Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed kryzysem na zwolnienie?

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Jerzy Dalka, dyrektor świętokrzyskiego oddziału ZUS: -W porównaniu do ubiegłego roku liczba zwolnień lekarskich wzrosła.
Jerzy Dalka, dyrektor świętokrzyskiego oddziału ZUS: -W porównaniu do ubiegłego roku liczba zwolnień lekarskich wzrosła.
Ciąża i zwolnienie lekarskie to, zdaniem pracodawców, główne wybiegi, chroniące pracownika przed zwolnieniem z pracy. U nas jednak pracodawcy - przynajmniej na razie - takich problemów zbyt wiele nie mają, chociaż liczba zwolnień L-4 rośnie!

     - Żaden z zakładów, należących do naszego stowarzyszenia, nie zgłaszał tego typu problemów. Nie słyszałem też podobnych skarg od mniejszych firm z nami współpracujących - mówi Marian Piotrowicz, dyrektor biura Stowarzyszenia Forum Pracodawców w Kielcach. - Może takie kłopoty mają zakłady, które ogłosiły zwolnienia grupowe, ale tych w naszym regionie nie jest wiele. Częstą praktyką osób, mających już wypowiedzenie, jest ucieczka na zwolnienie lekarskie, bo w ten sposób przez jakiś czas mają dochody wyższe niż zasiłek dla bezrobot-nych. Ale pracodawców to nie obciąża. 

    CIĄŻA - TO NA ZWOLNIENIE?

     Coraz częściej zdarza się, że ze zwolnień lekarskich korzystają kobiety w ciąży. Jednak specjaliści twierdzą, że to nie strach przed zwolnieniem z pracy nimi powoduje.

     - Moje pacjentki nie chcą brać zwolnienia, mimo że jest ono konieczne, bo boją się, że przez nie po macierzyńskim nie będą miały już jak wrócić do pracy. A ciąż z problemami jest coraz więcej, co ma przyczyny w przekładaniu decyzji o dziecku „na później” właśnie przez pracę i w tym, że kobiety ciężko pracują, często w stresujących warunkach - mówi doktor Dariusz Kołodziejski, koordynator Oddziału Patologii Ciąży i Izby Przyjęć w Specjalistycznym Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym przy ulicy Prostej w Kielcach.

Państwowa Inspekcja Pracy wprost spotyka się z tym, że pracodawca, słysząc o ciąży pracownicy, sam sugeruje jej… zwolnienie lekarskie, bo wtedy może zatrudnić kogoś na umowę-zlecenie na jej miejsce.

    - Kobieta w ciąży nie może pracować dłużej niż cztery godziny dziennie przy komputerze, nie może też dźwigać i wyko-nywać prac ciężkich fizycznie. Jeśli więc jest to na przykład sprzedawczyni w małym sklepie, to pracodawca nie jest jej w stanie zlecić pracy, którą może ona wykonywać - mówi Barbara Kaszycka z Państwowej Inspekcji Pracy w Kielcach. 

     ZWOLNIEŃ FAKTYCZNIE WIĘCEJ      W styczniu ubiegłego roku w Kielcach i powiecie na zwol-nieniu lekarskim były 23 tysiące 793 osoby. W tym roku, w ana-logicznym czasie, z chorobowego skorzystało 25 tysięcy 698 osób. Widać więc, że chorujemy więcej. Tyle że nie jest pewne, czy przez pogodę czy też przez wizję kryzysu i zwolnień z pra-cy.

    - Na pewno nie mamy większej liczby pracodawców, zwracających się do nas o skontrolowanie przebywających na zwol-nieniu pracowników. Takiej tendencji nie widać - mówi Małgorzata Krawczyń, główny lekarz orzecznik kieleckiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przed kryzysem na zwolnienie? - Echo Dnia

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie