Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przekazanie gospodarstwa rolnego

Marcin RADZIMOWSKI
Prawnicy pomagają czytelnikom "Echa Dnia" odnaleźć się w gąszczu przepisów
Jolanta Socha, Kancelaria Prawna Lexus w Tarnobrzegu: - Umowa z następcą może być rozwiązana na żądanie rolnika tylko przez sąd, po rozważeniu interesów
Jolanta Socha, Kancelaria Prawna Lexus w Tarnobrzegu: - Umowa z następcą może być rozwiązana na żądanie rolnika tylko przez sąd, po rozważeniu interesów stron zgodnie z zasadami współżycia społecznego i tylko w trzech wypadkach.

Jolanta Socha, Kancelaria Prawna Lexus w Tarnobrzegu: - Umowa z następcą może być rozwiązana na żądanie rolnika tylko przez sąd, po rozważeniu interesów stron zgodnie z zasadami współżycia społecznego i tylko w trzech wypadkach.

Umowa z następcą uregulowana w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników jest odrębną, szczególną formą darowizny i dotyczącą wyłącznie przekazania gospodarstwa rolnego.

Następca musi być osobą młodszą od rolnika, co najmniej o 15 lat. Warunkiem koniecznym przeniesienia własności jest też to, aby następca pracował w obiecanym mu gospodarstwie rolnym. Umowa z następcą może zawierać inne postanowienia, na przykład zobowiązanie do zapewnienia pomocy i pielęgnacji w chorobie.

- Umowa z następcą, a także umowa w celu wykonania umowy z następcą, czyli ta przenosząca własność gospodarstwa rolnego na następcę, powinna być zawarta w formie aktu notarialnego - wyjaśnia Jolanta Socha z Kancelarii Prawnej Lexus w Tarnobrzegu.

PRZESŁANKI ROZWIĄZANIA UMOWY
Umowa z następcą może być rozwiązana na żądanie rolnika tylko przez sąd, po rozważeniu interesów stron zgodnie z zasadami współżycia społecznego i tylko w trzech wypadkach. W jednym z wyroków Sąd Najwyższy przyjął, że powodem rozwiązania umowy jest zachowanie następcy, który po przekazaniu mu przez rodziców dobrze prosperującego gospodarstwa rolnego - lekceważąc ich trud - w ciągu kilku lat sprzedał inwentarz żywy i martwy, zaniechał uprawy gruntu i zaczął go wyprzedawać, a uzyskane pieniądze roztrwonił, doprowadzając gospodarstwo do ruiny.

Na żądanie rolnika sąd może rozwiązać umowę z następcą również wtedy, jeżeli ten: bez usprawiedliwionych powodów (usprawiedliwiony powód to na przykład choroba czy wypadek) nie podjął albo zaprzestał pracy w gospodarstwie rolnika, nie wywiązuje się z obowiązków przyjętych w umowie (na przykład nie udziela pomocy w chorobie pomimo, iż umowa go do tego zobowiązywała), postępuje w taki sposób, że nie można wymagać od rolnika, aby spełnił obowiązki względem następcy.

TRZY POWODY ROZWIĄZANIA UMOWY

TRZY POWODY ROZWIĄZANIA UMOWY

Umowa z następcą może być rozwiązana na żądanie rolnika tylko przez sąd, po rozważeniu interesów stron zgodnie z zasadami współżycia społecznego i tylko w trzech wypadkach, czyli jeżeli następca:
- uporczywie postępuje wobec rolnika w sposób sprzeczny z zasadami społecznymi;
- dopuścił się wobec niego albo jednej z najbliższych mu osób rażącej obrazy czci bądź umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu albo wolności;
- uporczywie nie wywiązuje się z obowiązków względem rolnika wynikających z umowy lub z przepisów prawa, a więc obowiązku alimentacyjnego.

OBOWIĄZKI NASTĘPCY
- Jeżeli w umowie z następcą albo w umowie przenoszącej własność gospodarstwa rolnego strony nie postanowiły inaczej, rolnik po przeniesieniu własności gospodarstwa na następcę może żądać od niego aby przyjął go jako domownika, dostarczył mu wyżywienia, mieszkania i i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawi mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym - wylicza Jolanta Socha z Kancelarii Prawnej Lexus.

Te świadczenia mogą być egzekwowane przez rolnika w zakresie uzasadnionym jego potrzebami oraz warunkami majątkowymi i osobistymi następcy, po uwzględnieniu nakładu jego pracy w gospodarstwie rolnika i korzyści uzyskanych od rolnika przed objęciem gospodarstwa.

Należy pamiętać również o tym, iż w sytuacji, gdy rolnik przeniósł własność gospodarstwa rolnego na następcę przed nabyciem prawa do emerytury lub renty, może on także żądać od następcy świadczeń pieniężnych w wysokości nie przekraczającej połowy emerytury podstawowej miesięcznie, do czasu nabycia prawa do emerytury lub renty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie