Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni Kielc dali zgodę na odkupienie części Pałacyku Tomasza Zielińskiego

Agata Kowalczyk
Dawid Łukasik
Radni zgodzili się na wykupienie przez miasto części udziałów w Pałacyku Tomasz Zielińskiego przy ulicy Zamkowej. To pozwala mieć nadzieję, że Dom Środowisk Twórczych pozostanie w nieruchomości, mimo że w sądzie toczy się sprawa o eksmisję.

Do spadkobierców byłych właścicieli należy 4/5 nieruchomości. – Porozumieliśmy się z jednym z nich, do którego należy 25 procent udziału. Za jego część zapłacimy ponad 1,4 miliona złotych, co wychodzi około 1300 złotych z metr kwadratowy nieruchomości – mówił na czwartkowej sesji Filip Pietrzyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji w Urzędzie Miasta w Kielcach.

Radni bez żadnych pytań jednogłośnie wyrazili zgodę na zakup.

Do pierwszych rozmów ze spadkobiercami nieruchomości o zakupie udziałów od nich doszło około 1,5 roku temu. Za ich odsprzedanie chcieli od miasta 15 milionów złotych. Ratusz nie może zapłacić nawet połowę tej kwoty. Właściciele stopniowo obniżają swoje oczekiwania, ale na razie z pozostałymi nie doszło do porozumienia. Złożyli oni wniosek od sądu o eksmisję Domu Środowisk Twórczych, który zajmuje budynek. Natomiast ratusz założył sprawę o zwrot nakładów poniesionych na utrzymanie Pałacyku przez okres zarządzania nim.

- Nabycie tego pierwszego udziału jest bardzo ważne dla całej spawy i daje nadzieję na pozostanie w tej lokalizacji DŚT – dodaje dyrektor Pietrzyk.

Pałacyk został przejęty przez skarb państwa ( ratusz go reprezentuje) w latach 40-tych XX wieku, zaraz po zakończeniu II wojny światowej, ale nie dopełnił żadnych formalności i nigdy nie stał się właścicielem nieruchomości. – Wiedzieliśmy już w latach 90- tych, że spadkobiercy właścicieli będą się domagać zwrotu nieruchomości. Wówczas ratusz wniósł sprawę o jej zasiedzenie, ale sąd odrzucił nasz wniosek – przypomina dyrektor Pietrzyk.

W tamtych latach spadkobiercy właścicieli jeszcze nie mogli się ubiegać o zwrot nieruchomości, ponieważ nie przeprowadzili postępowania o przejecie i podział spadku. Z roszczeniami wobec miasta wystąpili dopiero 1,5 roku temu, gdy ich nazwiska zostały wpisane do księgi wieczystej nieruchomości.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TEŻ: Sportowy flesz filmowy. Którzy sportowcy mają najwięcej dzieci?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie