Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przychodzi pacjent do apteki, czyli o co warto pytać farmaceutę?

oprac. (LB)
Produkty medyczne wydawane z apteki nie podlegają zwrotowi – zwrot może nastąpić wyłącznie z powodu wady jakościowej, niewłaściwego wydania leku lub pomyłki farmaceuty.
Produkty medyczne wydawane z apteki nie podlegają zwrotowi – zwrot może nastąpić wyłącznie z powodu wady jakościowej, niewłaściwego wydania leku lub pomyłki farmaceuty. sxc.hu
Jak wynika z badania opinii "RECEPTA na sukces w farmacji", zainicjowanego przez firmę Gedeon Richter, cechy, które powinny definiować farmaceutę to przede wszystkim: cierpliwość i empatia wobec pacjenta, komunikatywność oraz nastawienie na ciągłe poszerzanie swojej wiedzy . Ze względu na specyfikę pracy aptekarza, klienci słusznie stawiają farmaceutom wysokie wymagania, oczekując nie tylko pomocy przy wyborze leku, ale również życzliwej i szybkiej obsługi. Mając jednak na uwadze fakt, że przeciętna wizyta w aptece trwa zaledwie kilka minut, warto wiedzieć jak możemy ją usprawnić i wesprzeć farmaceutę.

To farmaceuta, współpracując z pacjentem i lekarzem czuwa nad prawidłowym przebiegiem farmakoterapii, czego efektem jest poprawa jakości życia pacjentów. Zawód aptekarza wymaga więc nie tylko ukończenia trudnych studiów i specjalistycznej wiedzy, ale także zdolności interpersonalnych.

Klienci odwiedzający apteki często jednak o tym zapominają - traktują farmaceutów jak sprzedawców w sklepie, nie pamiętają o terminie realizacji recepty, żądają wydania leku bez jej okazania. Aptekarz nawet w takich sytuacjach jest zobligowany do tego, aby wyjaśnić każdą wątpliwość swojego klienta. Przed następną wizytą, warto się jednak odpowiednio do niej przygotować. Podpowiadamy więc o czym należy pamiętać odwiedzając aptekę.

- Otrzymując receptę od lekarza, zwróćmy uwagę na jej czytelność - jeśli farmaceuta będzie miał problem z odczytaniem nazwy leku czy rozszyfrowaniem podpisu lekarza może nie wydać przepisanego preparatu. Dobrze wypełniona recepta musi zawierać: numer, datę, dane pacjenta (imię i nazwisko, nr PESEL, adres), określenie oddziału NFZ, kod uprawnień dodatkowych, dane dotyczące świadczeniodawcy, dane dotyczące wystawianych leków, pieczątkę i podpis lekarza. Na podstawie dowodu osobistego farmaceuta może jedynie poprawić błędnie wpisany nr PESEL lub adres.

- Pilnujmy terminu realizacji recept - standardowy termin realizacji recepty nie może przekroczyć 30 dni od daty jej wystawienia. Inaczej jest jednak w przypadku recepty na antybiotyk - jest ona ważna jedynie przez 7 dni. Jeżeli na recepcie widnieje adnotacja, że jest to lek immunologiczny wytwarzany specjalnie dla pacjenta, ma on na jej realizację 90 dni. Z kolei receptę na lek sprowadzany z zagranicy możemy zrealizować w ciągu 120 dni. Warto o tym pamiętać, ponieważ przychodząc do apteki z przeterminowaną receptą farmaceuta nie może wydać nam przepisanego leku.

- Recepta lekarska jest niezbędna do wydania leku - aptekarz ma prawo wydać lekarstwo na receptę jedynie w przypadku nagłego zagrożenia życia lub zdrowia, np. jeśli osoba cierpiąca na chorobę przewlekłą przebywa na urlopie i zapomniała zabrać leku ze sobą. W takiej sytuacji pacjent otrzyma preparat w najmniejszym terapeutycznym opakowaniu. Farmaceuta wydając lek kieruje się wówczas jedynie własną wiedzą i doświadczeniem. Pamiętajmy, że wystawianie recept to nie tylko uprawnienie, ale przede wszystkim odpowiedzialność. Nie miejmy więc pretensji do farmaceuty, jeśli nie wyda nam danego specyfiku.

- Farmaceuta ma prawo odmówić wydania leku - może się tak zdarzyć jedynie, gdy aptekarz ma uzasadnione wątpliwości co do autentyczności recepty lub zapotrzebowania na przepisane na niej leki, osoba podająca receptę ma mniej niż 13 lat, lub gdy na recepcie brakuje wymaganych danych.

- Produkty medyczne wydawane z apteki nie podlegają zwrotowi - zwrot może nastąpić wyłącznie z powodu wady jakościowej, niewłaściwego wydania leku lub pomyłki farmaceuty.

Zapytaj swojego farmaceutę!

"Już podczas studiów młodzi farmaceuci uczą się, że rozmowa z pacjentem jest bardzo istotna zarówno z punktu widzenia klienta, jak i samego aptekarza. Odwiedzając aptekę, pacjenci często nie zdają sobie jednak sprawy, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie do takiej wizyty. Niestety duża część osób uważa, że jest to niepotrzebne, ponieważ na bieżąco może odpowiadać na pytania specjalisty. Pytania te nierzadko pozostają bez odpowiedzi - klienci nie wiedzą jakie dokładnie leki przyjmują czy na jakie dolegliwości jeszcze się leczą. Bywa też tak, że część informacji jest ukrywana, ponieważ niektórzy wstydzą się powiedzieć o pewnych objawach lub nałogach, albo po prostu uważają je za nieistotne. Zdarza się też, że boją się zadawać pytań - nie wiedzą, jakie kwestie warto poruszyć lub obawiają się, że ich problem zostanie zbagatelizowany. Pamiętajmy jednak, że zaufanie i szczerość w rozmowie skraca czas wizyty, ułatwia pracę farmaceuty i pomaga w dobraniu najlepszych medykamentów" - wyjaśnia Pani Karolina - magister farmacji, pracująca w stołecznej aptece.

Jakie pytania mogą ułatwić nam wizytę w aptece?

Leki, zarówno te, na które otrzymaliśmy receptę od lekarza, jak i pozostałe, dostępne w aptece bez jej okazania, mają ogromny wpływ na nasze zdrowie. Aby mieć poczucie, że wiemy dostatecznie dużo o danym specyfiku, podczas wizyty w aptece warto zaczerpnąć o nim jak najwięcej informacji. Poniżej kilka pytań, które mogą znacznie ułatwić nam rozmowę o leku:

1. Jaki jest sposób dawkowania tego leku?
2. Czy istnieje jego tańszy odpowiednik?
3. Jak i kiedy przyjmować lek oraz jak długo?
4. Jakie są możliwe działania niepożądane jego stosowania i co robić gdy one wystąpią?
5. Co robić w sytuacji, kiedy zapomnieliśmy zażyć lek?
6. Czy muszę wykupić receptę w całości?
7. Czy proponowany produkt jest lekiem czy suplementem diety?
8. Gdzie przechowywać dany lek?
9. Czy może on wchodzić w szkodliwe interakcję z innymi lekami które przyjmuję?
10. Który suplement będzie dla mnie najlepszy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie