Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przepisy na jajka i przepis na żurek na Wielkanoc z restauracji Anatomia Smaku w Kielcach

Agata Chrobot
Jajka faszerowane gorąco poleca także Anna Wesołek, współwłaścicielka restauracji Anatomia Smaku w Zagnańsku.
Jajka faszerowane gorąco poleca także Anna Wesołek, współwłaścicielka restauracji Anatomia Smaku w Zagnańsku. Krzysztof Krogulec
Większość z nas w czasie wielkanocnym stawia na tradycyjne smaki, które czasami urozmaicamy, a do dań dodajemy swój współczesny akcent. Dziś trudno wyobrazić sobie wielkanocny stół bez żurku białego czy barszczu. Ale podstawą są jaka wielkanocne. Można je przyrządzić na wiele różnych sposobów, trafiając w gusta naszych gości.

Taką uniwersalną, idealną przekąską nie tylko na Wielkanoc, ale także na inne przyjęcia okolicznościowe są jajka, zawinięte w szynkę, podane na sałatce warzywnej, którą również wielu z nas uwielbia. Nie tylko ładnie wyglądają, ale gwarantują tradycyjny, nie do zastąpienia smak. Kolejnym doskonałym pomysłem będą także jajka faszerowane. Można je wypełnić nadzieniami o wielu smakach: z łososiem wędzonym, tuńczykiem, chrzanem czy borowikami.

Swoje unikatowe przepisy zdradza nam Anna Wesołek, współwłaścicielka restauracji Anatomia Smaku w Zagnańsku.

Przepisy na jajka i przepis na żurek na Wielkanoc z restauracji Anatomia Smaku w Kielcach

Żurek w chlebie z jajkiem sadzonym
Składniki dla 4 osób:
4 białe kiełbaski, 0,5 l żurku gotowego, 100 g wędzonego boczku, 10 g suszonych grzybów, 4 jajka, przyprawy: sól, pieprz, majeranek, ziele angielskie, liść laurowy, 3 rozgniecione ząbki czosnku, chlebek do żurku - gotowy
Przygotowanie: Gotujemy wywar na białej kiełbasie. Namoczone wcześniej grzyby dodajemy do wywaru. Wędzonkę kroimy, podsmażamy, wrzucamy do wywaru. Chwilę gotujemy. Dodajemy żurek i przyprawy.Chlebek wydrążamy i zapiekamy w piekarniku w temperaturze 200 st. C ok. 10 minut. Jajka smażymy na oleju.Gotowy żurek wlewamy do miseczki z chleba razem z pokrojoną kiełbaską, na wierzch kładziemy jajko, posypujemy szczypiorkiem.

Jajka faszerowane
Składniki na 12 porcji:
6 ugotowanych na twardo jajek przekrojonych na pół
Farsz pieczarkowy: 30 dag pieczarek, mała cebulka, 2 łyżki oleju, sól i pieprz do smaku, ugotowane 2 żółtka z jajek, łyżka majonezu
Przygotowanie: Pieczarki dusimy z posiekaną cebulką na oleju. Doprawiamy solą i pieprzem. Dodajemy ugotowane żółtka i łyżkę majonezu. Wszystko blendujemy na jednolita masę. Faszerujemy jajka. Dekorujemy wg uznania.

Farsz szpinakowy:100 g szpinaku mrożonego mielonego, 100 g serka mascarpone, ząbek czosnku, ugotowane 2 żółtka z jajek, sól i pieprz do smaku, łyżka masła
Przygotowanie:
Rozmrożony i odciśnięty z wody szpinak smażymy z czosnkiem na maśle. Studzimy. Dodajemy serek mascarpone i żółtka. Doprawiamy solą i pieprzem. Blendujemy na jednolita masę. Faszerujemy jajka. Dekorujemy wg uznania.

Farsz z łososiem: 100 sera twarogowego mielonego półtłustego, 50 g łososia wędzonego, ząbek czosnku, sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie: Łososia kroimy w drobna kosteczkę. Mieszamy z serkiem, dodajemy przeciśnięty czosnek. Przyprawiamy solą i pieprzem. Faszerujemy jajka. Dekorujemy wg uznania.

Jaskółcze gniazda
Składniki na 4 porcje: 4 ugotowane na twardo jajka, 60 dag mielonego mięsa wieprzowego, 1 jajko, ½ namoczonej bułki, 1 średnia cebula, sól, pieprz do smaku, 2 łyżki mąki do obtoczenia, olej do smażenia
Przygotowanie: Drobno pokrojoną cebulę podsmażamy. Do mięsa dodajemy bułkę, jajko oraz cebulę. Doprawiamy solą i pieprzem. Dzielimy na 4 równe części. Każde jajko otulamy mięsem formując kule. Obtaczamy w mące i smażymy na głębokim tłuszczu. Przekrojone na pół kotleciki podajemy np. z ziemniakami i sosem chrzanowym.

Boczek faszerowany jajkiem
Składniki:
1 kg boczku , ok 4-5 ugotowanych na twardo jajek przyprawy: sól, pieprz, czosnek, przyprawa do mięs, olej
Przygotowanie: Cienko rozklepujemy boczek. Z przypraw i oleju przygotowujemy marynatę. Nacieramy boczek i odstawiamy na 12 godzin do lodówki. Z ugotowanych jajek odcinamy końcówki. Układamy na brzegu boczku i zawijamy tworząc roladę. Boczek okręcamy folią aluminiową i pieczemy w piekarniku w temperaturze 165 st. C przez około godzinę. Sprawdzamy czy boczek jest miękki. Po wystudzeniu zdejmujemy folię. Kroimy w plastry. Podajemy jako wędlinę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie