Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed nami wieczór życzeń. Czego powinniśmy sobie życzyć w Wigilię?

Piotr BURDA [email protected]
sxc.hu
Nie pieniędzy, nie sukcesów a przede wszystkim zdrowia. Tego sobie najbardziej życzymy podczas dzielenia się opłatkiem.

Wkrótce znów zasiądziemy przy wigilijnym stole. Nie zabraknie na nim opłatka i życzeń składanych najbliższym. Ważne jest co sobie życzymy i w jakiej kolejności wymieniamy swoje życzenia. Czy zacząć od życzeń zdrowia, szczęścia, pomyślności czy może od pieniędzy?

NAJWAŻNIEJSZE ZDROWIE

Inne życzenia składają sobie biznesmeni, a inne bezdomni. Sportowcy wysoko stawiają sukcesy, a policjanci bezpieczeństwo. Ludzie wierzący łamiąc się opłatkiem odwołują się do tajemnicy narodzin Chrystusa, niewierzący rzadko o tym wspominają. - Każdy zaczyna od czegoś innego. Ja zaczynam od życzeń zdrowia - mówi Wiesław Mazur, nasz "Rolnik Roku 2012". - W moim gospodarstwie zdrowie to podstawa. Jak nie zdrowia, to koniec. Jak jest zdrowie, to reszta się ułoży - dodaje. Wiesław Mazur twierdzi, że życzenia sukcesów i pieniędzy powinny być na drugim planie. - Pieniądze to rzecz nabyta. Raz jest ich mniej, raz więcej. Podstawa to dobre zdrowie i kochająca rodzina - uważa Wiesław Mazur.

POTRZEBNA TAJEMNICA

A czego sobie życzą profesorowie, naukowcy i studenci? - Rzeczy całkiem normalnych: szczęścia, zdrowia i pomyślności - odpowiada Jan Duda z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Dla ludzi nauki wigilijna noc ma wyjątkowe znaczenie. - To moment, kiedy nie sposób wszystkiego wytłumaczyć w racjonalny sposób, ująć w równania. Myślę, że nikt nie próbuje tego robić, bo w naszym życiu potrzebna jest tajemnica, coś niewyjaśnionego. Trzeba się z tym pogodzić i uwierzyć - mówi Jan Duda.

ROLA OPŁATKA

Życzeniom towarzyszy łamanie się opłatkiem, czyli chlebem. To tradycja, która ma już ponad dwa wieki. Jest ściśle związana z Narodzeniem Chrystusa. Betlejem oznacza bowiem w języku hebrajskim "dom chleba". Chleb w naszej kulturze ma wyjątkowe znaczenie. - Jemy go codziennie, nigdy się "nie przejada" - tłumaczy Jan Duda. Nieprzypadkowo w modlitwie "Ojcze nasz" prosimy aby nie zabrakło "chleba naszego powszedniego". - Dlatego łamanie się opłatkiem jest już życzeniem samym w sobie - mówi Jan Duda.

PATRZEĆ W OCZY

Nawet najpiękniejsze i najlepsze życzenia tracą sens jeśli są wypowiadane w nieodpowiedni sposób. W wigilijny wieczór obowiązują zasady savoi - vivre, tak jak podczas każdych innych życzeń. Znajdziemy je już w staropolskich podręcznikach dobrego wychowania. Nie wypada więc składać życzeń patrząc na podłogę, albo uciekając wzrokiem w bok. Należy patrzeć w oczy drugiej osobie. Opłatek powinien rozdać gospodarz, gospodyni powinna natomiast zaprosić do posiłku. Oczywiście najlepiej zacząć wieczerzę w momencie pojawienia się pierwszej gwiazdy na niebie. Obowiązuje też stosowny ubiór, a na czas wieczerzy komórki powinny być wyłączone. Podczas samej wigilii nie powinno się rozmawiać o polityce, sporcie, pieniądzach i zadręczać pozostałych swoimi problemami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie