Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radków najlepszy

Rafał BANASZEK

Dziewięć drużyn z gimnazjów zjechało do włoszczowskiego ogólniaka, żeby zmierzyć się z sobą w powiatowym konkursie wiedzy o książce i bibliotece. Młodzież udowodniła, że bibliofilstwo nie jest jej obce, a "książka i możliwość czytania - jak napisała kiedyś Maria Dąbrowska - to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji".

Inicjatorem konkursu, który rozegrano 24 lutego w Liceum Ogólnokształcącym imienia generała Władysława Sikorskiego przy ZSP numer 1, była włoszczowska filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach. To już druga edycja tego typu turnieju.

- Zaczęło się od tego, że wspólnie z koleżanką Grażyną Sokolińską doszłyśmy do wniosku, że trzeba zintegrować środowisko bibliotekarzy w powiecie włoszczowskim. Ich praca nie jest należycie doceniana, mimo że zmierza ona do przygotowania młodzieży jak właściwie korzystać z warsztatu informacyjnego - mówi koordynator konkursu Justyna Kowalska, kierownik włoszczowskiej filii PBW.

W ubiegłym roku I edycja odbyła się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3 imienia Stanisława Staszica. Wówczas stanęli do rywalizacji gimnazjaliści razem z ich starszymi kolegami ze szkół średnich. W tym roku organizatorzy postanowili zorganizować turniej tylko dla samych gimnazjów. A tych stawiło się aż dziewięć: numer 1 i 2 z Włoszczowy, Oleszna, Konieczna, Bukowej, Secemina, Radkowa, Kurzelowa oraz z Kluczewska. Drużyna z Moskorzewa niestety nie dotarła, bo jej członkowie rozchorowali się.

Zawodnicy musieli poradzić sobie w czterech konkurencjach, które nie były dla nich łatwą przeprawą. Pierwsza polegała na prezentacji wybranej książki i zachęceniu kolegów do przeczytania właśnie tej pozycji. W drugiej konkurencji liczyła się bystrość i inwencja twórcza w układaniu wierszyków lub chwytliwego hasła związanego z biblioteką. W czwartym zadaniu gimnazjaliści wyjaśniali przysłowia i pojęcia związane z książką, a w ostatniej konkurencji musieli przejść serię pytań sprawdzających ich wiedzę z przysposobienia czytelniczego i informacyjnego. Najlepsza okazała się drużyna z Radkowa w osobach: Radosław Furmańczyk, Tomasz Horzenko i Szymon Jamróz. Zespół przygotowała Jolanta Pawlusińska. Na drugim miejscu uplasowała się reprezentacja gimnazjum w Bukowej - Angelika Włodarczyk, Anita Wypych i Karolina Stefańczyk, pod opieką Anety Banaś. Trzecie miejsce należało do kolegów z Oleszna, którzy wystąpili w składzie: opiekun Jolanta Lichosik, Edyta Wdowiak, Anna Czarnogórska i Marcelina Olczyk.

Zwycięzcy otrzymali z rąk Zbigniewa Krzyśka, starosty włoszczowskiego, dyplomy i nagrody książkowe w postaci słowników języka polskiego i książki "Bebelno koło Włoszczowy. Wieś i siedziba rycerska w wiekach średnich". Nagrody ufundowały Wydział Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki w starostwie oraz filia włoszczowska Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej. Konkurs przygotowały bibliotekarki: Sylwia Jaśkowska z filii PBW, Zofia Kaczmarska z ZSP nr 1 i Grażyna Sokolińska z ZSP nr 3. Za część artystyczną, w której młodzież recytowała poezje hiszpańskie Garcia Lorca, odpowiadały polonistki - Maria Witkowicz i Ewelina Ratusznik z ZSP nr 1. Wszyscy byli pod wrażeniem oprawy, przygotowania konkursu i jego sprawnego przebiegu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie