Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni i prezydent Kielc chcą wprowadzić niższe podatki od nieruchomości dla części przedsiębiorców. Jest różnica zdań co do wysokości stawki

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
freeimages.com
Czy część przedsiębiorców zapłaci niższy podatek od nieruchomości w Kielcach? Na sesji w czwartek, 15 października zdjęto z porządku obrad projekt uchwały wprowadzającej 50-procentową ulgę zaproponowaną przez prezydenta Kielc. Teraz radni dwóch ugrupowań - Bezpartyjnych i Niezależnych oraz Prawa i Sprawiedliwości przygotowali wniosek o 70-procentowa zniżkę.

50-procentowa obniżka podatku od nieruchomości miała dotyczyć małych zakładów rzemieślniczych - piekarniczych, cukierniczych, naprawy i przeróbki odzieży, naprawy obuwia, naprawy zegarków, produkcji ceramicznych wyrobów stołowych i ozdobnych oraz produkcji wyrobów kaletniczych. Z tej preferencyjnej stawki mieli skorzystać także właściciele terenów rekreacyjnych i sportowych oraz budynków takich jak hale, korty, boiska czy stoków narciarskich.

Na ostatniej sesji projekt uchwały został zdjęty z powodów formalnych i prezydent Kielc planuje go wprowadzić na obrady 5 listopada, ale ubiegli go radni, którzy przygotowali swój projekt, bardziej radykalny.

Radni proponują dla firm działających w branży kultury fizycznej i sportu obniżenie stawki podatku od nieruchomości o 70 procent. Natomiast 50 procentową ulgę przewidziano między innymi dla sektora gastronomii i rzemiosła.

- Po objęciu Kielc czerwoną strefą epidemiczną i wprowadzeniu dodatkowych restrykcji sanitarnych wielu przedsiębiorców ponownie znalazło się w trudnej sytuacji. W pandemicznej rzeczywistości trzeba podejmować szybkie, czasem niestandardowe decyzje, dlatego proponujemy znaczną korektę wysokości stawek podatku od nieruchomości zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej – mówi przewodniczący Rady Miasta Kielce Kamil Suchański (klub Bezpartyjni i Niezależni).

- W tym ekstremalnie ciężkim czasie miasto z poborcy podatkowego musi przeistoczyć się w partnera gospodarczego, który wyciąga przyjazną dłoń do przedsiębiorców. W interesie miasta jest uruchomienie wszystkich dostępnych instrumentów wsparcia dla przedsiębiorców, by umożliwić im przetrwanie i dalszą działalność. To przedsiębiorcy płacą największe podatki od nieruchomości, które wpływają do kasy miasta, i dają pracę tysiącom kielczan. Pomagając firmom pomagamy tak naprawdę kielczanom i ratujemy budżet miasta przed katastrofą w kolejnych latach dodaje radny Maciej Bursztein (klub Bezpartyjni i Niezależni).

Pod projektem uchwały podpisali się radni Bezpartyjni i Niezależni -Kamil Suchański, Katarzyna Suchańska, Maciej Bursztein, Joanna Winiarska oraz z Klubu Prawa i Sprawiedliwości - Marcin Stępniewski, Dariusz Kisiel, Arkadiusz Ślipikowski, Zdzisław Łakomiec i Wiesław Koza.

-Projekt radnych jest obecnie analizowany pod kątem prawnym, zostanie także przedstawiony prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Według wstępnych szacunków, na skutek zastosowania stawek preferencyjnych wymienionych w uchwale, ubytek w podatku od nieruchomości wyniesie około 1, 6 miliona złotych rocznie – informuje rzecznik prasowy prezydenta Kielc, Tomasz Porębski. - Natomiast stawki preferencyjnych zaproponowane przez prezydenta spowoduje, że do kasy miasta nie wpłynie 700 tysięcy złotych.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie