Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profesor Artur Kowalik ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach w europarlamencie o sztucznej inteligencji w leczeniu raka

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Profesor Artur Kowalik, kierownik Zakładu Diagnostyki Molekularnej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach oraz pracownik Zakładu Biologii Medycznej w Instytucie Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Profesor Artur Kowalik, kierownik Zakładu Diagnostyki Molekularnej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach oraz pracownik Zakładu Biologii Medycznej w Instytucie Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
O zastosowaniu sztucznej inteligencji w diagnostyce i terapii chorób nowotworowych będzie opowiadał na forum Parlamentu Europejskiego profesor Artur Kowalik, kierownik Zakładu Diagnostyki Molekularnej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach oraz pracownik Zakładu Biologii Medycznej w Instytucie Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Profesor Artur Kowalik wystąpi jako panelista podczas konferencji „Uwolnienie potencjału sztucznej inteligencji w badaniach nad rakiem i leczeniu” organizowanej przez Specjalną Komisję do spraw Walki z Rakiem w Parlamencie Europejskim. Spotkanie eurodeputowanych z ekspertami w dziedzinie onkologii oraz technik komputerowych i analizy big data z całej Europy odbędzie się w formule zdalnej w czwartek, 27 maja. Transmisja na żywo w internecie od godziny 13:45 dostępna pod linkiem KLIKNIJ: Uwolnienie potencjału sztucznej inteligencji w badaniach nad rakiem i leczeniu”.

- Będę mówił o tym, że w krajach członkowskich Unii Europejskiej występują różnice pod względem podstaw w nauczaniu kodowania (nauce pisania algorytmów, w tym algorytmów dotyczących sztucznej inteligencji) w szkołach. Jeśli jako Unia chcemy być sprawnym konkurentem wobec USA czy rozpędzających się Chin, potrzebne są nam programy narodowe oraz polityka generalna Unii, by inicjować i wspierać takie działania w edukacji w regionach, gdzie jest ona w początkowej fazie lub jej brak. Pozwoli to w przyszłości na przygotowanie wysoko wykwalifikowanej kadry w całej UE do pracy w tym rozwijającym się intensywnie sektorze światowej gospodarki.  Drugi wątek, jaki zamierzam podjąć, dotyczy danych gromadzonych przez ośrodki medyczne w trakcie diagnostyki i leczenia pacjentów onkologicznych w całej Europie. Potrzeba integracji systemów elektronicznego rekordu pacjenta i wypracowania standardów przygotowania danych, które są właśnie „paliwem” dla algorytmów sztucznej inteligencji. Powstała w ten sposób nowa wiedza może być użyteczna dla leczenia pacjentów onkologicznych, jak również i w profilaktyce chorób nowotworowych. Opowiem również o zastosowaniu sztucznej inteligencji, algorytmów oraz uczenia maszynowego w diagnostyce oraz leczeniu chorób nowotworowych – mówi Artur Kowalik.

- Zastosowanie na szeroką skalę AI to również zwiększenie jakości leczenia, a zarazem obniżenie jego kosztów, które wzrastają z roku na rok wraz z postępem wiedzy. Poproszono mnie również o wypowiedź na temat naszych doświadczeń stosowania Sekwencjonowania Następnej Generacji (metoda pozwalająca badać wszystkie geny człowieka w sposób szybki i kompleksowy) oraz jaki ma ta technologia wpływ na diagnostykę oraz leczenie pacjentów onkologicznych tak zwaną medycynę precyzyjną - dodaje profesor Artur Kowalik.

Profesor z Kielc weźmie udział w tak zwanym publicznym wysłuchaniu Specjalnej Komisji do spraw Walki z Rakiem w Parlamencie Europejskim z inicjatywy świętokrzyskiego deputowanego Adama Jarubasa. Europoseł jest członkiem tego gremium. Poza kwestiami polityki zdrowotnej Unii Europejskiej w zakresie leczenia chorób nowotworowych Adam Jarubas zajmuje się także problematyką unormowania w unijnych przepisach zagadnień dotyczących sztucznej inteligencji i możliwości stosowania jej w różnych dziedzinach ludzkiego życia.

- Bardzo mi zależało na tym, by podczas konferencji wybrzmiał głos przedstawiciela naszej świętokrzyskiej onkologii, ponieważ jako wiodący w kraju ośrodek medyczny mamy się czym pochwalić i warto, by usłyszała o tym cała Europa. Obecnie stoimy w obliczu wielkiego wyzwania, jakim jest wyrównanie szans w dostępie do najwyższej jakości leczenia chorób nowotworowych dla państw Unii Europejskiej. Choroby i zdrowie mogą zależeć od kodu DNA, ale zdrowie nie może zależeć od kodu pocztowego – to credo Europejskiego Programu Walki z Rakiem. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych lat mieszkańcy regionu, tu, na miejscu, zyskają pełen dostęp do najnowocześniejszych terapii onkologicznych dzięki konsekwentnej realizacji unijnych planów w tym zakresie, czego jako europosłowie będziemy pilnować – mówi Adam Jarubas.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie