Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przetargi na budowę kolejnych trzech odcinków drogi S74 w województwie świętokrzyskim. Zobacz zdjęcia

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 16 lat
Aż 110-kilometrowym nieprzerwanym ciągiem drogi ekspresowej S74 pojedziemy przez województwo świętokrzyskie już w 2027 roku. Generalna Dyrekcja dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła właśnie przetargi na zaprojektowanie i wybudowanie trzech kolejnych odcinków tej trasy: od granicy z województwem łódzkim do Mniowa, od Cedzyny do Łagowa i od Łagowa do Opatowa.

Przetargi na kolejne odcinku S74 w Świętokrzyskiem

W poniedziałek, 30 stycznia przy drodze krajowej numer 74 w Piórkowie, w gminie Baćkowice w powiecie opatowskim odbyła się konferencja prasowa z udziałem świętokrzyskich posłów - wiceminister sportu Anny Krupki, wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka i senatora Krzysztofa Słonia, wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza oraz dyrektora Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Kielcach, Krzysztofa Strzelczyka.

Przedstawiono plany związane z budową S74 przez Świętokrzyskie, która na terenie całego województwa świętokrzyskiego ma być gotowa w 2027 roku.

Aż 110-kilometrowym nieprzerwanym ciągiem drogi ekspresowej S74 pojedziemy przez województwo świętokrzyskie już w 2027 roku. Ogłoszono przetargi na zaprojektowanie i wybudowanie trzech kolejnych odcinków tej trasy: od granicy z województwem łódzkim do Mniowa, od Cedzyny do Łagowa i od Łagowa do Opatowa.

- Dzisiaj do Biuletynu Informacyjnego wysyłamy ogłoszenia na budowę S74 na terenie województwa świętokrzyskiego. Są to 3 odcinki: odcinek od Mniowa do granicy województwa świętokrzyskiego i łódzkiego, czyli na zachód od Kielc i dwa odcinki od Cedzyny do Łagowa i od Łagowa do Opatowa, czyli na wschód od Kielc. To łącznie ponad 76 kilometrów nowej drogi, która będzie zbudowana w 39 miesięcy od momentu podpisania umowy. Dzisiaj jest etap wszczynania postępowania przetargowego na te 3 odcinki. Zakładamy, że pod koniec III kwartału jest szansa na podpisanie umowy z wykonawcą, a potem 39 miesięcy plus okresy zimowe, czyli tak naprawdę około 42 miesięcy na realizację do momentu oddania do użytkowania. Takie są nasze oczekiwania i przewidywania. Mam nadzieję, że nie wydarzy się nic co spowoduje, że będziemy musieli przesuwać te terminy

- mówił dyrektor Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Kielcach, Krzysztof Strzelczyk.

Obecna podczas konferencji wiceminister sportu i turystyki, poseł Anna Krupka przyznała, że to kolejny przełom w realizacji tej inwestycji.

- To kolejny przełomowy moment jeżeli mówimy o budowie tej drogi - drogi życia dla województwa świętokrzyskiego, drogi która łączy wschód z zachodem, która połączy nasze województwo z województwem podkarpackim i województwem łódzkim. To droga o ogromnym znaczeniu dla naszego regionu, a jak wiadomo drogi to także krwioobieg polskiej gospodarki, a w tym przypadku świętokrzyskiej gospodarki. Jestem przekonana, że ta droga da nowy impuls rozwojowy dla województwa świętokrzyskiego dla miast i gmin, które na tym szlaku się mieszczą. Na pewno ważną informacją i ważną gwarancją jest to, że mamy zapewnione finansowanie w ramach programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad, finansowanie na cały odcinek drogi S74. Rząd Prawa i Sprawiedliwości inwestuje w drogi i to są inwestycje rekordowe

- przyznała wiceminister Anna Krupka.

Wiceminister spraw zagranicznych, poseł Piotr Wawrzyk także podkreślił, że to bardzo ważny dzień dla naszego województwa.

- Nasz region ma 3 najważniejsze arterie komunikacyjne. Dokończyliśmy budowę S7 łączące północ-południe przebiegające przez nasze województwo. Dzisiaj jeden z najważniejszych elementów budowy S74, czyli połączenie naszego województwa z województwem łódzkim i podkarpackim. Jeszcze tylko jedna droga - tak zwana wschodnia obwodnica Kielc i można powiedzieć, że najważniejsze drogi regionu świętokrzyskiego będą wybudowane, ale będą wybudowane dlatego, że Rząd Prawa i Sprawiedliwości przeznacza największe w historii środki na drogi w województwie świętokrzyskim. - mówił wiceminister Piotr Wawrzyk.

Senator Krzysztof Słoń przypomniał, że o tej drodze mówi się od wielu lat. - To są konkretne decyzje i konkretne pieniądze zapisane w Krajowym Planie. Pan minister Andrzej Adamczyk byłby dzisiaj z nas dumny, że w tych warunkach okazujemy jak wielkie znaczenie ma dla nas S74. - powiedział podczas konferencji senator Krzysztof Słoń.

Oprócz tego, wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podpisał dokumenty, które umożliwiają rozpoczęcie prac budowlanych związanych z obwodnicą Opatowa i łącznika północnego w ciągu DK74. Inwestycja potrwa 19 miesięcy.

- Decyzje dotyczące S74 odmieniane są na różne możliwe sposoby. Mówimy także o obwodnicy Opatowa, która dostała zezwolenie na inwestycję drogową (ZRID). To zezwolenie uruchamia proces budowy. Opatów już stratuje. W chwili wydania ZRID-u można wchodzić ze sprzętem. Inwestycja pozwoli na wyprowadzenie ruchu z miasta - podkreślił wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Czytaj więcej tutaj:

Zobaczcie galerię zdjęć z konferencji na "74"

Przetargi na projekty i roboty budowlane trzech kolejnych odcinków S74

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad skierowała do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej ogłoszenia o przetargach na zaprojektowanie i wybudowanie trzech odcinków drogi ekspresowej S74 o łącznej długości około 76 kilometrów. Po zakończeniu procedur przetargowych realizowane będą odcinki:

  • granica województw łódzkiego i świętokrzyskiego - Przełom/Mniów o długości około 27,5 kilometrów,
  • Cedzyna - Łagów z obwodnicą Łagowa o długości około 30 kilometrów,
  • Łagów - Jałowęsy - początek obwodnicy Opatowa o długości około 18,3 kilometrów.

Wyłonieni w przetargach wykonawcy będą mieli za zadanie zrealizowanie inwestycji w systemie Projektuj i buduj w ciągu 39 miesięcy od podpisania umów, z wyłączeniem okresów zimowych. Jeśli przebieg procedur przetargowych pozwoli na podpisanie umów w II połowie roku, nowymi odcinkami pojedziemy już w 2027 roku. Przebieg odcinków został określony w decyzjach o środowiskowych uwarunkowaniach. Szczegółowe rozwiązania techniczne opracowane zostaną na etapie projektu budowlanego.

Kolejne odcinki S74 w realizacji

Inwestycja stanowić będzie kontynuację podjętych już działań w ramach realizacji drogi ekspresowej S74. W bieżącym kwartale rozpoczną się roboty budowalne na odcinku obwodnicy Opatowa w ciągu drogi krajowej 9 (około 5 kilometrów) i S74 (około 7 kilometrów). Zakończenie inwestycji realizowanej w systemie Projektuj i buduj od czerwca 2021 roku planowane jest w I połowie 2025 roku.
W styczniu 2023 roku złożono wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dla odcinka S74 Przełom/Mniów - węzeł Kielce Zachód (około 14 kilometrów). Realizacja zadania rozpoczęła się w marcu ubiegłego roku, roboty powinny się zakończyć w II połowie 2025 roku.

W styczniu 2023 podpisano umowę na zaprojektowanie i wybudowanie 5-kilometrowego odcinka S74 węzeł Kielce Zachód - Kielce. Inwestycja powinna zakończyć się w II połowie 2026 roku. Informowaliśmy o tym na bieąco.

W październiku ubiegłego roku złożony został wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla odcinka S74 Opatów - Nisko. Zrealizowanym blisko 7-kilometrowym odcinkiem S74 Kielce - Cedzyna jeździmy od 2011 roku.

Informacje o inwestycjach na S74 granica województw łódzkiego i świętokrzyskiego - Przełom/Mniów

Zadanie na terenie powiatu koneckiego i kieleckiego obejmuje budowę odcinka o długości ok. 27,5 km, który będzie skomunikowany z realizowaną inwestycją Przełom/Mniów - węzeł Kielce Zachód. Dwujezdniowa trasa ekspresowa biec będzie częściowo po nowym śladzie m.in. jako obwodnica miejscowości Smyków. W ramach zadania planowana jest budowa trzech węzłów drogowych zapewniających połączenie z istniejącym układem komunikacyjnym (Ruda Maleniecka, Radoszyce, Smyków). Powstaną także 32 obiekty inżynierskie, w tym m.in: 12 wiaduktów w ciągu drogi ekspresowej nad przejściami dla zwierząt dużych i średnich, sześć mostów zintegrowanych z przejściami dla zwierząt, 10 wiaduktów w ciągu drogi ekspresowej i w ciągach dróg poprzecznych, przejście górne dla zwierząt średnich. W Rudzie Malenieckiej wybudowany zostanie nowy obwód utrzymania drogowego, a w miejscowościach Koliszowy, Jacentów, Lisie Jamy zaplanowano miejsca obsługi podróżnych.

Cedzyna - Łagów z obwodnicą Łagowa

Skomunikowany z użytkowaną drogą S74 Kielce - Cedzyna i zlokalizowany w powiecie kieleckim odcinek o długości około 30 kilometrów biec będzie głównie po nowym śladzie na północ od istniejącej drogi krajowej 74, tworząc obwodnicę Łagowa. W ramach inwestycji zaplanowano budowę czterech węzłów drogowych (Radlin, Wola Jachowa, Makoszyn i Łagów), obwodu utrzymania drogi w Woli Jachowej, dwóch miejsc obsługi podróżnych w Górnie. Zaprojektowanych i wybudowanych zostanie: 16 wiaduktów w ciągu S74 i nad drogą ekspresową, 13 mostów w ciągu drogi ekspresowej i innych dróg publicznych. Przewidziano przejście dla zwierząt typu zielony most i 33 przepusty pełniące funkcje ekologiczne.

Łagów - Jałowęsy - początek obwodnicy Opatowa

Odcinek o długości około 18,3 kilometrów na terenie powiatu kieleckiego i opatowskiego skomunikowany będzie z planowaną obwodnicą Łagowa i realizowaną aktualnie obwodnicą Opatowa. Nowa trasa biec będzie głównie nowym śladem na południe od istniejącej DK74. W ramach inwestycji poza węzłem w Baćkowicach zaplanowana została budowa dziewięciu wiaduktów, siedmiu mostów, przejścia dla zwierząt oraz dwóch miejsc obsługi podróżnych w Oziębłowie.

W ramach wszystkich inwestycji przewidziano między innymi budowę dróg dojazdowych i pełne skomunikowanie terenów przyległych. Zaplanowano budowę urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego, urządzeń ochrony środowiska, w tym ekranów akustycznych, budowę i przebudowę infrastruktury związanej i niezwiązanej z drogą.

Droga łącząca województwa świętokrzyskie z łódzkim i podkarpackim

Realizowana w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych droga ekspresowa S74 połączy w przyszłości województwa łódzkie, świętokrzyskie i podkarpackie, poprawiając także skomunikowanie z województwem lubelskim. Mieszkańcom Kielc ułatwi dojazd do węzłów autostradowych w okolicach Łodzi i przejść granicznych w województwie podkarpackim. Trasa ma ogromne znaczenie dla mieszkańców wojewóztwa świętokrzyskiego - zapewni bezpieczną i płynną komunikację na kierunku wschód-zachód. Podobne zadanie spełnia już droga S7 dla kierunku północ-południe, nieprzerwanie ekspresowa w granicach regionu od 2019 roku. Realizacja inwestycji przyczyni się między innymi do rozwoju gospodarki i turystyki.

- Ruszają nowe przetargi, które wyłonią wykonawców kolejnych ważnych dróg. Konsekwentnie budujemy spójną sieć drogową w Polsce. Przyjęty w grudniu ubiegłego roku nowy Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych oznacza zapewnienie finansowanie dla tego przedsięwzięcia. Te drogi szybkiego ruchu były wyczekiwane przez lata

- mówił wcześniej minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- Droga S74 połączy Polskę centralną, ziemię świętokrzyską i Podkarpacie. Jej budowa jest dobrą wiadomością dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego, którzy od lat domagają się rozwiązań, które zmniejszyłyby ruch ciężarowy przechodzący przez ich miejscowości. Wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom

- mówił z kolei wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie