Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed nami podwójny nabór do szkół średnich. Jak z tym problemem poradzą sobie w powiecie buskim?

Adam Ligiecki
Archiwum
Rok szkolny 2019/2020 będzie szczególny dla szkół średnich. Po reformie systemu oświaty pojawią się w nich 1 września dwa roczniki uczniów: absolwentów gimnazjów oraz ci, którzy kończą właśnie ośmioklasową szkołę podstawową. Podwójny nabór może rodzić poważne problemy. Jak cała operacja zostanie przeprowadzona w powiecie buskim? Największe emocje budzi nabór do najlepszej szkoły - I Liceum w Busku.

- To wyjątkowo trudne i kosztowne zadanie. Oznacza wiele problemów organizacyjnych i duży wysiłek finansowy, którego najprawdopodobniej nie pokryje subwencja oświatowa. Koszty przyjęcia podwójnego rocznika kandydatów będą w dużej części musiały pokryć samorządy. Nie tylko w zakresie zatrudnienia dodatkowej kadry, ale przede wszystkim w zakresie przygotowania bazy dydaktycznej - mówi wicestarosta buski Stanisław Klimczak, odpowiedzialny za powiatową oświatę.

We wrześniu 2018 roku podjęto działania w tej materii, zakończone opracowaniem strategii naboru uczniów na rok szkolny 2019/2020. Ma ona zapewnić absolwentom gimnazjów i podstawówek możliwość dalszego kształcenia w szkołach powiatu buskiego.

Spójrzmy na liczby. Z oświatowych danych wynika, że w klasach trzecich gimnazjów na terenie powiatu uczy się 645 osób. W klasach ósmych szkół podstawowych - 651 uczniów. Samorząd powiatowy planuje utworzyć 20 oddziałów klas pierwszych dla absolwentów gimnazjów i także 20 oddziałów dla kończących podstawówki.

Przyjmując, że w jednym oddziale będzie nie więcej niż 34 uczniów, w klasach pierwszych czekać będzie około 1340 miejsc. Czyli więcej, niż mamy dzisiaj gimnazjalistów i ósmoklasistów łącznie.

Szczególna uwaga - zwłaszcza rodziców - zwrócona jest dzisiaj na licea. To tu trafiają zwykle najbardziej uzdolnieni uczniowie. Czy wystarczy miejsc dla wszystkich chętnych, jakie będą zasady naboru w nowym roku szkolnym? - te pytania pojawiają się najczęściej.

W Busku mamy I Liceum Ogólnokształcące, funkcjonuje też liceum w ramach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1. Słyszy się głosy o możliwej "reaktywacji" liceów w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych bądź Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, który otrzymał właśnie nową siedzibę, za 16 milionów złotych.

Właśnie nabór do I Liceum Ogólnokształcącego imienia Tadeusza Kościuszki wzbudza największe emocje. To szkoła plasująca się w TOP 10 najlepszych świętokrzyskich liceów. Czy trudniej będzie się do niej dostać ? Niestety prawdopodobnie tak. Obecnie w każdym roczników jest po 7 klas. Od 1 września w I Liceum planuje się utworzyć 6 klas w cyklu 3-letnim, czyli dla uczniów gimnazjów oraz 5 klas w cyklu 4-letnim, czyli dla uczniów 8 klas Szkół Podstawowych.

Wicestarosta Stanisław Klimczak odpowiedzialny za edukację a także naczelnik wydziału edukacji w Starostwie Powiatowym Renata Krzemień uspokajają jednak. - Zobaczymy w lipcu ilu będzie chętnych do I Liceum, jeśli więcej niż przygotowaliśmy miejsce jesteśmy gotowi na zmianę decyzji i powiększenie liczby klas. Przyglądamy się sytuacji, razem z dyrekcją szkoły monitorujemy sytuację - zapewniają.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że podwójny nabór to jednorazowy "wybryk natury". Drugiej takiej lawiny pierwszaków w szkołach średnich już nie będzie, a prognozy oświatowe nie wróżą najlepiej. W kolejnych latach czeka nas powolny spadek liczby uczniów.

- Nasze działania zmierzają do zapewnienia uczniom równych szans i możliwości kształcenia na poziomie ponadpodstawowym i ponadgimnazjalnym. Informujemy o sytuacji na bieżąco. I Liceum Ogólnokształcące jest gotowe do podwójnego naboru, zarówno jeśli chodzi o warunki lokalowe, jak i kadrę pedagogiczną - podkreśla wicestarosta Stanisław Klimczak.

To plany. Przyjęta przez samorząd strategia zostanie zweryfikowana w lipcu 2019 roku, kiedy poznamy rzeczywiste zainteresowania uczniów kształceniem w szkołach powiatu buskiego.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!



Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?



Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków




One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom



Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Jedziesz na ferie? Niewiedza może Cię drogo kosztować

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie