MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przywrócić rzeki naturze - konferencja w Umianowicach z legendą polskiego wędkarstwa. Zobacz zdjęcia

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
W Umianowicach odbyła się ogólnopolska konferencja poświęcona renaturyzacji rzek.
W Umianowicach odbyła się ogólnopolska konferencja poświęcona renaturyzacji rzek. archiwum
W Centrum Edukacji Przyrodniczej "Nidarium" w Umianowicach odbyła się konferencja poświęcona renaturyzacji rzek. Gościem specjalnym był Józef Jeleński, legenda polskiego wędkarstwa, autor książki "Wędkarstwo Muchowe".

W Centrum Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach odbyła się Ogólnopolska Konferencja Przyrodniczo - Techniczna "Renaturyzacja rzek", zorganizowana przez Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Kielcach, WWF Polska i Społeczną Straż Rybacką.

Po prowadzeniu w ostatnim czasie działań w regionie, związanych z renaturyzacja wód, wpadliśmy na pomysł, aby stworzyć konferencję, w trakcie której moglibyśmy podzielić się swoimi doświadczeniami i działaniami. Zrodziła się z potrzeby, by przywrócić rzekom ich naturalny charakter oraz zachęcić innych do prowadzenia renaturyzacji, które należy stosować w całym kraju, byśmy zachowali nasze rzeki i to co w nich żyje dla przyszłych pokoleń.

- mówi Michał Bień, ichtiolog i hydrolog, dyrektor biura Okręgu PZW Kielce.

Uczestnicy z całej Polski wysłuchali kilku wykładów. Michał Bień mówił o mikrosiedliskach w korytach rzek, doktor habilitowany Karol Plesiński opowiadał o konieczności zachowania drożności rzek, odpowiednim wykonywaniu i projektowaniu przepławek dla ryb. Gościem specjalnym był Józef Jeleński, autor pierwszej polskiej książki o wędkarstwie muchowym, przez ćwierć wieku z sukcesem zarządzający odcinkiem rzeki Raby, która stała się dzięki niemu znakomitym łowiskiem pstrągów. Dzielił się swoimi doświadczeniami w tworzeniu tarlisk dla ryb łososiowatych.

Konferencję prowadzili Michał Bień i doktor Przemysław Nawrocki z fundacji WWF Polska. Wzięli w niej udział przedstawiciele wielu instytucji, jak Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Świętokrzyski Park Narodowy, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Młodzieżowy Sejmik Województwa Śląskiego, Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska w Krakowie i Katowicach, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni Kielce oraz Zarząd Zlewni Sandomierz, Okręg PZW Zamość, Zarząd Główny Polskiego Związku Wędkarskiego, Towarzystwo Badań i Ochrony Przyrody oraz Strażnicy Rzek WWF, Dzika Rzeka i Stowarzyszenia Wędkarzy Polskich Nasze Wody.

- Budujące i motywujące, że rośnie zainteresowanie tematami związanymi z przywracaniem naszym wodom życia oraz świadomość, że naturalne rzeki, które służą do zachowania bioróżnorodności, służą również do ochrony przed suszą i powodzią.
Tak jak rzeki i ryby nie znają granic, tak i my działajmy ponad podziałami i dbajmy o nasze wspólne dobro jakim jest woda - podkreśla Michał Bień.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Papszun ponownie trenerem Rakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie