Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program "Czyste Powietrze". Mieszkańcy powiatu pińczowskiego mogą uzyskać dofinansowania nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych [SZCZEGÓŁY]

oprac. Agata Chrobot
Spotkanie informacyjne na temat programu "Czyste Powietrze" w Pińczowie. W tym tygodniu zaplanowano spotkania także w innych miejscowościach. Harmonogram na końcu artykułu.
Spotkanie informacyjne na temat programu "Czyste Powietrze" w Pińczowie. W tym tygodniu zaplanowano spotkania także w innych miejscowościach. Harmonogram na końcu artykułu. archiwum prywatne
Około 50 tysięcy złotych - nawet tyle można uzyskać dofinansowania w ramach programu rządowego "Czyste Powietrze". Dotacja przyznawana jest na termomodernizacje domów, modernizacje centralnego ogrzewania, a także wymianę pieców. Inną formą wsparcia są pożyczki - między innymi na instalacje fotowoltaiczne i kolektory słoneczne. Przedstawiamy szczegóły programu - założenia, wymagania i informacje jak złożyć wniosek.

Program „Czyste Powietrze” koncentruje się na termomodernizacji oraz efektywnym zarządzaniu energią w gospodarstwach domowych, co pozwoli zmniejszyć ilość zużywanej energii cieplnej. Celem programu jest również ochrona środowiska naturalnego, dzięki ograniczeniu emisji pyłów, gazów cieplarnianych i innych substancji. Program daje możliwość uzyskania wsparcia finansowego przez osoby fizyczne, właścicieli domów jednorodzinnych na ocieplenie domu, wymianę okien czy na wymianę starego, wysokoemisyjnego kotła grzewczego.

Pieniądze na Program „Czyste Powietrze” pochodzą ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, ale również Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska. Możliwe jest też uzyskanie preferencyjnej pożyczki z Banku Ochrony Środowiska. Budżet w tym projekcie to 103 miliardy złotych. Jest to program jednakowy dla całej Polski, dla wszystkich województw, rozpisany na 10 lat.

Szczegóły - na co można otrzymać dofinansowanie?
Celem Programu jest poprawa efektywności energetycznej i uniknięcie zanieczyszczeń do atmosfery w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych. Budynek jednorodzinny to budynek, w którym zostają wydzielone maksymalnie dwa lokale mieszkalne. W takim budynku może być prowadzona działalność gospodarcza, jednak powierzchnia przeznaczona na własną działalność nie powinna przekraczać 30 procent całkowitej powierzchni budynku. Dom może być wolno stojący, lub w zabudowie szeregowej.

Formy dofinansowania przewidziane w programie to dotacja oraz pożyczka. Program przewiduje dofinansowania na następujące działania:

Termomodernizacja, czyli:

  • wymiana stolarki okiennej w domu jednorodzinnym, jak również drzwiowej (tylko drzwi zewnętrzne i bramy garażowe),
  • docieplenie ścian zewnętrznych oraz ścian wewnętrznych oddzielających pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych,
  • docieplenie stropu nad nieogrzewaną piwnicą lub izolacja podłogi na gruncie,
  • izolacja dachu lub stropu dachu.

Dofinansowanie nie dotyczy wymiany pokrycia dachowego.

Ponadto:

  • Modernizacja centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej i modernizacja instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej,
  • Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, ale ten element może być dofinansowany tylko w budynkach istniejących,
  • Źródła ciepła, czyli w budynkach istniejących jest to wymiana starego źródła ciepła na nowe, spełniające warunki programu oraz instalacjach odnawialnych źródeł energii.

Zasady dotacji
Dofinansowania mogą dotyczyć zarówno budynków, które są zamieszkałe, jak i budynków nowo budowanych, czyli takich, na które zostało wydane pozwolenie na budowę. Koszty mogą być kwalifikowane, jeżeli faktury, na podstawie których będzie wyliczana wysokość dofinansowania, będą wystawione z datą od 1 stycznia 2018 roku do 30 czerwca 2020 roku. Czyli zadanie może być rozpoczęte w momencie składania wniosku o dofinansowanie, ale trzeba mieć na uwadze, że nie może być zakończone w momencie składania wniosku. Maksymalne koszty, od których liczone są koszty dotacji, to 53 tysiące złotych. Minimalna wysokość środków dofinansowanych to 7 tysięcy złotych.

Dotacja może wynieść od 30 procent do 90 procent kosztów kwalifikowanych. Można skorzystać z dotacji, a resztę sfinansować ze środków własnych. Można również dodatkowo skorzystać z pożyczki preferencyjnej w ramach tego samego programu. Natomiast nie jest to warunek konieczny.

Maksymalny termin na wykonanie zadania wynosi 24 miesiące, czyli dwa lata po podpisaniu umowy o dofinansowanie. Dofinansowaniu mogą podlegać inwestycje rozpoczęte nie wcześniej niż 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie. Wysokość dotacji będzie liczona w zależności od średniego miesięcznego dochodu na mieszkańca w gospodarstwie domowym.

Pożyczka
Oprócz dofinansowania, program przewiduje również udzielenie beneficjentom pożyczki preferencyjnej. Oprocentowanie pożyczki będzie zmienne i aktualizowane co trzy miesiące. Na dzień dzisiejszy oprocentowanie pożyczki wynosi 2,41 procent. Planowany okres spłaty pożyczki może wynieść do 15 lat. Beneficjent decyduje przy zaciąganiu pożyczki jak szybko chce ją spłacać.

Warunkami podstawowymi, by skorzystać z programu są :
Dla budynków istniejących: wymiana starego pieca/kotła na paliwo stałe na nowe źródło ciepła spełniające wymagania programu
Dla budynków nowo budowanych: zakup i montaż nowego źródła ciepła spełniającego wymagania programu.

Warunki konieczne do otrzymania dofinansowania
Aby skorzystać z pomocy finansowej w programie należy spełnić kilka warunków.

W przypadku dofinansowania na wymianę źródła ciepła:
Jeżeli w danym przedsięwzięciu elementem jest wymiana źródła ciepła, na takie, które spełnia wymogi programu w budynku zamieszkałym, można się starać o dotację na termomodernizację niezależnie kiedy dla danego budynku zostało wydane pozwolenie na budowę. Instalacja fotowoltaiczna i kolektory słoneczne mogą być wsparte jedynie w formie pożyczki. Jeżeli beneficjent ma zamiar w ramach programu wymienić źródło ciepła na paliwo stałe, to jest to możliwe tylko w miejscu, gdzie nie ma dostępu do sieci ciepłowniczej gazowej.

W przypadku dofinansowania bez wymiany źródła ciepła:
Źródło ciepła spełniające wymogi programu to kocioł na paliwo stałe V klasy bez rusztu awaryjnego lub kocioł gazowy kondensacyjny klasy A. Jeżeli mamy źródła ciepła spełniające wymogi programu i nie będziemy wymieniać kotła w ramach inwestycji, to należy sprawdzić jaka jest data wydania pozwolenia na budowę. Jeżeli pozwolenie zostało wydane do 15 grudnia 2002 roku, to możemy się starać o dotację na wszystkie elementy termomodernizacji. Jeżeli nie będziemy wymieniać kotła, który spełnia warunki programu, a pozwolenie na budowę zostało wydane po 15 grudnia 2002 roku, to istnieje możliwość dofinansowania w formie pożyczki do instalacji OZE.

W przypadku domów nowo budowanych:
Możliwe jest dofinansowanie zadań w formie dotacji na zakup i montaż źródła ciepła, które spełnia warunki programu wraz z przyłączami. Dodatkowo można uzyskać pożyczkę na kolektory słoneczne i instalację fotowoltaiczną. Nie można uzyskać dofinansowania na docieplenie nowego domu. Jeżeli ktoś jest już na takim etapie, że ma już istniejące źródło ciepła, które spełnia wymagania programu i nie chce wymiany kotła, to może starać się o pożyczkę na instalacje OZE, ale w tym przypadku te dofinansowania będą mogły być przyznane tylko i wyłącznie wtedy, kiedy nowo wybudowane budynki mają przegrody (ściany, podłogi) zgodne z wymaganiami technicznymi obowiązującymi od 31 grudnia 2020 roku.

Wymagania techniczne są opisane w „Rozporządzeniu w Sprawie Warunków Technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” z 5 lipca 2013 roku i dotyczą współczynnika przenikania ciepła przez przegrody. Należy porównać projekt budowlany z tym rozporządzeniem, by sprawdzić, czy przegrody mają współczynniki nie mniejsze od tych, w rozporządzeniu.

Jak złożyć wniosek?
Więcej informacji na temat programu „Czyste Powietrze” dostępnych jest na stronie: TUTAJ. Tam również znajdziemy dokumenty niezbędne do złożenia wniosku o dofinansowanie: WNIOSEK DO POBRANIA
Wnioski należy składać w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oddział w Kielcach.

Spotkania informacyjne
W powiecie pińczowskim koordynatorem programu jest Janusz Koniusz, kandydat na burmistrza Pińczowa. Do niego można kierować pytania indywidualne związane z projektem. Informacji można zasięgnąć także w Urzędzie Miejskim w Pińczowie - w pokojach nr 38 (Alina Pełka) i nr 43 (Małgorzata Łaganowska).

Organizowane będą w tym tygodniu także spotkania w sprawie programu. Oto harmonogram:

  • Szczypiec (08.10, godzina 18)
  • Pasturka (09.10, godzina 18)
  • Marzęcin (10.10, godzina 18)
  • Uników (11.10, godzina 18)
  • Stara Zagość (12.10, godzina 18)
  • Kozubów (13.10, godzina 18)

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. OD PAŹDZIERNIKA BEZ DOWODU REJESTRACYJNEGO I OC

(Źródło:vivi24)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie