Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przegląd Zespołów Śpiewaczych w Niegosławicach ku pamięci Adolfa Dygasińskiego. Była świetna zabawa [ZDJĘCIA, PODSUMOWANIE]

Agata Chrobot
Agata Chrobot
Na zdjęciu Zespół Śpiewaczy Młodzawy Dziś i Jutro
Na zdjęciu Zespół Śpiewaczy Młodzawy Dziś i Jutro Adam Ochwanowski, Jadwiga Irla Facebook
Zabawą na ludowo, pieśniami, tańcem i muzyką uczczono w Niegosławicach 180. rocznicę urodzin pisarza Adolfa Dygasińskiego. W niedzielę, 18 sierpnia po raz pierwszy zorganizowano tam Wojewódzki Przegląd Zespołów Śpiewaczych imienia pisarza, który pochodził właśnie z Niegosławic.

Pomysł na organizację wydarzenia zrodził się ze... zdenerwowania i z potrzeby serca. Ze zdenerwowania Adama Ochwanowskiego, pomysłodawcy wydarzenia, że ani świat nauki ani kultury nie upomniał się o Adolfa Dygasińskiego w okrągłą rocznicę jego urodzin. Z potrzeby serca - bo przecież dla mieszkańców Niegosławic, skąd pochodził pisarz to bardzo ważna postać.

Na ludowo i muzycznie

W niedzielę, 18 sierpnia w Niegosławicach zorganizowano dwuczęściowe uroczystości poświęcone Adolfowi Dygasińskiemu.

Przybyło tam kilka zespołów śpiewaczych z całego województwa, które wzięły udział w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych imienia Adolfa Dygasińskiego. Na scenie zaprezentowały się między innymi: Zespół Śpiewaczy Pacano-wianie, Zespół Śpiewaczy Przystań, Zespół Śpiewaczy Młodzawy Dziś i Jutro, Zespół Śpiewaczy Bogucanki, Zespół Śpiewaczy Złocowianki, Zespół Śpiewaczy Kozubowianki, Zespół Śpiewaczy Górki, Zespół Śpiewaczy Drożanie. Gościnnie wystąpił także Klub Modnej Babeczki z Kielc wraz z piosenkarzem Norbim - twórcą hitu „Kobiety są gorące”.

- Przegląd nie miał formy konkursu, nie chcieliśmy wprowadzać rywalizacji - w założeniu impreza miała mieć charakter świętowania i radości. Każdy z zespołów, który wystąpił otrzymał nagrodę specjalną od poszczególnych osób: Czesława Siekierskiego, Jerzego Kolarza - starosty powiatu buskiego, Tadeusza Sułka - wójta gminy Złota, posłanki Marzeny Okły-Drewnowicz, posła do Parlamentu Europejskiego Adama Jarubasa, Włodzimierza Baduraka - burmistrza Pińczowa, Zbigniewa Kierkowskiego - starosty powiatu pińczowskiego i Jana Nowaka, starosty powiatu kazimierskiego - mówi Adam Ochwanowski pomysłodawca wydarzenia. W ten sposób w organzację uroczystości ku czci Adolfa Dygasińskiego włączyli się nie tylko twórcy muzyki ludowej, ale także przedstawiciele władzy. Druga część wydarzenia była oficjalna - zapalono znicze i złożono kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym Adolfa Dygasińskiego.

Zachęcano do czytania

Podczas przeglądu w Niegosławicach rozdawano egzemplarze powieści autorstwa Dygasińskiego - „Beldonek”. Chciano w ten sposób zachęcić dzieci, młodzież i dorosłych do poznawania i czytania dzieł pisarza z Niegosławic.

Akcja dla Sebastianka

Na przeglądzie były licytowane prace plastyczne, wykonane przez vip-ów na Święcie Pieśni i Muzyki Świętokrzyskiej imienia Kazimierza Krawczyka i Stanisława Muchy, które odbyło się w Niegosławicach na początku lipca. Czesław Siekierski, który je wylicytował na poprzedniej imprezie przeznaczył rysunki do powtórnej licytacji na przeglądzie. Przelicytował wszystkich Włodzimerz Badurak, który zapłacił za rysunki 320 złotych. Do tej puli dołożyli po 100 złotych Adam Jarubas, Zbigniew Kierkowski, Tadeusz Sułek i Jacek Wypych - co dało kwotę 720 złotych. Pieniądze z licytacji przekazane zostały na rzecz Sebastianka Terpińskiego z Buska-Zdroju. Chłopiec ma poważną wadę serca - potrzeba jeszcze 1,5 miliona złotych - aby wyjechał do Stanów Zjednoczonych i był operowany.

Adolf Dygasiński

Urodzony 7 marca 1839 w Niegosławicach koło Pińczowa. Był powieściopisarzem, publicystą, pedagogiem, jednym z głównych przedstawicieli naturalizmu w literaturze polskiej. To właśnie on jako pierwszy w Polsce uczynił zwierzęta bohaterami powieści. Autor pierwszej, jednej ze sztandarowej powieści napisanej gwarą „Beldonek”. Część życia spędził na Ponidziu, pobierał nauki w Pińczowie. W latach 1890-1891 Dygasiński wyprawił się w podróż do Brazylii, szlakiem polskiej emigracji „za chlebem” jako wysłannik „Kuriera Warszawskiego”. Powstał tam cykl listów opisujący tragiczne losy polskich emigrantów. Przez następne lata nadal utrzymywał się obejmując posadę guwernera i korepetytora licznych bogatych rodzin ziemiańskich. W 1901 odbył podróż do Francji i Włoch. Pod koniec życia osiadł w Warszawie. Zmarł po kilkumiesięcznej chorobie.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?



Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie