Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profesor Jacek Semaniak, miasto Starachowice i Wytwórcza Spółdzielnia Pracy "Społem" otrzymali nagrody "Świętokrzyska Victoria" [ZDJĘCIA]

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Gospodarze gali, marszałek Andrzej Bętkowski i przewodniczący Sejmiku Województwa Andrzej Pruś,
Gospodarze gali, marszałek Andrzej Bętkowski i przewodniczący Sejmiku Województwa Andrzej Pruś,
Profesor Jacek Semaniak, prezes Głównego Urzędu Miar, Wytwórcza Spółdzielnia Pracy "Społem" z Kielc oraz miasto i gmina Starachowice to zwycięzcy 13. edycji Nagrody Marszałka Województwa "Świętokrzyska Victoria". Statuetki laureatom wręczyli marszałek Andrzej Bętkowski oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Andrzej Pruś podczas gali w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, w piątek 25 czerwca.

Gospodarze gali, marszałek Andrzej Bętkowski i przewodniczący Sejmiku Województwa Andrzej Pruś, powitali przybyłych gości. Podkreślali, że tegoroczna edycja „Świętokrzyskiej Victorii” odbywa się w wyjątkowo trudnym okresie, spowodowanym pandemią koronawirusa. Dlatego wprowadzono dodatkowe kryteria oceny w kategoriach „Przedsiębiorczość” oraz „Samorządność”, które dotyczyły działań prowadzonych w walce z COVID-19.

– Ten trudny czas próby udało się przetrwać dzięki jedności, zaangażowaniu i ciężkiej pracy ludzi, którzy pomimo wielu ograniczeń, trudności, wielokrotnie z narażaniem własnego zdrowia wykazali się prawdziwą determinacją w walce ze skutkami rozprzestrzeniającego się wirusa – mówił przewodniczący Sejmiku Województwa Andrzej Pruś.

– Dlatego w tym roku chcieliśmy szczególnie uhonorować i docenić tych, dzięki którym Świętokrzyskie poradziło sobie z kryzysem wywołanym pandemią. Szczególnie cieszy zaangażowanie świętokrzyskich samorządów, dla których okres pandemii i związanych z nią ograniczeń był prawdziwym testem skuteczności działań – podkreślał marszałek Andrzej Bętkowski.

Oto tegoroczni laureaci:

Kategoria „Samorządność”: miasto i gmina Starachowice
W kategorii „Samorządność” statuetka „Świętokrzyskiej Victorii” trafiła do miasta i gminy Starachowice. W uzasadnieniu napisano: "Jej rozwój realizowany jest między innymi poprzez stałe podnoszenie jakości życia mieszkańców. Przeprowadzone ostatnio duże projekty zagospodarowania terenów zieleni oraz rewitalizacji Parku Miejskiego wzmocniły potencjał społeczno-rekreacyjny miasta. Systematycznie remontowana jest infrastruktura drogowa i edukacyjna, rozwijana baza sportowa, termomodernizację przeszły budynki użyteczności publicznej. Gmina wspiera też rozwój przedsiębiorczości, kultury i sportu.

– Pomimo wielu przeszkód związanych z sytuacją epidemiczną w kraju, samorząd ten nie spoczął w działaniach na rzecz rozwoju gminy. W ciągu ostatnich pięciu lat zrealizowano tu wiele przedsięwzięć w oparciu o fundusze europejskie – mówił marszałek Andrzej Bętkowski, ogłaszając decyzję Kapituły. – Poprzez liczne działania na rzecz ochrony środowiska i przeciwdziałanie skutkom zmian klimatycznych, gmina ta aspiruje do bycia zieloną stolicą regionu świętokrzyskiego. To nagroda za działania społeczne, zaangażowanie w życie obywateli oraz aktywność w pozyskiwaniu środków unijnych, za liczne przedsięwzięcia infrastrukturalne, środowiskowe oraz inwestycje w sport i rekreację – uzasadniał wybór Kapituły marszałek województwa.

Odbierający nagrodę, Marek Materek, prezydent Starachowic, dziękował w imieniu mieszkańców i pracowników samorządowych.
– To ogromny zaszczyt. Nagrodę traktujemy jako docenienie tego, co w Starachowicach robimy. Największym sukcesem jest zbudowanie dobrego zespołu ludzi, którzy każdego dnia starają się, aby Starachowice były najlepszym miejscem do życia dla naszych mieszkańców, mimo że, jak w każdym samorządzie, napotykamy na trudności i mierzymy się z wieloma problemami – mówił.

Nagrodę zadedykował wszystkim świętokrzyskim samorządowcom, pracującym na co dzień na rzecz budowy marki województwa.

Kategoria „Przedsiębiorczość”: Wytwórcza Spółdzielnia Pracy “Społem” z Kielc
W kategorii „Przedsiębiorczość” nagrodę otrzymała Wytwórcza Spółdzielnia Pracy “Społem” z Kielc – producent Majonezu Kieleckiego, jeden z największych w Polsce wytwórców majonezów, musztard i innych produktów spożywczych, liczący się eksporter na wschodnią i południową Europę. To również stabilny pracodawca, firma o ponad stuletniej tradycji, uhonorowana wieloma nagrodami.

– Za zaangażowanie w wieloletni proces budowy marki na najwyższym poziomie, za nieocenione zasługi na rzecz rozwoju i promocji województwa świętokrzyskiego i miasta Kielce na arenie polskiej i międzynarodowej, za doskonalenie i rozwijanie technologii produkcyjnych – uzasadniał przyznanie nagrody tej firmie przewodniczący Sejmiku Województwa Andrzej Pruś.

Zbigniew Mojecki, zastępca prezesa do spraw handlowych odbierając nagrodę mówił: – Tę nagrodę zawdzięczamy Państwu, bo to wy jesteście konsumentami. Do tej pory zdobyliśmy około 120 nagród, jesteśmy obecni w kilkunastu krajach na czterech kontynentach. Serdecznie dziękuję za to wyróżnienie, pokazujące, że jesteśmy dobrze postrzegani również w regionie świętokrzyskim. Jestem bardzo wzruszony – mówił po odebraniu statuetki

Kategoria „Osobowość”: profesor Jacek Semaniak
W kategorii „Osobowość” nagrodę otrzymał profesor Jacek Semaniak, wieloletni rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, obecnie prezes Głównego Urzędu Miar, realizujący budowę w Kielcach Kampusu Laboratoryjnego, bardzo ważnego przedsięwzięcia dla świętokrzyskiej i polskiej gospodarki. Za jego kadencji uniwersytet zrealizował projekty inwestycyjne o wartości 350 milionów złotych, uruchomiono 90 nowych laboratoriów i poszerzono ofertę kształcenia o 14 nowych kierunków studiów, w tym kierunek lekarski.

– Jako rektor zbudował markę aktywnego uniwersytetu z międzynarodową rozpoznawalnością – podkreślał dotychczasowe dokonania profesora Jacka Semaniaka marszałek Andrzej Bętkowski. – Jako prezes Głównego Urzędu Miar realizuje zadanie związane z budową w Kielcach wielomilionowej inwestycji, dzięki której stolica naszego regionu ma szanse stać się stolicą polskiej metrologii – dodał.

Profesor Jacek Semaniak po odebraniu nagrody powiedział: – Chciałbym zadedykować tę nagrodę mojemu Uniwersytetowi, bo czuję się częścią jego wspólnoty – mówił Semaniak. – Uniwersytet dla miasta znaczy bardzo wiele, bo to jest jego przyszłość. Ale budowany w Kielcach Kampus Laboratoryjny to będzie nasze kolejne świętokrzyskie okno na świat, poprzez metrologię. Mogę zadeklarować, że w tym wyścigu po kolejny sukces, jako Główny Urząd Miar, jako region i jako Polska, odniesiemy kolejną wiktorię.

Nominowani
W 13. edycji Nagrody Marszałka Województwa, Kapituła konkursu oceniła 28 zgłoszonych kandydatur w 3 kategoriach.

W kategorii “Samorządność” nominowano gminy: Chmielnik, Kielce, Masłów, Mirzec i Starachowice.
W kategorii “Przedsiębiorczość” nominowani to: Jednostka Innowacyjno-Wdrożeniowa „Inwex” z Kielc, Master-Sport ze Skarżyska-Kamiennej, Aspolmax Przetwórstwo Mięsa Andrzej Stępień z powiatu koneckiego, Starpol II ze Starachowic, Wytwórcza Spółdzielnia Pracy Społem z Kielc.
Nominowani w kategorii “Osobowość”: Mieczysław Bąk – aktywny działacz społeczny związany z powiatem skarżyskim, Mirosław Gębski – starosta kielecki, profesor Jacek Semaniak – wieloletni rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, obecnie prezes Głównego Urzędu Miar, Tadeusz Wrześniak – przedsiębiorca z ziemi staszowskiej, Władysław Zimny – honorowy krwiodawca, prezes klubu przy Fabryce Kotłów Sefako.

Galę uświetnił koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Jacka Rogali. Znane filmowe przeboje zaśpiewał Jacek Kotlarski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie