Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przy szkole w Obiechowie posadzono Dąb Pamięci ku czci podporucznika Stanisława Jary

Opracowała: albo
Uroczystość z okazji zasadzenia Dębu Pamięci ku czci podporucznika Stanisława Jary w Obiechowie
Uroczystość z okazji zasadzenia Dębu Pamięci ku czci podporucznika Stanisława Jary w Obiechowie Leszek Wawrzyła
1 października w Obiechowie w gminie Słupia zasadzono Dąb Pamięci dla uhonorowania podporucznika Stanisława Jary, oficera Sił Powietrznych II Rzeczypospolitej Polskiej, który w 1940 roku zginął w Katyniu. Porucznik urodził się w 1913 roku w Obiechowie, tu także skończył Szkołę Powszechną. Uroczystość odbyła się z inicjatywy pani Anny Alwast - siostrzenicy Stanisława Jary, która od ponad 30 lat mieszka w Toronto w Kanadzie. Dąb pamięci zasadzono na terenie Szkoły Podstawowej imienia Bohaterów Armii Krajowej w Obiechowie.

We wtorek, 1 października, przy Szkole Podstawowej imienia Bohaterów Armii Krajowej w Obiechowie posadzony został dąb pamięci ku czci podporucznika 4. Pułku Lotniczego - Stanisława Jary, urodzonego w Obiechowie, który został zamordowany wiosną 1940 roku w Katyniu.

Uroczystość odbyła się z inicjatywy pani Anny Alwast, siostrzenicy podporucznika. Podczas uroczystości mówiła, że dla niej i jej męża to wyjątkowy dzień, ponieważ od dawna chcieli upamiętnić wuja.

W uroczystości uczestniczyło całe grono gości, którzy także zabrali głos.
Pani Anna Wiekiera, dyrektor Szkoły Podstawowej w Obiechowie powiedziała, że spotkanie ma na celu podtrzymać pamięć o ludziach zamordowanych za wierność przysiędze złożonej Rzeczypospolitej oraz aby wspomnieć Stanisława Jarę, bohatera urodzonego w Obiechowie, absolwenta tamtejszej Szkoły Powszechnej.

Leszek Bukowski z Kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej mówił, że uroczystość to przypominanie tragicznego wydarzenia, które jest dla nas Polaków bardzo ważne. Przeprowadził wykład na temat ofiar katyńskich. W poruszającej lekcji historii opowiedział o losach aresztowanych, wywożonych i pomordowanych żołnierzy Armii Polskiej.

Wicestarosta Maria Barańska podkreślała, jak ważna jest pamięć o katyńskich ofiarach i naszej przeszłości:
- Miarą kultury każdego narodu, powinnością żyjących, jest troska o zachowanie pamięci o tych, którzy oddali życie za ojczyznę lub zginęli w służbie dla niej. Myślę, że najważniejszym sensem, przesłaniem dzisiejszego wydarzenia jest zwycięstwo pamięci nad śmiercią – mówiła do zebranych.

Następnie odbył się montaż słowno-muzyczny przygotowany przez dzieci i młodzież ze szkoły w Obiechowie. W programie zaprezentowali pieśni i wiersze patriotyczne. Na koniec odbyło się uroczyste zasadzenie Dębu Pamięci.

W uroczystości wzięli udział między innymi: rodzina Stanisława Jary – Anna i Krzysztof Alwast, grono pedagogiczne, uczniowie wraz z rodzicami, wicestarosta jędrzejowski Maria Barańska, przewodniczący Rady Powiatu Jędrzejowskiego Marek Mentel, wójt gminy Słupia Tomasz Koper, przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzina Katyńska Kielce, przedstawiciele Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej – Delegatura Kielce, kierownik oddziału Kuratorium Jędrzejów Iwona Nowak, Radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Leszek Wawrzyła.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?



Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie