Profesor Wojciech Saletra z UJK kłamcą lustracyjnym. Straci...

  Profesor Wojciech Saletra z UJK kłamcą lustracyjnym. Straci stanowisko dziekana?

  Paweł Więcek

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Profesor Wojciech Saletra z UJK kłamcą lustracyjnym. Straci stanowisko dziekana?

  ©ujk.edu.pl

  Profesor Wojciech Saletra, były poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej, obecnie dziekan Wydziału Prawa, Zarządzania i Administracji Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach w 2008 roku złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne. Tak w poniedziałek uznał Sąd Okręgowy w Kielcach. Wyrok jest nieprawomocny.
  Profesor Wojciech Saletra z UJK kłamcą lustracyjnym. Straci stanowisko dziekana?

  ©ujk.edu.pl

  Orzeczenie w tej sprawie przedstawiła sędzia Bogna Kuczyńska. Jak podkreśliła w uzasadnieniu, lustrowany Wojciech Saletra wiedział, że ma do czynienia ze Służbą Bezpieczeństwa. Zdaniem sądu, wskazują na to wyjaśnienia, jakie złożył profesor, oraz podpisane przez niego zobowiązanie do współpracy z esbecją. - Była to współpraca zmaterializowana oraz tajna - zaznaczyła sędzia Bogna Kuczyńska.

  W nieprawomocnym wyroku Wojciech Saletra został skazany na utratę biernego prawa wyborczego i zakaz pełnienia funkcji publicznych przez cztery lata.
  Adwokat profesora Damian Sucholewski poinformował, iż w tej sprawie zostanie złożona apelacja od wyroku Sądu Okręgowego w Kielcach. W opinii mecenasa uzasadnienie, jakie przedstawił są, nie jest przekonujące.

  Proces lustracyjny dziekana rozpoczął się w kwietniu 2016 roku. Stało się to Wniosek o wszczęcie postępowania skierowali do sądu prokuratorzy z Oddziałowego Biura Lustracyjnego Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie,którzy powzięli wątpliwości co do zgodności z prawdą oświadczenia lustracyjnego, jakie Wojciech Saletra złożył w 2008 roku. W archiwalnych dokumentach organów bezpieczeństwa państwa PRL Wojciech Saletra figuruje jako tajny współpracownik o pseudonimie „Tadeusz”.

  W toku postępowania na podstawie zgromadzonych w sprawie materiałów dowodowych Sąd Okręgowy w Kielcach ustalił, iż Wojciech Saletra podpisał zobowiązanie do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa pod koniec czerwca 1984 roku podczas spotkania z funkcjonariuszem Józefem F. W sumie Wojciech Saletra sporządził 12 informacji, które przekazał esbecji.
  Wojciech Saletra ma 63 lata. W 1979 roku zapisał się do PZPR. Po transformacji zakładał postkomunistyczną Socjaldemokrację RP. Był posłem na Sejm I kadencji z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a później miejskim radnym w Kielcach. W 2014 roku bezskutecznie ubiegał się o mandat radnego sejmiku z listy SLD Lewica Razem.

  Jeśli wyrok się uprawomocni, profesor Wojciech Saletra straci stanowisko dziekana Wydziału Prawa, Zarządzania i Administracji Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

  Atrakcyjne mieszkanie może być Twoje. Wystarczy 29 złotych  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (14)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (14) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]