Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Przegoń raka dla dzieciaka” – bieg z Bagdadu do Rzymu przez Włoszczowę (NOWE ZDJĘCIA)

Iwona Boratyn
W poniedziałek we Włoszczowie była meta kolejnego etapu drugiego biegu z Bagdadu do Rzymu. Ta inicjatywa jest elementem charytatywnej akcji „Przegoń raka dla dzieciaka”. Patronem wydarzenia jest burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek. Trasa biegu liczy ponad 900 kilometrów. Z tym wyzwaniem mierzy się 22 biegaczy z całej Polski. Do Włoszczowy pokonali 300 kilometrów i zebrali ponad 40 tysięcy złotych. Zmiany zawodników na trasie mają miejsce co 5 kilometrów. Jacek Zell z Gorzowa Wielkopolskiego to najstarszy uczestnik biegu, ma 58 lat.

Bagdad jest osadą w Polsce położoną w województwie wielkopolskim, w powiecie pilskim, w gminie Wyrzysk. Rzym leży w województwie kujawsko - pomorskim. Choć warto wiedzieć, że małym Rzymem nazywany jest Sandomierz.

Akcja „Przegoń raka dla dzieciaka” zainicjowana została przez Rafała Hawla i jego małżonkę Małgorzatę. To małżeństwo ze Zduńskiej Woli. Bieg odbywa się drugi raz. Tym razem z miejscowości Bagdad do Rzymu przez:

Skulsk
Zduńską Wolę
Włoszczową
Wolbrom
Kluczbork
Gizałki.

„Przegoń raka dla dzieciaka” to projekt, którego realizacja ma na celu zebranie 100 tys. zł. Pieniądze mają zostać przeznaczone na przesiewowe badania USG w obrębie jamy brzusznej oraz pachwin pod kątem wczesnego wykrywania zmian nowotworowych i innych nieprawidłowości u dzieci. Akcja realizowana jest przez fundację „Iskierka”.

Główny cel to profilaktyka nowotworowa i świadomość tego, jak bardzo jest ważna. Namawiamy rodziców, by badali swoje dzieci, bo wcześnie wykryty nowotwór ma znacznie większą szansę na wyleczenie - podkreśla Jolanta Czernicka-Siwecka, prezes fundacji „Iskierka”.

Zbiórka pieniędzy zaczęła się w maju. Niestety wpłat nie było. Dopiero bieg z Bagdadu do Rzymu, który rozpoczął się 24 lipca spowodował, że o akcji zrobiło się głośno. Akcja nabrała rumieńców też dzięki Włoszczowie. Swój wkład w jej powodzenia ma Ośrodek Sportu i Rekreacji, który udzielił schronienia uczestnikom biegu. Dziękujemy dyrektor Jolancie Tyjas. Podziw biegaczy budziła pomoc Koła Gospodyń Wiejskich "Wisienka" z Woli Wiśniowej i Sołectwa Nieznanowice. Gospodynie z Woli Wiśniowej oddały się kuchni, produkty zakupiły z własnej kieszeni razem ze Stowarzyszeniem Nieznanowice pl., które skrzyknął sołtys i radny miejski Michał Szafrański. Na mecie w Woli Wiśniowej uczestników witały gospodynie obydwu organizacji. - Takiego przyjęcia nie mieliśmy nigdzie dotąd - usłyszeliśmy od uczestników biegu, którzy we wtorek wyruszyli na dalszą część trasy.

Zbiórka zakończy się w sierpniu i wtedy zostaną podjęte decyzje o tym, które miasta zostaną włączone w akcję badań.

Zebranie całej kwoty, czyli 100 tysięcy złotych pozwoli na przeprowadzenie badania u tysiąca dzieci. Jedną z możliwości wzięcia udziału w zbiórce jest wpłata na konto:

ING Bank Śląski
98 1050 0099 6781 1000 1000 1055
Fundacja ISKIERKA
ulica Adama Pługa 1/2
Warszawa 02 – 047

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie