Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyrodnicze skarby Krzemionek Opatowskich. Zobacz na zdjęciach rzadkie zwierzęta, które tam żyją

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
W rezerwacie Krzemionki można spotkać drapieżną modliszkę zwyczajną.
W rezerwacie Krzemionki można spotkać drapieżną modliszkę zwyczajną. Bogusław Sępiół
Naukowcy badają przyrodę rezerwatu w Krzemionkach. Już odkryli kilkadziesiąt gatunków rzadkich zwierząt, żyjących w tym miejscu. Efektem będzie naukowa publikacja. Zobacz, jakie unikaty można spotkać w tym miejscu.

Sto lat temu odkryto neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach. To archeologiczna perełka, będąca obiektem światowego dziedzictwa UNESCO i Pomnikiem Historii ustanowionym przez Prezydenta Polski, ale też rezerwat przyrody.

- Obecnie w Krzemionkach dominuje oceaniczny bór sosnowy, brzeziny i grąd subkontynentalny. Fragment rezerwatu porasta ciepłolubna dąbrowa. Zachowały się też fragmenty dawnych ciepło i sucholubnych muraw. Mozaika tych siedlisk decyduje o bardzo dużej bioróżnorodności i unikalnym składzie gatunkowym - wyjaśnia przyrodnik Łukasz Misiuna.

Unikaty ze świata roślin i zwierząt w Krzemionkach

- Do największych osobliwości przyrodniczych rezerwatu należą wawrzynek główkowy, znany w Polsce już tylko z dwóch stanowisk, gniewosz plamisty, ciepłolubny, niejadowity gatunek węża, czy modliszka zwyczajna. Bogaty jest świat owadów i nietoperzy
Ptaki rezerwatu reprezentowane są przez ponad 100 gatunków, najrzadsze to gołąb siniak, dzięcioł zielonosiwy, lerka, . Na teren rezerwatu zalatują dudek, żołna, orlik krzykliwy, bocian czarny. W czasie wiosennego przelotu obserwowałem w tym roku młodego orła przedniego. Ponadto w rezerwacie pojawiają się wilki i łosie. Żyją tu też niewielkie, nadrzewne ssaki o nocnej aktywności: popielice oraz ich kuzynki orzesznice - wylicza Łukasz Misiuna.

Naukowcy odkrywają nowe gatunki

Obecnie w Krzemionkach trwa inwentaryzacja przyrodnicza, której celem jest uzupełnienie stanu wiedzy o przyrodzie rezerwatu. Już przyniosła ona efekt w postaci wpisania na listę rezerwatu ponad 60 gatunków chrząszczy, kilkudziesięciu gatunków ptaków i kilku gatunków nietoperzy. W 100 - lecie odkrycia neolitycznych kopalń przyrodnicy starają się zdobyć nowy materiał, dzięki któremu przyroda rezerwatu będzie lepiej znana i chroniona. Powstanie też pierwsza w historii monografia przyrodnicza rezerwatu Krzemionki.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć niezwykłych zwierząt, żyjących w rezerwacie przyrody w Krzemionkach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie