Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Program artystyczny, msza i wiązanki kwiatów w rocznicę Konstytucji 3-go Maja w Starachowicach

Kazimierz Cuch
Przed Pomnikiem Niepodległości w Starachowicach docelowo dziewięć wiązanek kwiatów i jeden znicz.
Przed Pomnikiem Niepodległości w Starachowicach docelowo dziewięć wiązanek kwiatów i jeden znicz.
W tym roku obchody 230 rocznicy Konstytucji 3 Maja w Starachowicach były dość skromne i na raty. Najpierw był rocznicowy program artystyczny, msza św. bez wystąpień organizatorów. Przed Pomnikiem Niepodległości nieliczne delegacje indywidualnie złożyły kwiaty i zapaliły znicze, przed i po mszy świętej.

Przed mszą św. w kościele i w Internecie do obejrzenia i wysłuchania online był program artystyczny pod tytułem „Rzucajmy kwiat po drodze”. Został przygotowany przez Szkołę Chóralną Parku Kultury pod dyrekcją doktor Bożeny Magdaleny Mrózek z udziałem Moniki Kowalczyk - Kogut (jak narratora), Chóru Mieszanego „Kamerton” i Chóru Kameralnego „Portamento”. W kościele program oglądało niewiele osób, na czele ze starostą starachowickim- Piotrem Babickim, Bożeną Wroną przewodniczącą Rady Powiatu i panią poseł Agatą Wojtyszek.

Kwiaty można było składać cały dzień

W kościele podczas mszy św. były trzy poczty sztandarowe. Nie było ich przed Pomnikiem Niepodległości. Kwiaty pod pomnikiem można było składać przez cały dzień. Delegacja powiatu Starachowice złożyła kwiaty pod pomnikiem przed mszą św. w pobliskim kościele Wszystkich Świętych. Podobnie uczyniła poseł Agata Wojtyszek i niektórzy działacze Prawa i Sprawiedliwości.
Msza św.
Uroczystą, koncelebrowana mszę świętą w kościele Wszystkich Świętych odprawił ksiądz Sławomir Rak, proboszcz tej parafii, dziekan dekanatu Starachowice Północ. Patriotyczną i nieco polityczną homilię wygłosił ksiądz Jarosław Jędrzejewski, rezydent w tej parafii. Mówił o aspektach religijnych, chrześcijańskich i patriotycznych związanych z rocznicą Konstytucji 3 Maja i aktualną sytuacją katolików w Polsce. Otrzymał brawa od uczestników mszy św. Słowo Boże czytali między innymi starosta Piotr Babicki i Bożena Wrona, przewodnicząca Rady Powiatu.

Rycerze Kolumba jak rodzina

We mszy św. uczestniczyło kilkadziesiąt osób, zachowujących reżim sanitarny, może poza Rycerzami Kolumba, którzy jako jedyni się wyłamali, siedząc obok siebie, jak rodzina.
Po mszy już tylko nieliczne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Łącznie doliczyliśmy się 10 delegacji.
W normalnym czasie takich delegacji bywało około 40. Tym razem uroczystości nie zabezpieczała na ulicy starachowicka Policja. W pobliżu był radiowóz, a funkcjonariusz e dyskretnie obserwowali przebieg uroczystości, gotowi do ewentualnej interwencji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto