Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przez Kielce przeszedł milczący marsz upamiętniający 78. rocznicę zbrodni wołyńskiej [ZDJĘCIA]

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Marsz milczący z katedry na cmentarz w Kielcach.
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Marsz milczący z katedry na cmentarz w Kielcach. Kamil Bielaszewski
W niedzielę, 11 lipca w Kielcach odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w Bazylice Katedralnej w Kielcach. Stamtąd przeszedł marsz milczenia pod Krzyż Wołyński na Cmentarzu Partyzanckim. Organizatorzy przypomnieli wydarzenia, które miały miejsce 78 lat temu. 11 – 12 lipca 1943 roku Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) oraz Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) dokonały skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców wielu miejscowości na Wołyniu. Był to kulminacyjny moment trwających od 1939 roku ataków nacjonalistów ukraińskich na ludność polską zamieszkującą Kresy Wschodnie II Rzeczypospolitej.

Na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło 130 tysięcy Polaków

Plan przygotowany przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów oraz Ukraińską Powstańczą Armię zakładał przeprowadzenie powstania zbrojnego, którym zasadniczym elementem miała być antypolska czystka.

Dowódca Armii Krajowej, generał Tadeusz Bór-Komorowski stwierdził, że „11 i 12 lipca wycięto 60 wsi polskich […] Na obszarze objętym rzezią, wszyscy Polacy zbiegli do miasteczek”. Nie był to jednak pełny obraz antypolskiej czystki. W rzeczywistości ukraińscy nacjonaliści zaatakowali około 150 wiosek, których mieszkańcami były osoby narodowości polskiej.

Według różnych wyliczeń historyków tylko w latach 1943 – 1945 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło około 130 tysięcy Polaków, zamordowanych przez oddziały Ukraińskiej Armii Powstańczej i miejscową ludność ukraińską. Antypolska akcja dotarła również na tereny Podkarpacia, Lubelszczyzny oraz Polesia.

Gloryfikowanie zbrodniarzy

Na Ukrainie do dziś panuje przeświadczenie o słuszności prowadzonych przeciwko Polakom działań. W wielu miejscach można zaobserwować gloryfikowanie zbrodniczych działań ukraińskich nacjonalistów. Część społeczeństwa ukraińskiego popiera idące w tym kierunku zmiany.

W kwietniu 2015 roku przyjęto na Ukrainie pakiet ustaw dotyczących polityki historycznej. Członków Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów oraz Ukraińskiej Powstańczej Armii uznano za „bojowników o niezależność Ukrainy w XX wieku”.

Osoby negujące „niepodległościowe” działania ukraińskich nacjonalistów, nawet jeśli są cudzoziemcami – ponoszą odpowiedzialność karną. Imionami ukraińskich zbrodniarzy nazywa się ulice oraz stawia się im pomniki. Spór polsko – ukraiński o zbrodni wołyńskiej trwa do dziś. 22 lipca 2016 roku Sejm Rzeczypospolitej ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Organizatorami uroczystości upamiętniających tragiczne wydarzenia na Wołyniu byli: Społeczny Komitet Budowy Pomnika Upamiętniającego Ofiary Ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, Obóz Narodowo – Radykalny, Ruch Narodowy Świętokrzyskie, Młodzież Wszechpolska Kielce, Grupa Rekonstrukcji Historycznej imienia porucznika Stanisława Grabdy pseudonim „Bem”, Stowarzyszenie „Kieleccy Patrioci” oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej koło nr 1 imienia „Korpusu Jodła” Okręg Kielce.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie