Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program "Działaj lokalnie" wyzwolił społeczną energię w Sandomierzu

GOP
Przedstawiciele grup nieformalnych z Rzeczycy Mokrej i Andruszkowic otrzymali również nagrody za udział w konkursie “Opowiedz...”.
Przedstawiciele grup nieformalnych z Rzeczycy Mokrej i Andruszkowic otrzymali również nagrody za udział w konkursie “Opowiedz...”. Małgorzata Płaza
Miejsca spotkań mieszkańców, warsztaty kulinarne i promujące zdrowy styl życia, ponadto inicjatywy związane z pielęgnowaniem pamięci o przeszłości i jej bohaterach - takie przedsięwzięcia zostały zrealizowane w ubiegłym roku w ramach programu „Działaj Lokalnie”. Kilka dni temu w Hotelu Basztowy w Sandomierzu, w siedzibie Ośrodka Promowania Przedsiębiorczości, odbyła się gala podsumowująca dziewiątą edycję.

Dla dobra wspólnego

Program „Działaj Lokalnie” skierowany jest przede wszystkim do stowarzyszeń i grup nieformalnych ze środowisk wiejskich i małych miasteczek. To lokalny program grantowy Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności. Na naszym terenie we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii realizuje go Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu.

„Działaj Lokalnie” wspiera projekty, które inicjują współpracę mieszkańców na rzecz dobra wspólnego. Zdaniem Haliny Siemaszko, prezes Ośrodka Promowania Przedsiębiorczości, ten program dowodzi, że mamy wpływ na jakość życia w naszych społecznościach, pokazuje, że możemy je zmieniać na lepsze.

W minionym roku na terenie powiatów sandomierskiego i opatowskiego zrealizowano osiem inicjatyw. Przyznane przez Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości granty wynosiły od 3 do 4 tysięcy złotych.

Integracja poprzez wspólne gotowanie

- Postawiliśmy na integrację międzypokoleniową. Uznaliśmy, że będą jej służyć warsztaty kulinarne. Uczestniczyły w nich osoby starsze, w średnim wieku i dzieci. Robiliśmy potrawy zdrowe i nieco zapomniane, między innymi z kaszy - opowiada Ewa Kwiatowska, reprezentująca Fundację „Spełnić Marzenia”.

Dodatkowym elementem projektu zrealizowanego w Dziurowie w gminie Zawichost było spotkanie edukacyjne na temat zdrowego odżywiania. Udało się również wyposażyć aneks kuchenny w tamtejszej remizie Ochotniczej Straży Pożarnej.
- Mieszkańcy rzeczywiście się zintegrowali. Był to pożytecznie i miło spędzony czas – dodaje Ewa Kwiatkowska.

Nagrywali wspomnienia

Grupa z Sulisławic kontynuowała w ramach programu działania związane z pielęgnowaniem pamięci o Oddziale Partyzanckim „Jędrusie”. Projekt dotyczący historii realizowano także w Koprzywnicy.
- Dotacje przyznawane w ramach programu „Działaj Lokalnie” pozwalają zrobić dużo dobrego dla mieszkańców - mówi Teresa Latańska, sołtys Rzeczycy Mokrej w gminie Dwikozy. – Realizując projekt pod nazwą „Nagrajmy wspomnienia”, postanowiliśmy ocalić od zapomnienia uciekający czas. Zapraszaliśmy osoby, które dzieliły się wiedzą i wspomnieniami dotyczącymi naszej gminy i wioski. Ponadto montażysta filmowy nauczył nas, jak te wspomnienia utrwalać, jak realizować filmy krótkometrażowe.

Teraz wszystkie informacje na temat Rzeczycy Mokrej i relacje z tego, co dzieje się w tej wiosce są umieszczane na bieżąco na portalu społecznościowym. W ten sposób, jak podkreśla pani sołtys, utrwalana jest historia.

Sukces “Owocnej drogi”

Grupa z Wnorowa w gminie Łoniów utworzyła plac spotkań dla mieszkańców. Przygotowała ponadto piknik integrujący społeczność wioski.

Grupa nieformalna „Owocna Droga” z Andruszkowic w gminie Samborzec prowadziła cykl warsztatów pod hasłem „Ciśniemy Moc”, podczas których zachęcała mieszkańców do picia naturalnych, zdrowych soków. Swoje działania zaprezentowała w formie filmiku, który wygrał ogólnopolski konkurs „Opowiedz…”. Autorzy – Anna i Janusz Przybyszowie dostali pierwszą nagrodę w kraju.

Film został pokazany podczas gali. Anna i Jacek Przybyszowie „cisnęli moc”, czyli robili soki z owoców. Spotkanie było również okazją do dyskusji i wymiany doświadczeń.

W ramach programu ciekawe inicjatywy zrealizowali również społecznicy z powiatu opatowskiego. Młodzi mieszkańcy Leszczkowa zadbali o cmentarz żołnierzy z I wojny światowej. Grupa z Tomin zagospodarowała nieużytki i zrobiła tam plac spotkań oraz boisko.
- Łączna wartość przyznanych grantów wyniosła 29 700 złotych. W tym roku do dyspozycji będziemy mieli większą kwotę - ponad 40 tysięcy złotych – poinformował Wojciech Zych z Ośrodka Promowania Przedsiębiorczości, koordynator programu “Działaj Lokalnie”.

Program „Działaj Lokalnie” realizowany jest od 2005 roku. Jego efektem jest ponad 100 projektów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie