Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przeziębienie czy grypa? Potrafisz rozróżnić?

Redakcja
Gorąca kąpiel czy picie herbaty z cytryną i miodem to wg przeprowadzonych badań najpopularniejsze domowe sposoby łagodzenia objawów infekcji.
Gorąca kąpiel czy picie herbaty z cytryną i miodem to wg przeprowadzonych badań najpopularniejsze domowe sposoby łagodzenia objawów infekcji. sxc.hu
Zimowe miesiące to czas zwiększonego zachorowania na infekcje wirusowe. Tymczasem, objawów grypy nie potrafi wymienić ponad połowa Polaków , a dolegliwości świadczące o przeziębieniu rozpoznaje jedynie co trzecia osoba. Znaczącą trudność sprawia także wskazanie różnicy pomiędzy grypą a przeziębieniem.

Wnioski na temat wiedzy Polaków o grypie i przeziębieniu oraz podejmowane przez nich działania związane z leczeniem, dały początek kampanii edukacyjnej "Zwalczmy grypę" prowadzonej pod patronatem marki Theraflu.

Najmniejszą wiedzę o przeziębieniu i grypie posiadają mieszkańcy wschodniej części Polski oraz Pomorza. Ponad 73% z nich utożsamia pojęcia obu tych chorób, nie potrafiąc wymienić ich objawów1. Na tle Polski, największą świadomością odznaczają się mieszkańcy Wielkopolski - aż 70% z nich prawidłowo wskazuje różnice między grypą a przeziębieniem.

Grypa atakuje nagle. Towarzyszy jej wysoka gorączka (ponad 38 stopni) oraz dolegliwości bólowe - głowy, mięśni, kości i stawów. Obecność wirusa we krwi powoduje również dreszcze, uczucie rozbicia, brak apetytu i ogólne osłabienie organizmu.

Przeziębienie charakteryzuje się stopniowym rozwojem objawów w górnych drogach oddechowych. Dokuczać zaczyna katar, kichanie, czasami kaszel czy też ból głowy. Może wystąpić stan podgorączkowy, ale wysoka gorączka pojawia się rzadko.

- Stopień nasilenia objawów i tempo ich narastania to jedne z głównych czynników pozwalających odróżnić przeziębienie od grypy. Należy poznać podstawowe różnice, aby odpowiednio reagować już od początku wystąpienia dolegliwości. Jednak w obu przypadkach warto jest mieć pod ręką leki łagodzące pierwsze objawy przeziębienia lub grypy. Szczególną uwagę zwracają te, w postaci płynnej, które nie wymagają uwolnienia z tabletki substancji czynnych, a więc są szybciej wchłaniane, by jak najszybciej zacząć działać tłumaczy dr Paweł Grzesiowski, niezależny ekspert z Instytutu Profilaktyki Zakażeń.

Jak leczą się Polacy?

Gorąca kąpiel czy picie herbaty z cytryną i miodem to wg przeprowadzonych badań najpopularniejsze domowe sposoby łagodzenia objawów infekcji. Ponad 40% Polaków sięga po leki dostępne bez recepty, jednak skłonność do podjęcia określonej kuracji różni się w zależności od regionu. Osoby mieszkające w centrum kraju rzadziej ufają domowym sposobom leczenia, a co drugi mieszkaniec Pomorza, w przypadku podejrzenia grypy, chętniej stosuje leki bez recepty. Te w saszetkach są najpopularniejsze - szybciej się wchłaniają do organizmu i łagodzą nieprzyjemne objawy choroby. Co trzeciemu Polakowi zdarzyło się "przechodzić" grypę bez podjęcia jakiegokolwiek leczenia.

- Jeżeli objawy przeziębienia nasilają się, należy zostać w domu i podjąć leczenie, aby do końca zwalczyć chorobę. W przypadku pierwszych objawów grypy zaleca się wizytę u specjalisty, który postawi odpowiednią diagnozę. To jedyna droga do uniknięcia niebezpiecznych powikłań - komentuje dr Paweł Grzesiowski.

W skutecznej walce z przeziębieniem i grypą kluczowa jest wiedza na temat profilaktyki, rozpoznania objawów i odpowiedniego leczenia. Na stronie kampanii edukacyjnej
"Zwalczmy Grypę" (www.zwalczmygrype.pl) znajdują się materiały eksperckie, które stanowią kompendium informacji o infekcjach wirusowych. Aktualizowana na bieżąco mapa zachorowań pozwala ocenić, który region Polski jest najbardziej narażony na atak grypy i wskazuje, gdzie należy zachować szczególną ostrożność.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie