Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przeczytaj o najbardziej stresogennym zajęciu i zobacz, jak nie dać się nerwom

opr. /LB/
U osób z małym doświadczeniem sam kontakt z klientem może powodować tremę.
U osób z małym doświadczeniem sam kontakt z klientem może powodować tremę. sxc.hu
Praca telesprzedawcy często wiąże się ze stresem. Telefoniczni handlowcy przeżywają negatywne emocje związane z odmową i agresywnymi zachowaniami klientów. Cierpią także na stres wywołany presją wyników. Jak telesprzedawcy mogą przeciwdziałać nadmiernym nerwom w pracy?

Według badania Instytutu Medycyny Pracy praca w branży handlowej jest niezwykle stresogenna. Najczęściej pracownicy jako elementy stresujące wskazują pracę w niedzielę (ponad 93 proc.), ekstremalne i nieprzewidywalne ludzkie reakcje (ponad 91 proc.), konieczność utrzymania pogodnego wyrazu twarzy bez względu na okoliczności (prawie 84 proc.). Handlowców stresują także częste kontrole (ponad 87 proc.), przestrzeganie ściśle określonych procedur (84 proc.) oraz system zmianowy (80 proc.).

Stres w pracy telesprzedawcy może powstawać na różnych podłożach, w zależności od stopnia doświadczenia sprzedawcy, czy specyfiki rynku. U osób z małym doświadczeniem sam kontakt z klientem może powodować tremę. Pracownicy, którzy nigdy wcześniej nie kontaktowali się z obcymi ludźmi w celach sprzedażowych, obawiają się ich reakcji. Często też nie wierzą we własne umiejętności. Powodem powstawania stresu są też agresywne zachowania klientów. Nawet najbardziej doświadczony telesprzedawca może zostać wytrącony z równowagi atakiem słownym. Kolejną przyczyną stresu jest presja wyniku. Pracownicy działów sprzedażowych rozliczani są według osiąganych rezultatów ilościowych. Jeśli telesprzedawca ma wyznaczone wysokie plany lub sam zaniedbał ich realizacji, zaczyna denerwować się możliwymi konsekwencjami, np. brakiem premii.
Jak zapobiegać nadmiernemu stresowi? - Dla początkujących sprzedawców sposobem na zniwelowanie stresu jest przede wszystkim precyzyjne przygotowanie się do rozmowy i znajomość oferty. Bardzo dobrą techniką jest stosowanie różnego rodzaju rozgrzewek, które polegają na przetrenowaniu poszczególnych elementów rozmowy sprzedażowej. Niektóre firmy stosują takie rozwiązanie jako stały element rozpoczęcia dnia pracy. Dobroczynne działanie mają także różnego rodzaju gry zespołowe, które przyczyniają się do rozwoju umiejętności interpersonalnych - mówi Małgorzata Jeziorska, autorka Akademii PARP.

Techniką zapobiegania powstawaniu stresu, stosowaną w trakcie pracy, a szczególnie w przypadku agresywnych klientów, jest asertywne zachowanie. - Telesprzedawca powinien zachować dystans do tego, co mówi klient. Tak naprawdę wypowiedzi nie są skierowane przeciwko niemu. Emocje wynikają z problemu klienta, który rozładowuje napięcie w rozmowie ze sprzedawcą. W takiej sytuacji trzeba okazać zrozumienie dla problemu, sugerując chęć pomocy - wyjaśnia Małgorzata Jeziorska.

Najlepszym sposobem zapobiegania stresowi wynikającemu z presji wyników jest praca z planami dziennymi. Często telesprzedawcy sami generują sobie nerwową atmosferę, nie przykładając się do pracy na początku miesiąca i próbując nadrobić zaległości, gdy zbliża się jego koniec. Aby tego uniknąć, warto każdego dnia, już od początku miesiąca, wyznaczać sobie cele do osiągnięcia. Najlepiej jest podzielić cele miesięczne na dzienne na 15 dni z 20 pracujących. Dzięki takiemu podziałowi sprzedawcy mogą skoncentrować się na wyniku sprzedażowym w początkowej fazie miesiąca, bez bagażu niepotrzebnych emocji.
Co robić, gdy pojawi się stres? Stresu nie da się całkowicie wyeliminować, jest nieuniknionym elementem życia. Denerwujemy się, gdy coś nam nie wychodzi, gdy odczuwamy presję i ponosimy porażki. W walce ze stresem najlepiej jest stosować ogólne zasady zdrowego podejścia do pracy. Należy nauczyć się oddzielać pracę od życia prywatnego. Zadbać o odpoczynek i relaks w wolne dni. Spotkania ze znajomymi, rozwijanie zainteresowań i hobby, ograniczanie rozmów i rozmyślania o pracy to niektóre z pomocnych zasad relaksu. Dobrze działa też wysiłek fizyczny, jak sport lub spacery.

W walce ze stresem warto stosować także metody relaksacyjne. Wiele z nich nie wymaga specjalnego przygotowania i może być stosowane w domu lub w pracy. W domu można sięgnąć po muzykoterapię. Przez około 30 minut należy słuchać cichej, spokojnej muzyki - w wygodnej pozycji, z zamkniętymi oczami, oczyszczając umysł z myśli. Natomiast najprostszą metodą relaksacyjną, z której można korzystać w pracy, jest świadomy oddech. W nerwowych momentach należy skoncentrować się na własnym oddechu, powoli wciągając powietrze nosem, wypuszczając ustami. Dzięki temu oddycha się przeponą, a nie tylko płucami. Kolejną prostą metodą jest wizualizacja. Wyobraźmy sobie, że jesteśmy w miejscu, które lubimy, w którym czujemy się bezpiecznie. Skupmy się na przyjemnych doznaniach płynących z tego miejsca i starajmy się odprężyć.

- Dobre przygotowanie do pracy, gruntowna wiedza i znajomość technik sprzedaży zmniejszają poziom stresu zawodowego. Dlatego zarówno osoby już pracujące w zawodzie telesprzedawcy i wiążące przyszłość z tą branżą, jak i te, które wykonują ten zawód tylko przejściowo, powinny korzystać z możliwości szkoleń. Warto sięgnąć po szkolenie e-learning Akademii PARP "Telesprzedaż". Nawet doświadczeni telesprzedawcy znajdą tu pożyteczne informacje i praktyczne wskazówki - mówi Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń w Akademii PARP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie