Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profesor Wojciech Kiebzak, specjalista rehabilitacji ruchowej z Kielc: Ciężkie tornistry szkodliwe dla dzieci

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Noszenie zbyt ciężkich tornistrów i wielogodzinne przyjmowanie nieprawidłowej sylwetki ciała, podczas siedzenia w szkolnej ławce lub w czasie wolnym, może powodować u dzieci powstawanie wad postawy lub pogłębianie się tych już istniejących. Zwraca na to uwagę profesor Wojciech Kiebzak.
Noszenie zbyt ciężkich tornistrów i wielogodzinne przyjmowanie nieprawidłowej sylwetki ciała, podczas siedzenia w szkolnej ławce lub w czasie wolnym, może powodować u dzieci powstawanie wad postawy lub pogłębianie się tych już istniejących. Zwraca na to uwagę profesor Wojciech Kiebzak. Pixabay
Noszenie zbyt ciężkich tornistrów i wielogodzinne przyjmowanie nieprawidłowej sylwetki ciała, podczas siedzenia w szkolnej ławce lub w czasie wolnym, może powodować u dzieci powstawanie wad postawy lub pogłębianie się tych już istniejących. Zwraca na to uwagę profesor Wojciech Kiebzak, kierownik Klinicznego Zakładu Rehabilitacji Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, konsultant wojewódzki w dziedzinie fizjoterapii.

Proszę powiedzieć, czy ciężki plecak faktycznie ma bardzo zły wpływ na postawę dziecka?
Tak, wpływ ciężaru tornistra jest istotny dla jakości stanu zdrowia. Szczególnie szkodliwe są ciężary tornistra powyżej 10, czy też 15 procent ciężaru ciała dziecka.

Jakiego typu schorzenia u ucznia może wywołać ciężki tornister?
Zbyt ciężki plecak może wywołać następujące powikłania: naganną, zgięciową sylwetkę ciała, kompresję krążków międzykręgowych, przeciążenia stawów kręgosłupa czy też dolegliwości bólowe pleców. Kolejne powikłanie to zaburzenie balansu mięśniowego: podczas noszenia tornistrów z nieprawidłowym ciężarem, aktywizowane są nie te mięśnie, które odpowiadają za utrzymanie prawidłowej sylwetki. Bardziej powszechnym problemem jest jednak nieodpowiednia sylwetka ciała podczas siedzenia oraz wydłużony czas jej przyjmowania zarówno w szkole, jak i poza nią.

Niestety, każda lekcja trwa 45 minut i trudno żeby dziecko w tym czasie zmieniało pozycję. Jak zatem można rozwiązać ten problem?
Rzeczywiście w czasie lekcji trudno byłoby przerywać zajęcia i wstawać na 5 – 10 minut, w ciągu każdej godziny siedzenia, tak jak zalecają niektórzy specjaliści w swoich publikacjach. Dlatego, szczególnie istotne jest mówienie dzieciom, aby po wyjściu z klasy nie siadały na przykład na podłodze korytarza, tym bardziej wydłużając okres nieprawidłowego siedzenia, ale aby na przerwach międzylekcyjnych i w wolnym czasie poza szkołą wykonywały kilka prostych ruchów – głównie odgięcia tułowia do tyłu.

Jak w takim razie siadać poprawnie?
Moim zdaniem dobrym rozwiązaniem, stosowanym chociaż krótkotrwale, może być zasada siedzenia, tak aby zeszyt czy klawiaturę komputera, przesuwać od siebie, czyli w kierunku końca stołu, a miednicę w kierunku przeciwnym. Tym samym osiągając naturalnie i bez wysiłku wyprost kręgosłupa. Zwykle jest jednak odwrotnie – nieprawidłowo, czyli zeszyt przesuwany jest do bliższej krawędzi stołu, a miednicę wsuwa się pod stół, a do tego płaszczyznę siedziska podnosi się do góry, co wymusza nasilone przyjmowanie pozycji zgięciowej.

Czym jeszcze to może grozić oprócz problemów z prawidłową postawą?
Trzeba tutaj podkreślić, że przy przyjmowaniu nagannej sylwetki ciała, pojawiają się nie tylko problemy z przeciążeniem kręgosłupa ale między innymi także z zaburzeniami oddychania, perystaltyki jelit czy nawet wady zgryzu. Należy pamiętać, aby wszystkie wątpliwości co do pojawiających się nieprawidłowości zgłaszać specjalistom.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie