Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Próchnica atakuje Europę. Czy jesteś w grupie ryzyka?

Redakcja
W badaniu analizowano czynniki ryzyka powstawania erozyjnych ubytków tkanek zębów. Ustalono, że większe uszkodzenia występowały u osób, które często spożywały kwaśne pokarmy.
W badaniu analizowano czynniki ryzyka powstawania erozyjnych ubytków tkanek zębów. Ustalono, że większe uszkodzenia występowały u osób, które często spożywały kwaśne pokarmy. fot. sxc.hu
Wyniki najnowszego badania przeprowadzonego wśród młodych, dorosłych ludzi pokazują, że jedna osoba na trzy ma ubytki erozyjne zębów oraz że niezwykle częsta jest również nadwrażliwość zębiny. Nowe badanie ESCARCEL wskazuje na potrzebę wdrożenia programu wcześniejszych badań przesiewowych i powszechnego leczenia.

Badanie ESCARCEL, którego sponsorem była spółka GlaxoSmithKline Consumer Healthcare (GSK CH), lider w dziedzinie zdrowia higieny jamy ustnej, ujawniło wysoki współczynnik prewalencji erozyjnych ubytków tkanek zębów oraz nadwrażliwości zębiny u młodych osób dorosłych (w wieku od 18-go do 35-go roku życia). Tym samym uzmysłowiło potrzebę prowadzenia regularnego badania pacjentów pod kątem występowania tych problemów1.

Badanie ESCARCEL to pierwsze paneuropejskie badanie epidemiologiczne niepróchnicowych ubytków klinowych (ang. Non-Carious Cervical Lesions, NCCL) i powiązanych czynników ryzyka, będące jak do tej pory jednocześnie największym i najwszechstronniejszym przedsięwzięciem badawczym tego typu, wykazało, że jedna trzecia (29,4%) młodych osób dorosłych ma ubytki erozyjne tkanek zębów, a ponad dwie osoby na pięć (41,9%) cierpią na nadwrażliwość zębiny.

W badaniu analizowano czynniki ryzyka powstawania erozyjnych ubytków tkanek zębów. Ustalono, że większe uszkodzenia występowały u osób, które często spożywały kwaśne pokarmy. Prawdopodobnym czynnikiem powodującym coraz większą powszechność występowania tego problemu jest nowoczesny tryb życia i powiązana z nim dieta bogata w kwaśne pokarmy i napoje, takie jak owoce, soki, herbata i napoje gazowane.

Badanie wykazało także, że czynniki erozyjne (prowokacje kwasem zewnątrz- lub wewnątrzpochodnym, takim jak kwas zawarty w pokarmach albo kwas występujący w chorobie refluksowej żołądka), które powodują powstawanie erozyjnych ubytków tkanek zębów, są także związane z występowaniem nadwrażliwości zębiny. Prawidłowości tej nie potwierdzono nigdy wcześniej ze względu na brak badań, które uwzględniałyby jednocześnie oba schorzenia.

W przebiegu badania potwierdzono również, że erozyjne ubytki tkanek zębów występują u dorosłych powszechnie, nawet u osób zaledwie osiemnastoletnich. Wykazano jednocześnie, że ubytki tkanek zębów były większe u osób w wieku 26-35 lat niż u nieco młodszych, w wieku 18-25 lat. Także częstotliwość występowania nadwrażliwości była wyższa w starszej grupie wiekowej (26-35 lat).

Badaniem ESCARCEL objęto 3187 osób w wieku od 18. do 35. roku życia pochodzących z siedmiu europejskich państw: z Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji, Hiszpanii, Finlandii, Łotwy i Estonii. Zbadano je pod kątem stanu zdrowia przyzębia oraz występowania ubytków erozyjnych tkanek zębów i nadwrażliwości zębiny. Badanie prowadziło sześciu najwybitniejszych na świecie ekspertów w dziedzinie stomatologii specjalizujących się w kwasowej erozji szkliwa, nadwrażliwości zębiny i chorobach dziąseł.

− Jesteśmy zachwyceni wynikami badania, bowiem umożliwiło nam ono pozyskanie niespotykanego dotąd wglądu w istotę ubytków erozyjnych i nadwrażliwości zębiny. Stomatologia zachowawcza w przeszłości skupiała się na leczeniu próchnicy, natomiast badanie ESCARCEL sugeruje, że rośnie powszechność występowania innych problemów − powiedział Denis Bourgeois, specjalista w dziedzinie periodontologii i zdrowia publicznego, prorektor Uniwersytetu w Lyonie (Francja) oraz dziekan tamtejszego Wydziału Stomatologii. − Wyniki są na tyle przekonujące, że wskazują na potrzebę powtórzenia badań na całym świecie, by zgromadzić globalne dane o częstotliwości występowania niepróchnicowych ubytków klinowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie