Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed nami tłusty czwartek. Zdradzamy, jak przygotować najlepsze, tradycyjne smakołyki

red
Magda i Wiktor, cukiernicy ze Świata Słodyczy w Kielcach, prezentują tradycyjne pączki - obowiązkowy tłustoczwartkowy rarytas.
Magda i Wiktor, cukiernicy ze Świata Słodyczy w Kielcach, prezentują tradycyjne pączki - obowiązkowy tłustoczwartkowy rarytas. Dawid Łukasik
Tradycyjny z różą, ajerkoniakiem, a może wiedeński z bitą śmietaną? Wielkimi krokami zbliża się tłusty czwartek, w wraz z nim dyspensa na objadanie się puszystymi pączkami. Ale nie tylko. Dozwolone są także serowe oponki, chrupiące faworki i wszelkie inne słodkości. Jak je przygotować, by zadowoliły najbardziej wybredne podniebienia, zdradza Iwona Wójcik, właścicielka Świata Słodyczy w Kielcach - cukierni, której smakołyki od lat cieszą się niesłabnącą popularnością.

Tłusty czwartek w tym roku wypada 4 lutego. Niegdyś był początkiem tłustego tygodnia - czasu wielkiego obżarstwa. Nasi przodkowie objadali się słoniną, mięsem i boczkiem, które suto zakrapiano wódką. Teraz dzień ten wygląda zupełnie inaczej - królują słodkie pączki.

I choć z roku na rok pojawia się coraz więcej propozycji smaków, wciąż triumfy święci tradycyjny z różą, co zauważają sami cukiernicy. - Co roku staramy się wdrażać pewne nowości, bo klienci o nie pytają. Proponujemy pączki z domową konfiturą wiśniową, ajerkoniakiem, wiedeńskie z bitą śmietaną i czekoladą. Choć te propozycje mają swoich zwolenników, zazwyczaj klienci decydują się ostatecznie na to, co króluje od lat - pączka wypełnionego nadzieniem różanym z dodatkiem prawdziwych płatków róż - mówi Iwona Wójcik.

Wybór nadzienia to jedno, cały proces przygotowania pączka - drugie. - Aby smak był niezapomniany, ciasto należy przygotować z produktów najwyższej jakości. Nie może zabraknąć naturalnych drożdży, masełka i świeżych jaj. Ciasto zrobione metodą dwufazową da nam delikatną strukturę. Należy najpierw zrobić rozczyn drożdżowy, a następnie na nim ciasto drożdżowe. Gdy jest już gotowe, wałkujemy kęsy grubości około centymetra i wycinamy krążki. Na każdy z nich nakładamy dowolne nadzienie i delikatnie sklejamy. Pączki spłaszczamy ręką i odstawiamy do wygarowania. Dopiero po tych czynnościach, smażymy na gorącym tł uszczu - wyjaśnia specjalistka.- Na dobrze usmażonym pączku przez środek powinien przechodzić jasny pasek - zaznacza.
Ale to nie wszystko. Ważne jest także wykończenie pączka. - Na koniec nie zapominamy o lukrze i skórce pomarańczowej. Jeśli ją wcześniej pokroimy i podsmażymy, posypując delikatnie paczki, będzie doskonałym wykończeniem. Takie cieplutkie i pachnące pączki smażone na bieżąco polecamy w naszej cukierni -zapewnia właścicielka.

Pączki to nie wszystkie smakołyki, po które sięgamy w tłusty czwartek. - Alternatywą lub pysznym dodatkiem mogą być serowe oponki, faworki na żółtkach czy francuskie miniaturki z jabłuszkiem. Popularne i szczególnie uwielbiane przez dzieci są natomiast małe pączuszki na jeden kęs, w które wkładamy wiele serca - proponuje nasza rozmówczyni.

Wyjątkowe przepisy na pyszne pączki autorstwa pani Iwony Wójcik, współwłaścicielki Cukierni Świat Słodyczy w Kielcach znajdziesz tu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie