Przydrożne znaki wiary w fotografii. Ogólnopolski konkurs...

  Przydrożne znaki wiary w fotografii. Ogólnopolski konkurs podsumowany w Sandomierzu

  (GOP)

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Prace nagrodzone w konkursie prezentował ksiądz Andrzej Rusak, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu, członek jury.

  Prace nagrodzone w konkursie prezentował ksiądz Andrzej Rusak, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu, członek jury. ©Małgorzata Płaza

  Sandomierzanin Józef Myjak zwrócił uwagę na konieczność otoczenia opieką przydrożnych figur i krucyfiksów.
  Prace nagrodzone w konkursie prezentował ksiądz Andrzej Rusak, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu, członek jury.

  Prace nagrodzone w konkursie prezentował ksiądz Andrzej Rusak, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu, członek jury. ©Małgorzata Płaza

  Biskup Krzysztof Nitkiewicz wręczył Józefowi Myjakowi grafikę autorstwa Ryszarda Gancarza. Małgorzata Płaza

  Biskup Krzysztof Nitkiewicz wręczył Józefowi Myjakowi grafikę autorstwa Ryszarda Gancarza.
  (fot. Małgorzata Płaza )

  Prace nadesłane przez miłośników fotografii z różnych stron Polski oceniali jurorzy konkursu "Przydrożny znak wiary". Konkurs został uroczyście podsumowany podczas spotkania poświęconego jego pomysłodawcy, nieżyjącemu już dziennikarzowi i prezesowi Tarnobrzeskiego Towarzystwa Fotograficznego - Stanisławowi Szlęzakowi.

  Komisja zakwalifikowała do konkursu 20 prac. Pierwsze miejsce przyznała Adamowi Falkowskiemu z Bielska Podlaskiego za pracę zatytułowaną "Podlaskie plenery", drugie miejsce zajęli ex aequo: Maciej Krupiński z Jabłonki za cykl "Ciągle trwam" i Edward Soński z Łańcuta za zdjęcie "Na rozstaju dróg", a trzecią nagrodę zdobyła Bogna Kwiatkowska z Krakowa za fotografię "We mgle". Ponadto przyznane zostały trzy wyróżnienia: dla sandomierzanina Józefa Myjaka, Wioletty Nowak z Gorzowa Wielkopolskiego i Ryszarda Greli z Baranowa Sandomierskiego.

  Jak podkreślił w czasie uroczystego podsumowania ksiądz Andrzej Rusak, dyrektor Muzeum Diecezjalnego, jednym z celów konkursu była próba zastanowienia się nad tym, co obecnie dzieje się ze znakami wiary: krzyżami, kapliczkami i świątkami, czym były one w przeszłości, a jaką rolę pełnią obecnie, dlaczego postawiono je w danym miejscu i jak o nie dbano.

  Prace, dodał duchowny, oprócz walorów artystycznych, posiadają wartość dokumentacyjną - pokazują przydrożne symbole wiary, ich artyzm lub troskę, jaką otaczają je okoliczni mieszkańcy.

  Niezwykły obiekt i jego dramatyczną historię udało się utrwalić Józefowi Myjakowi. Sfotografował on krzyż znajdujący się między Jakubowicami a Przybysławicami. Swoją pracę zatytułował "Okaleczona". - Ten krucyfiks towarzyszy mi od kilkunastu lat, gdy pokonuję trasę z Sandomierza do Ożarowa. Znam historię tego Ukrzyżowanego. Stoi podobno na mogile cholerycznej. Pewnego dnia, gdy wracałem z Ożarowa, dostrzegłem, że figura jest okaleczona. Kilka godzin, czy zaledwie kilka minut wcześniej uderzył w nią piorun, robiąc potężną rysę, a także odrywając ramię belki poprzecznej krzyża. Niezwykła atmosfera poburzowego nieba zainspirowała mnie do tego, aby zatrzymać się i zrobić zdjęcie - powiedział Józef Myjak.

  Sandomierzanin zwrócił uwagę na konieczność otoczenia opieką przydrożnych figur i krucyfiksów. Wiele z nich, jak mówił, jest poranionych i okaleczonych. - Jeśli nie będziemy o nie dbać, tak jak ludzie będą umierać - stwierdził Józef Myjak.

  Zwycięzcom pogratulował uczestniczący w spotkaniu biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Stwierdził on, że znaki wiary obecne w polskim krajobrazie w postaci kapliczek i krzyży stanowią świadectwo zakorzenienia w tradycji chrześcijańskiej, która leży u podstaw naszego narodowego dziedzictwa.  Sandomierzanin Józef Myjak otrzymał wyróżnienie za pracę pod tytułem "Okaleczona”. Autor opowiadał, w jakich okolicznościach powstała fotografia. Małgorzata Płaza

  Sandomierzanin Józef Myjak otrzymał wyróżnienie za pracę pod tytułem "Okaleczona". Autor opowiadał, w jakich okolicznościach powstała fotografia.
  (fot. Małgorzata Płaza )

  - Zwykle biegniemy przez świat, nie zwracając uwagi na znaki, jakie przekazuje nam Pan Bóg. Utrwalone na fotografiach konkursowych znaki wiary dają okazję do refleksji i zastanowienia nad ich wymową i historią. One żyją poprzez wiarę ludzi, którzy się wokół nich gromadzą, dbają o nie i modlą się przy nich. Myślę, że ten konkurs sprzyja takiej refleksji a jednocześnie jest okazją do zaprezentowania osobistych talentów i zdolności - zaznaczył hierarcha.

  Podczas spotkania w Muzeum Diecezjalnym przypomniana została postać inicjatora konkursu, redaktora Stanisława Szlęzaka. Był on cenionym dziennikarzem, ale także artystą fotografikiem, pomysłodawcą, założycielem oraz prezesem Tarnobrzeskiego Towarzystwa Fotograficznego. Fotografowanie, jak wspominała jego córka Grażyna Szlęzak-Wójcik, było jego wielką pasją. Oddawał się jej przez 40 lat. Odnosił w tej dziedzinie sukcesy, również w ogólnopolskich konkursach. Ostatnie zdjęcie, jakie zrobił, niedługo przed śmiercią, przedstawia krzyż w Kajmowie.

  Prace nadesłane na konkurs można obejrzeć na dziedzińcu kurii diecezjalnej w Sandomierzu.
  Uczestnicy spotkania z dużym zainteresowaniem oglądali prace konkursowe. Małgorzata Płaza

  Uczestnicy spotkania z dużym zainteresowaniem oglądali prace konkursowe.
  (fot. Małgorzata Płaza)


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (5) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]