Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt nowelizacji przepisów karnych w zakresie ochrony środowiska. O szczegółach mówili w Kielcach Jacek Ozdoba i Mariusz Gosek

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Projekt nowelizacji przepisów karnych w zakresie ochrony środowiska przygotowuje Ministerstwo Środowiska i Klimatu. O szczegółach tworzonych zmian w przepisach mówili w piątek w Kielcach wiceminister Jacek Ozdoba oraz świętokrzyski poseł Mariusz Gosek.

Jacek Ozdoba przypomniał, że rok temu poseł Mariusz Gosek zwrócił mu uwagę na problem nielegalnego składowiska odpadów niebezpiecznych w podkieleckich Nowinach. Jak podkreślił, po wizycie świętokrzyskiego parlamentarzysty w Ministerstwie Środowiska i Klimatu zrodziła się myśl zwiększenia kar dla przestępców środowiskowych.

- Projekt został przygotowany, trwa jego proces w ścieżce legislacyjnej. To największa nowelizacja przepisów kodeksu karnego oraz kodeksu wykroczeń w zakresie zwalczania przestępczości środowiskowej - od mniejszych spraw jak zaśmiecanie lasów po zorganizowane grupy, które trudnią się tą sferą. Zmiana prawa dotyczy także funkcjonowania inspekcji ochrony środowiska i zakłada powołanie specjalnego departamentu - mówił Jacek Ozdoba.

Jak dodał Mariusz Gosek, głównym założeniem nowelizacji jest wprowadzenie kategorii zbrodni środowiskowej, czyli czynu zagrożonego karą do 25 lat pozbawienia wolności. Poseł podkreślił, że na nielegalnej działalności w branży odpadowej tracą uczciwi przedsiębiorcy, którzy stanowią większość. Mariusz Gosek wyjaśnił, jak wygląda modus operandi firm, które łamią prawo.

- Przedsiębiorca otrzymuje zezwolenie na składowanie odpadów, potem występuje o cofnięcie zezwolenia, a z problemem pozostaje gmina, czyli my, podatnicy - mówił Mariusz Gosek.

Jacek Ozdoba poinformował, iż w 2020 roku skierowano do sądów ponad 600 aktów oskarżenia wobec przedsiębiorców, którzy popełnili przestępstwa środowiskowe. Jak zaznaczył, w 2015 roku takich aktów było 40.

Wiceminister chwalił posła Mariusza Goska oraz członka Zarządu Województwa Tomasza Jamkę za aktywność związaną z nagłaśnianiem spraw dotyczących łamania przepisów środowiskowych. - Dużo uwagi poświęcamy województwu z uwagi na telefony pana posła i pana marszałka. O to chodzi, by parlamentarzyści wskazywali problemy, bo dzięki temu jesteśmy w stanie odnosić sukcesy. Państwo polskie nie może być bezradne wobec przestępców środowiskowych, którzy niszczą nasz świat - podkreślił Jacek Ozdoba.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie