Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pusty budynek przy ulicy Dobromyśl w Kielcach po ośrodku wychowawczym będzie zagospodarowany

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
W budynku po dawnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym przy ulicy Dobromyśl powstaną dwa rodzinne domy pomocy.


Zobacz zdjęcia
W budynku po dawnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym przy ulicy Dobromyśl powstaną dwa rodzinne domy pomocy. Zobacz zdjęcia Urząd Miasta Kielce
Władze Kielc mają pomysł na zagospodarowanie pustego budynku przy ulicy Dobromyśl, w którym przez lata działał Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy. Zanim wprowadzą się nowi lokatorzy gmach musi przejść modernizację i adaptację.

Budynek o Miejskim Ośrodku Szkolno - Wychowaczym w Kielcach stoi pusty

Przypomnijmy, że w styczniu 2022 roku po wielu dyskusjach radni zdecydowali o likwidacji miejskiej placówki szkolno - wychowawczej, do której trafiali chłopcy z całej polski z problemami wychowawczymi. Powodem były zbyt wysokie dla miasta koszty utrzymania. Jak zapewniały władze miasta nie chodziło o likwidację ośrodka, ale o przekazanie prowadzenia go stowarzyszeniu, które miało większe możliwości uzyskania zewnętrznych pieniędzy. Ogłoszono konkurs na prowadzenie placówki. Wpłynęła tylko jedna oferta, którą złożyło Akademicka Fundacja Staropolska. Umowa użyczenia budynku została zawarta na 3 lata. Stowarzyszenie miało rozpocząć działalność we wrześniu 2023 roku, jednak do tego nie doszło i umowa została rozwiązana.
A budynek stoi pusty.

Powstaną dwa domy rodzinne dla seniorów

- Chcemy tu utworzyć dwa rodzinne domy pomocy, jest taka możliwość ponieważ są dwa wejścia. W placówkach wsparcie będzie mogło znaleźć 16 osób starszych i niepełnosprawnych – informuje Marcin Januchta, rzecznik prasowy prezydenta Kielc.

Budynek po Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym przy ulicy Dobromyśl 44 wymaga przebudowy. Po jej wykonaniu na pierwszej i drugiej kondygnacji powstaną dwa niezależnie funkcjonujące rodzinne domy pomocy. Podopieczni zamieszkają w pokojach 2-osobowych i 1-osobowych. Ponadto do dyspozycji mieszkańców będzie pokój dziennego pobytu ze strefą kuchenną oraz jadalnią.

W placówkach podopieczni będą mieli zapewnioną pomoc, wyżywienie i usługi opiekuńcze.

Rodzinne domy pomocy prowadzone będą przez osoby fizyczne wyłonione w konkursie ofert.

Rządowe dofinansowanie na przebudowę

Koszt utworzenia jednego rodzinnego domu pomocy to ponad 700 tysięcy złotych, czyli w sumie potrzeba 1,4 miliona złotych. Miasto Kielce złożyło wniosek o dofinansowanie inwestycji w ramach rządowego „Programu rozwoju rodzinnych domów pomocy” - edycja 2024. Dzięki temu może otrzymać 400 tysięcy złotych dofinansowania na każdy z dwóch domów.
Utworzenie rodzinnych domów pomocy zwiększy dostępność niesamodzielnych mieszkańców Kielc do pomocy w kameralnych warunkach zbliżonych do domowych.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto