PROW 2020 finiszuje. Co z pieniędzmi z Unii na kolejny rok. Dyskusja online ze świętokrzyskimi rolnikami

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska

Wideo

Zobacz galerię (8 zdjęć)
- Jeśli polski rząd zawetuje Budżet Unii Europejskiej, polscy rolnicy w 2021 roku otrzymają tylko dopłaty bezpośrednie. Nie będzie żadnej innej pomocy - mówił podczas czwartkowego spotkania online z rolnikami europoseł Krzysztof Hetman. Zorganizował je i poprowadził poseł do Parlamentu Europejskiego i były marszałek województwa Adam Jarubas.

Spotkanie online było efektem ostatniej dyskusji posła Jarubasa z rolnikami podczas protestu we Włostowie koło Opatowa. Byli oni licznie obecni. W dyskusji uczestniczyli także członkowie Świętokrzyskiej Izby Rolniczej z prezesem Stanisławem Stanikiem, działacze PSL, poseł ziemi świętokrzyskiej Czesław Siekierski, w poprzedniej kadencji europoseł i szef unijnej komisji rolnictwa, oraz poseł do Parlamentu Europejskiego z Lubelszczyzny Krzysztof Hetman. Przedstawiono założenia planowanej właśnie Wspólnej Polityki Rolnej, mówiono o konieczności uchwalenia przez polski definicji aktywnego rolnika. Poruszono problemy krajowe rolników, jak "piątka dla zwierząt", napływ produktów rolnych z Ukrainy, czy embargo rosyjskie.

Kluczowe informacje o stanie prac nad Wspólną Polityką Rolną omówili europosłowie Jarosław Kalinowski, Krzysztof Hetman oraz poseł Czesław Siekierski.

Kolejna perspektywa nie zacznie się bezpośrednio po zakończeniu obecnie trwającego Programu Rozwoju Wiejskich 2014-2020. Najprawdopodobniej ruszy ona dopiero w styczniu 2023 roku. Co zatem z dopłatami bezpośrednimi - filar pierwszy Wspólnej Polityki Rolnej i dotacjami i premiami na rozwój gospodarstw - filar drugi?

Groźne weto rządu- Jeśli głosowany właśnie budżet zostanie zawetowany przez premiera Morawieckiego, to w roku 2021, polscy rolnicy otrzymają tylko dopłaty bezpośrednie, żadne inne pieniądze nie będą mogły zasilić rolnictwa - mówił europoseł Krzysztof Hetman. - Najbardziej obawiam się sytuacji, że pozostałe 25 krajów stworzy mechanizm pomocy, w którym będą wypłacać pieniądze na inwestycje i pomoc rolnikom. Jeśli zaś budżet nie będzie zawetowany, to działa budżet siedmioletni do roku 2028, z wszystkimi obecnie funkcjonującymi instrumentami. Co do roku 2022, wtedy będzie działało prowizorium budżetowe.

- Mamy jako rolnictwo rozporządzenie przejściowe, które pozwala stosować dotychczasowe instrumenty Wspólnej Polityki Rolnej do 1 stycznia 2023. Jeżeli nie będzie weta, to w 2021 i 2022 dopłaty bezpośrednie będą wypłacane wedle obecnych zasad, zaś jeśli chodzi o drugi filar, to w 2021 i 2022, będą kończone projekty z obecnego PROWu. Podkreślam, jeżeli nie będzie weta - wyjaśniał europoseł Jarosław Kalinowski, który jest członkiem unijnej komisji rolnictwa. - W ramach pieniędzy, które Polska chce zawetować, jest przewidziane ponad 10 miliardów euro na wsparcie rolnictwa. Jeśli Polska zawetuje, jest prawdopodobne, że 25 państw zawiąże umowy, a Polska i Węgry mogą zostać poza tą pomocą.

Wspólna Polityka Rolna z aktywnym rolnikiem
Komisja Europejska za dwa tygodnie zaprezentuje wytyczne dla opracowania planów strategicznych Wspólnej Polityki Rolnej, czyli zasad według, których rolnicy będą otrzymywać wsparcie w latach 2021-2027.

Wiadomo dziś, że bardzo ważne będzie, by każdy kraj członkowski w oparciu o własne uwarunkowania opracował i wdrożył definicję aktywnego rolnika. - Są pewne dyspozycje, co kraje mają brać pod uwagę. Przede wszystkim w minimalnym stopniu taki człowiek musi prowadzić działalność rolniczą, mowa jest o rejestrach krajowych, analizie dokumentów, przychodów, kosztów - tłumaczył poseł Kalinowski. Chodzi o to, że taki aktywny rolnik w kolejnej perspektywie będzie mógł korzystać z dopłat i unijnych programów. - Duża rola jest tu samorządu rolniczego i związków rolniczych, by przypilnować rząd w pracy nad tą regulacją. Rząd uznał, że nie jest ta definicja potrzebna. Jednak ona jest konieczna - zaznaczał.

Posłowie, jak i rolnicy w czwartkowej dyskusji zwracali uwagę na konieczność regulacji dzierżaw, proponowali powiązanie definicji aktywnego rolnika ze sprzedażą produktów z gospodarstwa, wprowadzeniem numeru producenta na fakturze. - Zacznijmy wspierać rolników którzy kupują, na przykład paliwo, nawozy, sprzęty, stawiają budynki, kupują usługi oraz dokonują sprzedaży w gospodarstwie. Moim zdaniem to taki rolnik napędza gospodarkę. Starajmy się powiązać definicję aktywnego rolnika z podmiotem, który produkuje i wprowadza na rynek produkt / surowiec w postaci (zboża, warzywa, owocu, sztuki żywej). Nie należy patrzeć na rodzaj ubezpieczenia KRUS czy ZUS. Rolnik to osoba, która z pracy gospodarstwa uzyskuje przychód. Na potwierdzenie przychodu oczywiście prowadzi uproszczoną rachunkowość. Rolnik, który dokonuje sprzedaży i wprowadzenia na rynek produkt lub surowiec to osoba, która powinna wnioskować o dotacje, zwrot akcyzy, dopłaty do ubezpieczeń. Oczywiście nie mówię o gospodarstwach domowych i ekologicznych - proponował Grzegorz Przysucha, rolnik i doradca inwestycyjny z firmy ProInvest współpracujący z licznymi gospodarzami.

Ochrona środowiska i wysokość dopłat
Poseł Kalinowski zapowiedział, że w programy dotowane i premiowane w PROWie na kolejną perspektywę będą znacznie powiązane z ochroną środowiska i ekologią. Będzie konieczność znacznego zmniejszenia używania pestycydów, nawozów i antybiotyków, nawet od 30 do 50 procent.

Wiadomo już, że dopłaty bezpośrednie nie zostaną wyrównane. Może nawet będą nieco mniejsze niż obecnie. - Rząd może przesunąć pieniądze z drugiego filara do pierwszego, a w drugim filarze wyrównać różnicę z budżetu państwa. Jeśli tak się stanie, wysokość dopłat pozostanie na takim samym poziomie - tłumaczył poseł Czesław Siekierski.
Europoseł Adam Jarubas zapowiedział kolejne takie spotkania online z udziałem rolników.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie