Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profesjonalne urządzenie do diagnostyki koronawirusa wraz z zestawem 500 odczynników wspomagających izolację DNA dla UJK w Kielcach

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Aleksander Piekarski
Profesjonalne urządzenie do diagnostyki wirusa SARS-CoV-2 wraz z zestawem 500 odczynników wspomagających izolację DNA trafiło do laboratorium Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Aparatura została zakupiona w ramach publicznej zbiórki pieniędzy zainicjowanej przez kieleckich radnych Macieja Burszteina i Kamila Suchańskiego oraz redaktora Dariusza Gacka.

Kampania fundraisingowa wystartowała na początku kwietnia i była prowadzona za pośrednictwem platformy zrzutka.pl. W ciągu miesiąca uzbierano około 100 tysięcy złotych od darczyńców prywatnych oraz instytucjonalnych. Zgromadzona kwota pozwoliła na zakup aparatu do automatycznej izolacji DNA i RNA z certyfikatem CE-IVD Veri-Q Prep M16 Nuclei Acid Extraction Device wraz z zestawem 500 odczynników.

Zgodnie z deklaracjami urządzenie w czwartek zostało przekazane Uniwersytetowi Jana Kochanowskiego w Kielcach. Aparatura trafi do organizowanego przez uczelnię laboratorium mikrobiologii w Collegium Medicum. Sprzęt w początkowej fazie posłuży do diagnostyki koronawirusa dedykowanej mieszkańcom województwa świętokrzyskiego.

- Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w zbiórce. Dziękuję za każdą wpłatę, za każdą złotówkę. To było trudne przedsięwzięcie mając na uwadze, że tak dużo akcji odbywa się w tym samym czasie, dodajmy: czasie spowolnienia gospodarczego. Wielu kielczan wielokrotnie ogląda każdy grosz przed wydaniem, wielu martwi się o to, co będzie jutro. A jednak jako kielczanie znów pokazaliśmy, że potrafimy się pięknie organizować wokół pozytywnych celów. Test na solidarność wypadł u nas pozytywnie – mówił Kamil Suchański.

- Koronawirus zdestabilizował naszą rzeczywistość, wywrócił do góry nogami nasze życie. Koszty przestoju gospodarki są wysokie. Koszty psychiczne związane ze społeczna izolacją trudno oszacować. Rząd odmraża gospodarkę i luzuje restrykcje. Kluczowe w powrocie do pełnej normalności jest wykonywanie testów na masową skalę, co pokazuje choćby przykład Korei Południowej. Zdrowi powinni wracać do pracy, a chorzy – być hospitalizowani. Im więcej testów, tym szybsze przejście do przyszłości po koronawirusie. Mam nadzieję, że to urządzenie przyczyni się w jakimś zakresie do ustabilizowania sytuacji epidemicznej w naszym regionie – powiedział Maciej Bursztein.

- Ten sprzęt będzie bardzo przydatny. To jeden z elementów wyposażenia laboratorium mikrobiologii, które organizujemy. Dzięki tym testom będziemy mogli przeprowadzać znacznie więcej badań i przysłużyć się w sposób istotny społeczeństwu, ponieważ jest problem z oczekiwaniem na testy, co prowadzi do dezorganizacji funkcjonowania placówek medycznych - powiedział profesor Stanisław Głuszek, prorektor do spraw medycznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Kiedy urządzenie zacznie pracować? - Daty nie umiemy określić. Laboratorium jest oddawane do użytku i spełnia kryteria bezpieczeństwa - mówił profesor Głuszek.

Jak poinformowano, w ciągu jednej zmiany z wykorzystaniem urządzenia można przebadać 118 próbek. Po ustaniu epidemii aparat będzie nadal służył UJK do celów naukowych.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie