Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt Koprzywnica Patrzy/My - u źródeł rzeki Koprzywianki (ZDJĘCIA)

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Koprzywnica Patrzy/My
Uczestnicy projektu „Koprzywnica Patrzy/My - odkrywamy sołectwa” od ponad dwóch tygodni robią wywiady w gminie Koprzywnica na temat dawnego znaczenia rzeki Koprzywianki. Wątków jest naprawdę dużo!

Na początek odbyły się poszukiwania źródeł Koprzywianki. - Według informacji od podleśniczego Dariusza Lipińskiego z Leśnictwa Nieskurzów - źródła biją zaraz przy drodze leśnej przecinającej Pasmo Jeleniowskie Gór Świętokrzyskich. Tam jeszcze nie dotarliśmy - tymczasem zajrzeliśmy do źródeł od strony pól uprawnych wsi Nieskurzów Stary w gminie Baćkowice, bo to tam Koprzywianka ma swoje początki. Widoki piękne, a rzeka... jest tam małym strumieniem - opowiadają uczestnicy projektu.

W poszukiwaniu rzecznych, dawnych historii przez ostatnie tygodnie wyruszyli (również z Grupą Eksploracyjno-Historyczną "Wisła") kilkukrotnie na spacery starym korytem Koprzywianki. - Dziękujemy mieszkańcom "ze starej rzeki" za rozmowy i pokazanie swoich ulubionych miejsc. W Koprzywnicy stare koryto przecina ulicę Sandomierską i Rzeczną aby dołączyć do ulicy Tarnobrzeskiej, można nim też dojść w okolice miejsca "skręcenia rzeki" - choć końcowa przeprawa przypomina wyprawę po dżungli i na koniec wymaga pokonania wału. Na szczęście stare mapy i drzewa ułatwiają nawigację - mówią.

"Koprzywnica Patrzy/My - odkrywamy sołectwa" to projekt wokół lokalnej historii. Prowadzenie i organizacja: Pola Rożek, Kazimierz Brzeziński, Daria Kurosad i pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu Koprzywnicy. Jest kontynuacją projektu "Koprzywnica Patrzy/My", którego przewodnim tematem są archiwalne zdjęcia zbierane od koprzywnickich mieszkańców przez dom kultury. Zdjęcia to wstęp do rozmów z mieszkańcami o dawnej Koprzywnicy i sąsiadujących z nią miejscowościach, ich lokalnej historii, o tym jak zmieniło się życie codzienne, życie na wsi i w małym miasteczku przez ostatnie 100 lat.

Projekt dofinansowany jest z pieniędzy Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm Jutra".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie