Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przepis na białą kiełbasę na Wielkanoc

Iza Mortas
Zbliżająca się wielkimi krokami Wielkanoc to niewątpliwie czas, kiedy na polskich stołach króluje żurek lub barszcz z białą kiełbasą. Jeśli chcemy cieszyć się prawdziwym, wyjątkowym smakiem kiełbasy, a także uciec od zbędnych konserwantów, możemy pokusić się o przygotowanie jej w domu. To wcale nie takie trudne.

Na początek kilka słów o historii białej kiełbasy. Ta "przywędrowała" do nas najprawdopodobniej z Niemiec. - Jak głosi jedna z najpopularniejszych legend, białą kiełbasę po raz pierwszy zrobił karczmarz Seppa Moser w 1857 roku. I to wcale nie był efekt ciężkiej pracy nad nową recepturą, lecz dzieło przypadku. Podobno gospodarz nie mając jelit baranich, z których tradycyjnie robiło się kiełbasę, użył jelit wieprzowych. Obawiał się, że kiełbaski pękną podczas gotowania, dlatego sparzył je jedynie wodą. Przysmak gościom bardzo podpasował - opowiada Karolina Zawierucha ze sklepu Swoyskie z Domowej Spiżarni.

Polska biała kiełbasa pojawiła się najprawdopodobniej w 1893 roku. Z tego czasu pochodzi pierwszy zachowany na nią przepis. Polski wyrób różni się jednak znacząco od niemieckiego. Do jego przygotowania potrzebne jest mięso wieprzowe - zwykle łopatka, boczek, podgardle, odrobina wołowiny oraz przyprawy - tu nie można pominąć czosnku, pieprzu i majeranku. W Niemczech kiełbasa powstaje z mięsa cielęcego i słoniny.

Przygotowując białą kiełbasę, należy pamiętać o podstawowej zasadzie - parzymy ją, nie gotujemy. - Aby skóra nie pękła, przed włożeniem do naczynia, należy ją w kilku miejscach nakłuć. Potem doprowadzić do wrzenia, wyłączyć gaz i pozostawić w wodzie kiełbasę na około 20-30 minut - instruuje Karolina Zawierucha.

Prawdziwa, dobra biała kiełbasa powinna mieć lekko różową barwę z uwagi na zawartość mięsa, ale po sparzeniu przybiera szarawy odcień. Jeśli pozostaje różowa to znak, że dodano do niej dużo środków konserwujących.

Przygotowanie kiełbasy w domowych warunkach nie jest trudne. Warto się na nie zdecydować szczególnie teraz, na święta wielkanocne, by zapewnić całej rodzinie przysmak w najlepszej, naturalnej postaci. - Niestety "sklepowa" kiełbasa pozostawia wiele do życzenia. Jeśli zwrócimy uwagę na skład, to widzimy w nim dużo literek "E", regulatorów smaku, świadczących o niemałej zawartości konserwantów i związków chemicznych nie przynoszących naszemu organizmowi niczego dobrego - podkreśla właścicielka Swoyskie z Domowej Spiżarni.

Do przygotowania kiełbasy w domu potrzebne będą mięso, czosnek, przyprawy, a także kilka akcesoriów. - Do tych pierwszej potrzeby należy maszynka do mielenia mięsa i jelita wieprzowe, które można zakupić w naszym sklepie. Do tego proponujemy zakup lejka do nadziewania oraz garnek do parzenia kiełbasy. Oczywiście proponujemy także bogaty wybór naturalnych przypraw, które wydobędą i podkreślą smak naszej domowej kiełbasy - mówi Karolina Zawierucha.

Biała kiełbasa do wielkanocnego żurku z czosnkiem niedźwiedzim
Składniki:

2,5 kg łopatki wieprzowej, 50 g soli, 4 ząbki roztartego czosnku, 0,5-3/4 szklanki suszonego czosnku niedźwiedziego, 0,5 łyżeczki świeżo mielonego pieprzu, 0,5 szklanki wody, jelita do napełnienia.

Sposób przygotowania:
Z mięsa wykrajamy chude kawałki. Tę część (bez tłuszczu i bez żyłek) kroimy w drobną kostkę. Pozostałe mięso mielimy lub rozdrabniamy maszyną na dwa sposoby, połowę grube oczka, połowę małe oczka. Przygotowane mięso doprawiamy, dodajemy wodę i dokładnie wyrabiamy (około 10-15 minut). Odstawiamy na kilka godzin i napełniamy wypłukane z soli jelita. Kiełbasę napełniamy dość ciasno, sparzamy lub pieczemy w piekarniku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie