Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przejście dla pieszych przez ulicę Wojska Polskiego w Kielcach uratowane. Dodatkowo powstanie azyl

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
W czasie remontu ulicy Wojska Polskiego w Kielcach, który rozpoczął się na początku marca przewidziano likwidację jednego przejścia dla pieszych przez skrzyżowanie z ulicą Wojska Polskiego, tego od strony zachodniej.
W czasie remontu ulicy Wojska Polskiego w Kielcach, który rozpoczął się na początku marca przewidziano likwidację jednego przejścia dla pieszych przez skrzyżowanie z ulicą Wojska Polskiego, tego od strony zachodniej. Aleksander Piekarski
W czasie remontu ulicy Wojska Polskiego w Kielcach, który rozpoczął się na początku marca, przewidziano likwidację jednego przejścia dla pieszych przez skrzyżowanie z ulicą Wojska Polskiego. Po interwencji radnej Miejski Zarząd Dróg wycofał się z tego pomysłu, ale kosztem pasa dla samochodów do lewoskrętu.

Radna Agata Wojda (Koalicja Obywatelska) napisała interpelację do prezydenta Kielc w sprawie przywrócenia przejścia. Przytacza w niej, że likwidacja pasów po stronie zachodniej skrzyżowania, sprawi, że piesi będą musieli chodzić naokoło, aby dostać się do przejścia. Wiele osób wybierze prostsze rozwiązanie – pokonanie ruchliwej jezdni w niedozwolonym miejscu. Pogorszy to bezpieczeństwo na tej drodze. Likwidacja zebry utrudni życie osobom niepełnosprawnym i z ograniczoną mobilnością.

Najlepsza byłaby sygnalizacja świetlna

W odpowiedzi na interpelację radnej prezydent Kielc, Bogdan Wenta zapewnił, że projekt został zweryfikowany i przejście dla pieszych po stronie zachodniej skrzyżowania Wojska Polskiego i Żeromskiego zostanie zachowane. Będzie to jednak wymagało innych zmian na przebudowanej ulicy Wojska Polskiego. Konieczna będzie likwidacja wydzielonego pasa do skrętu w lewo w ulice Żeromskiego a w jego miejscu wyznaczony zostanie azyl dla pieszych pomiędzy kierunkami ruchu.

W odpowiedzi czytamy, że rozwiązaniem optymalnym byłoby wyposażenie skrzyżowania ulic Wojska Polskiego i Żeromskiego w sygnalizację świetlną. To pozwoliłoby pozostawić pas ruchu do lewoskrętu w kierunku ul. Żeromskiego i wyznaczyć bezpieczne przejście przez trzy pasy na zachodnim wlocie skrzyżowania. Brakuje jednak pieniędzy na budowę sygnalizacji ale też utrzymujące się natężenie ruchu na razie nie uzasadnia potrzeby jej montażu. To rozwiązanie na przyszłość.

Azyl zamiast pasa do lewoskrętu

Na etapie projektowania remontu podjęto decyzję o likwidacji przejścia do czasu wybudowania sygnalizacji świetlnej, gdyż pozostawienie go przy jednoczesnym wydzieleniu dodatkowego pasa do skrętu w lewo byłoby bardzo niebezpieczne. Pieszy miałby do pokonania trzy pasy ruchu. Taka sytuacja narażałaby pieszego wychodzącego zza kolejki pojazdów czekających na pasie do skrętu w lewo na ryzyko potrącenia przez pojazd jadący w przeciwnym kierunku.

Dlatego po interpelacji radnej wycofano się z likwidacji przejścia, zostanie ono przywrócone, a dla poprawy bezpieczeństwa powstanie azyl dla pieszych z rozbieralnych elementów. Będzie można go łatwo zdemontować, gdy powstanie sygnalizacja świetlna i przywrócony pas do skrętu w lewo.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto