Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Program Wspieraj Seniora - wielka pomoc dla mieszkańców Kielc, którzy skończyli 70 lat. Zrobią zakupy, wykupią leki

Iwona Rojek
Katarzyna Gonciarz, zastępca kierownika działu usług w Miejskim  Ośrodku Pomocy Rodzinie w Kielcach.
Katarzyna Gonciarz, zastępca kierownika działu usług w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Kielcach. Aleksander Piekarski
Każda osoba, która skończyła 70 lat może w czasach pandemii skorzystać w Kielcach z darmowej pomocy pracowników socjalnych. W ramach programu „Wspieraj seniora” pracownicy mogą zrobić zakupy, wykupić leki, przywieźć obiad, załatwić sprawy urzędowe, czy wyprowadzić psa.

- Od początku rządowego programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, czyli od października 2020 roku z takich usług skorzystało mnóstwo osób – mówi Katarzyna Gonciarz, zastępca kierownika działu usług w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Kielcach.

– Do tej pory pomocą zostało objętych 700 mieszkańców, ostatnio w ciągu miesiąca zadzwoniło do nas z prośbą o wsparcie w codziennych czynnościach 1700 osób. Najwięcej prosi o zrobienie zakupów spożywczych, ale też wykupienie leków. Do jednej osoby nasi pracownicy jeżdżą wielokrotnie i spotykają się z niesamowitą wdzięcznością. Odwiedzani seniorzy bywają przestraszeni, zagubieni, upokorzeni, gdy nie ma kto pomóc. Jest bardzo dużo seniorów samotnych i niepełnosprawnych. Często dzieci mieszkają daleko, a sąsiedzi starsi, albo są na kwarantannie. Jeździmy też do starszych małżeństw. Ten program ma też pomóc w pokonaniu pandemii - dodaje pani Gonciarz.

Katarzyna Gonciarz mówi, że to wielka operacja logistyczna, w którą zaangażowanych jest 100 pracowników socjalnych pracujących w rejonach opiekuńczych i zatrudnionych w dziale usług.

– Trzeba pojechać do mieszkańców, którzy zamieszkują różne dzielnice, porozmawiać jakiej pomocy oczekują, później rozliczyć się z zakupów, wesprzeć dobrym słowem, bo wielu doskwiera samotność – wylicza. – Pomagamy również osobom młodszym, gdy choroby utrudniają im wykonywanie codziennych czynności.

Dowiadujemy się, że aby uzyskać pomoc należy zadzwonić pod numer bezpłatnej infolinii 22 505 11 11, a obsługujący ją zapisują dane i kontaktują konkretny Ośrodek z potrzebującym, albo zatelefonować bezpośrednio pod numer 41 331 25 24 wewnętrzny 265 i powiedzieć jakiej pomocy potrzebujemy.

– Ludzie przyjmują nas z otwartymi rękoma, mówią, że spadliśmy im z nieba, bo byli w sytuacji bez wyjścia – cieszy się kierownik Gonciarz. – Choć czasami nie jest łatwo, to satysfakcja z udzielanej pomocy ogromna.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto