czytanie ze zrozumieniem".

  Klaudia, tegoroczna maturzystka,powiedziała nam o swoich odczuciach dotyczących próbnej matury.

  - Matura - nawet nie taka straszna. Jej poziom oceniam raczej na średni. Rozprawka była w porządku, chociaż spodziewałam się lektury ogwiazdkowanej (to znaczy takiej, która jest obowiązkowa i musi być bardzo dobrze znana) niż tekstu kultury. Czytanie ze zrozumieniem też "takie sobie", myślę, że ten pierwszy tekst był trochę cięższy niż ten drugi - mówiła uczennica.

  Nikola pisała maturę na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym.

  - Praca z tekstami w moim odczuciu jak i moich koleżanek, nie była bardzo trudna. Teksty były dość przyjazne. Rozprawka(temat 1) dotyczyła doświadczenia przemocy. Ja w mojej argumentacji użyłam utworów takich jak: Zbrodnia i kara, Dziady część 3. Choć spotkałam się również z opiniami, że pasował również utwór Ferdydurke. Trudność sprawiło mi rozszerzenie z języka polskiego rozpoczynające się o godzinie 11:45. Temat pierwszy, czyli rozprawka - argumentacja o miłości romantycznej. Napisanie minimum 300 słów było dla mnie dość ciężkie, ponieważ nie umiałam odnaleźć stosunku autorki tekstu do owej miłości. Cały dzień był dla mnie stresujący, jednak mam nadzieję, że nie będzie tak źle - zdradziła tegoroczna maturzystka.

  We wtorek 12 marca uczniowie zmierzą się z matematyką.

  Partnerami akcji "Próbna Matura" są Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Echo Dnia, Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, Radio Kielce i Urząd Miasta Kielce.

  To już dziesiąta edycja próbnego egzaminu, który organizuje Uniwersytet Jana Kochanowskiego we współpracy z „Echem Dnia”, Urzędem Miasta w Kielcach i Radiem Kielce. Pomysł narodził się w 2010 roku w redakcji „Echa Dnia”. Koordynatorem akcji jest Uniwersytet Jana Kochanowskiego, który odpowiada także za druk arkuszy przygotowanych przez metodyków z Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Do tej pory nasz próbny egzamin zdawało już blisko 150 tysięcy osób!

  W poniedziałek, 11 marca próbna matura zaczęła się egzaminem z języka polskiego, we wtorek, 12 marca odbędzie się egzamin z matematyki, a w środę, 13 marca - z języka angielskiego. Arkusze maturalne, odpowiedzi do zadań i schematy oceniania dla nauczycieli znajdą się na portalu echodnia.eu około godziny 11.30.

  Zobacz galerię


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy  10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu  Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają  Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Miss Studniówki 2019| Zobacz finalistki!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz finalistki!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz finalistów!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz finalistów!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Głosowanie zakończone

  Miss i Mister Studniówki 2019| Głosowanie zakończone