Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt już wybrany

Andrzej NOWAK
Ksiądz kanonik Tadeusz Lutkowski obok zwycięskiego projektu krakowskiej grupy.
Ksiądz kanonik Tadeusz Lutkowski obok zwycięskiego projektu krakowskiej grupy. A. Nowak

Ostrowiec Świętokrzyski będzie miał najbardziej oryginalny pomnik Papieża Jana Pawła II w Polsce. To nowoczesna, przestrzenna propozycja, dorównująca najlepszym koncepcjom rzeźbiarskim. Przedwczoraj komisja, składająca się ze znanych artystów plastyków i rzeźbiarzy, wybrała do realizacji projekt, który stanie obok kolegiaty Św. Michała.

Projekt, zaproponowany przez zespół autorski z Krakowa, artystę rzeźbiarza Andrzeja Zwolaka i małżeństwo architektów Alicję i Grzegorza Bilińskich, nie ogranicza się tylko do rzeźby figuralnej. Cała idea pomnika zaczyna się u dołu kolegiaty, potem, idąc schodkami do góry, pojawiają się elementy z symboliką religijną.

Pomnik kończy się księgą ustawioną na górze przy kolegiacie, z której wyłania się Jan Paweł II. Na księdze widnieją słowa Papieża z ostatnich jego dni: "Szukałem was, teraz wy przyszliście do mnie i za to wam dziękuję". Powyżej znajduje się symbol okna. Nawiązuje on do wypowiedzianych słów obecnego papieża Benedykta XVI podczas mszy pogrzebowej, o tym, że Jan Paweł II spogląda teraz na nas z okna u Boga.

Intrygujący od samego początku

Idea powstania pomnika Jana Pawła II zrodziła się podczas mszy żałobnej na Rynku w kwietniu ubiegłego roku. To wtedy ksiądz kanonik Tadeusz Lutkowski spytał mieszkańców, czy są za tym, by upamiętnić postać Ojca Świętego. Propozycja spotkała się z dużym aplauzem. Radni ostrowieckiej gminy jednogłośnie podjęli decyzję o budowie pomnika.

Prezydent Jan Szostak ogłosił konkurs na najlepszy projekt. Powołano jury, w którego skład weszli artyści plastycy, rzeźbiarze, krytycy sztuki. Przewodniczącym został prof. Józef Sękowski, członkami - prof. Jerzy Nowakowski, prof. Bogusz Salwiński, dr Kazimierz Ożóg, architekt Krzysztof Kopiński, artysta plastyk Waldemar Bylak, ksiądz kanonik Tadeusz Lutkowski i prezydent miasta Jan Szostak.

Na pierwszy etap konkursu wpłynęło ponad dwadzieścia propozycji. Spośród nich członkowie jury wybrali do ścisłego finału pięć koncepcji. Od początku za najciekawszą propozycję, najbardziej intrygującą uważano pracę krakowskiej grupy. Po ciekawej dyskusji jury wybrało ostatecznie właśnie ten projekt. Na 40 możliwych punktów otrzymał on 39.

Bardziej idea niż postać

- Ostrowiec będzie miał najbardziej oryginalny pomnik Papieża - powiedział po ogłoszeniu wyników prof. Józef Sękowski. - Po raz pierwszy pojawił się pomysł bardzo ciekawy, nietypowy, nie według sztampy. To pierwsze miasto w kraju, w którym pomnik będzie inaczej zlokalizowany i widziany. Nie jako postać Papieża, ale raczej idea. To ogromna praca, w której został przedstawiony cały pontyfikat Jana Pawła II.

Z wyboru koncepcji zadowolony jest ksiądz kanonik Tadeusz Lutkowski. Jego zdaniem, bardzo dobrze się stało, że pomnik nie został umiejscowiony na dole, przy alei 3 Maja, gdzie panują dość duży ruch i zgiełk. W tym miejscu postać siedząca lub stojąca w ogóle by nie pasowała. - Wybrano piękną koncepcję przestrzenną - mówi ksiądz kanonik. - Obejmuje ona teren od dołu kolegiaty do samej góry. Zapisana jest w niej cała katecheza.

Warszawski architekt Krzysztof Kopiński uważa, że wybrana koncepcja wniesie nową jakość w tę przestrzeń miasta. Z pewnością przyczyni się do podniesienia walorów tego szczególnego miejsca, którym jest zakątek przy kolegiacie Św. Michała. - Nie chcę nic ujmować dotychczasowym pomnikom Jana Pawła II, ale są one dość statyczne - stwierdza architekt. - Zwycięska koncepcja wspaniale wykorzystuje cechy miejsca, w bardzo ciekawy i oryginalny sposób wnosi wartości życia duchowego. Wpisana w ten krajobraz propozycja może być wykorzystana podczas różnych wydarzeń.

Na rocznicę pontyfikatu lub śmierci

Członek jury, historyk sztuki Kazimierz Ożóg podaje, że w Polsce jest obecnie około 300 pomników Jana Pawła II, do najciekawszych należą te w Lublinie, Kaliszu, Tarnowie, Ludźmierzu. Większość nie wykracza jednak poza schematyczne ujęcie. Ten, który stanie w Ostrowcu, jest zupełnie nowatorki. - Dorównuje najlepszym projektom rzeźbiarskim lat sześćdziesiątych w Polsce - wyjaśnia historyk sztuki. - Wówczas powstały pomniki na Majdanku, w Treblince, znane i cenione na świecie, które wychodziły w przestrzeń, włączały w nią człowieka. To jest naprawdę coś wielkiego.

Prezydent Jan Szostak poinformował, że za kilka dni zaczną się negocjacje z autorami pomnika. Będą wtedy sporządzone dokładny harmonogram prac związany z jego wykonaniem i termin odsłonięcia. - Interesują nas przede wszystkim dwie daty - nie ukrywał prezydent. - Pierwsza w październiku, w rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża, lub w kwietniu, w rocznicę śmierci Ojca Świętego. To wszystko będzie zależało od uwarunkowań organizacyjnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie