Pulsocare i pulsoksymetr to duet do pomiaru i monitorowania osób chorych na COVID-19. Startuje program Domowa Opieka Medyczna [JAK DZIAŁA]

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiada uruchomienie programu Domowa Opieka Medyczna. Celem programu jest zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjentów za pomocą urządzenia o nazwie pulsoksymetr i aplikacji pulsocare.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiada uruchomienie programu Domowa Opieka Medyczna. Celem programu jest zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjentów za pomocą urządzenia o nazwie pulsoksymetr i aplikacji pulsocare. - Chcemy, aby wszyscy pacjenci z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa, zostali włączeni do programu Domowa Opieka Medyczna.

Co to jest pulsoksmetr:

Pulsoksymetr to urządzenie elektroniczne służące do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi wykorzystujące pomiar pochłaniania przez tkanki promieniowania o dwóch różnych długościach fal metodą pulsoksymetrii.

KLIKNIJ: Tu można pobrać aplikację PulsoCare

Pulsoksymetr działa na zasadzie pomiaru pochłaniania przez czerwone krwinki w naczyniach włosowatych promieniowania o dwóch różnych długościach fali - czerwieni i podczerwieni. Mierzony sygnał składa się z dwóch składowych: stałej i zmiennej (pulsującej). Składowa zmienna opisuje absorbancję pulsującej krwi tętniczej. Na podstawie pomiaru oblicza się stopień nasycenia hemoglobiny tlenem (SpO2). Pulsoksymetr mierzy też tętno u człowieka.

Prawidłowy poziom saturacji tlenem wynosi od 95 proc. do 99 proc. Alarm ostrzegający przed niedotlenieniem powinien być ustawiony na poziomie 94 proc.

Co to jest PulsoCare:

To oficjalna aplikacja Ministerstwa Zdrowia do zdalnego monitoringu pacjentów chorych na COVID-19 w izolacji domowej. Aplikacja służąca zdalnej diagnostyce pacjentów działająca w połączeniu z pulsoksymetrem. Aplikacja PulsoCare odczytuje dane dotyczące pomiaru tętna i saturacji pacjenta z pulsoksymetru dodatkowo pacjent samodzielnie uzupełnia ankietę o inne parametry i przesyła je do systemu. O objęciu pacjenta zdalną opieką lekarską decyduje lekarz POZ. Dostęp do aplikacji otrzymują pacjenci poprzez przekazany SMS. Pulsoksymetr będzie udostępniony pacjentowi i dostarczony pod wskazany adres. Aplikacja PulsoCare sprawia, że leczenie Covid-19 w warunkach domowych staje się bezpieczniejsze. Dzięki stałemu monitoringowi pacjenta, a także możliwości przeprowadzenia zdalnej konsultacji, lekarz może natychmiast podjąć decyzję o wysłaniu zespołu ratowniczego, co przyspieszy konieczną hospitalizację pacjenta.

Aplikacja PulsoCare jest bezpłatna, do pobrania w sklepach Google i Apple.

Dla lekarzy udostępnia się aplikację PulsoCare Doctor:

To oficjalna aplikacja Ministerstwa Zdrowia przeznaczona dla lekarzy w celu obejmowania pacjentów chorych na COVID-19 systemem Domowej Opieki Medycznej. Dzięki aplikacji PulsoCare Doctor lekarz podczas konsultacji może skierować Pacjenta na zdalny monitoring stanu zdrowia. W efekcie Pacjent otrzyma pulsoksymetr oraz dostęp do aplikacji PulsoCare służącej do zdalnej diagnostyki. Dostęp do aplikacji otrzymują lekarze, którzy zarejestrowali się w Systemie Domowej Opieki Medycznej i otrzymali hasło od Ministerstwa Zdrowia.

Aplikacja PulsoCare Doctor jest bezpłatna, do pobrania w sklepach Google i Apple.

Jak dodał minister zdrowia, już zarejestrowano ponad siedem tysięcy lekarzy rodzinnych. Ministerstwo apeluje, aby jak najwięcej lekarzy zgłosiło się systemu.

Jak podaje MZ pacjenci objęci programem Domowej Opieki Medycznej zostaną objęci zdalnym monitoringiem parametrów, w tym poziomu saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem, tętna, temperatury oraz objawów chorobowych. Wprowadzenie bieżącego nadzoru nad pacjentami pozostającymi w izolacji domowej jest konieczne ze względu na wysoki poziom stwierdzanych zakażeń. Taki nadzór będzie sprawowany w sposób ciągły przez Centrum Kontaktu powołane przez Ministerstwo Zdrowia.

Domowa Opieka Medyczna

W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem (COVID-19) Ministerstow Zdrowia uruchamia program Domowej Opieki Medycznej mający na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia Pacjentów. Program będzie wykorzystywał pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.

Dla kogo jest Domowa Opieka Medyczna?

Pacjenci z COVID-19, którzy:

ukończyli 55 lat są automatycznie włączeni do programu Domowej Opieki Medycznej.

Po stwierdzeniu pozytywnego wyniku na COVID-19 pacjentowi zostanie dostarczony pulsoksymetr przez pracownika Poczty Polskiej.

mają mniej niż 55 lat wykorzystują jedną z dwóch ścieżek:

a) wypełniają formularz Pulsocare, który znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia lub

b) kwalifikowani są przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, zarejestrowanego w systemie DOM.

Poseł PiS rzecznikiem praw obywatelskich?

Wideo

Materiał oryginalny: Pulsocare i pulsoksymetr to duet do pomiaru i monitorowania osób chorych na COVID-19. Startuje program Domowa Opieka Medyczna [JAK DZIAŁA] - Polska Times

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie