Głównym założeniem projektu są wymiany uczniowskie, będzie ich 4. W każdej pięciodniowej wycieczce może wziąć udział 4 uczniów i 2 nauczycieli. Grupy wyjadą do poszczególnych państw, gdzie będą nocować w domach prywatnych swoich rówieśników. Gimnazjaliści z Pińczowa pojadą do Włoch, Rumunii, Łotwy, a nawet Turcji. Oczywiście nie będą musieli za to płacić. Wszelkie koszty zostaną pokryte z dofinansowania, które wynosi ponad 105 tysięcy euro, czyli ponad 400 tysięcy złotych. Do pińczowskiego gimnazjum również przyjadą uczniowie ze szkół partnerskich.
W projekcie "Sztuka ekonomii, ekonomia sztuki" uczestniczy pięć szkół partnerskich:
- Gimnazjum numer 2 imienia Adolfa Dygasińskiego w Pińczowie,
- Colegiul National Nichita Stanescu - szkoła w mieście Ploiesti, na terenie Rumunii,
- Istituto Comprensivo "Resta - De Donato Giannini" - szkoła w mieście Turi na terenie Włoch,
- Malazgirt Imam Hatip Ortaokulu - w Sincan, na terenie Turcji,
- Talsu Pamatskola - w Talsu, na terenie Łotwy.
Dodatkowo projekt ma na celu zainicjowanie corocznego Międzynarodowego Turnieju Ekonomicznego. - Będziemy go prowadzili online i w wersji tradycyjnej. Pierwsza edycja odbędzie się w 2017 roku. Uczniowie będą rozwiązywać zadania z zakresu ekonomii i matematyki w języku angielskim - informuje Rafał Kawiorski, koordynator i autor projektu, nauczyciel anielskiego w Gimnazjum numer 2. - Chcemy aby była to kontynuacja Turnieju Ekonomicznego organizowanego przez 15 lat w naszej szkole - dodaje Rafał Kawiorski.
Pozostaje pytanie jak się zgłosić do projektu? Uczniowie, którzy będą chcieli wziąć w nim udział, wystarczy, że poinformują swojego wychowawcę. Nauczyciel pokieruje ich dalej. Co do wymian - zgłosić się może każdy bez wyjątku. Brane będą pod uwagę średnia ocen, zachowanie i znajomość języka angielskiego - co nie oznacza, że ktoś, kto gorzej się nim posługuje nie będzie mógł jechać.
Udział w projekcie pozwoli na poszerzenie horyzontów młodzieży gimnazjalnej, która będzie uczestniczyła w różnorodnych międzynarodowych przedsięwzięciach. W planach jest między innymi: pisanie po angielsku sztuki teatralnej wspólnie z zagranymi uczniami, dyskusje na aktualne tematy, zajęcia z zakresu ekonomii, nauka nowych języków czy wspólne tworzenie gry planszowej po angielsku. Będzie to okazja do zwiedzania innych krajów. Dzieci, które nie wyjadą na wymianę również będą mogły angażować się w projekt poprzez międzynarodowe konkursy plastyczne, literackie czy też wyżej wspomniany konkurs.
Projekt będzie realizowany w ramach programu Komisji Europejskiej "Erasmus +". Pińczowskie gimnazjum jest jedyną szkołą z województwa świętokrzyskiego, która koordynuje tegoroczną edycję. Jest to już drugi tego typu projekt. Poprzedni "Oil and Stone Do Mix" był realizowany w latach 2011-2013.