Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni Kielc decydują o sprzedaży Korony [Relacja na żywo]

red
Wideo
od 16 lat
W poniedziałek, 11 lipca rozstrzygnęły się losy Korony Kielce. Radni zdecydowali, czy sprzedać ją inwestorowi z Senegalu. Nadzwyczajna sesja przebiegała w dziwny sposób, nie brak ostrych słów i wzajemnych złośliwości. Po godzinie zdecydowano o ...przerwie i zaczekanie na przedstawiciela Senegalu Petera Kalubę, który był w drodze do Kielc. Nadzwyczajna sesję wznowiono około 17.35. Około 18.50 radni zagłosowali za sprzedażą Korony! 14 było "za", 6 "przeciw" , 1 się wstrzymał.

Co ciekawe nie było dyscypliny głosowania , za sprzedażą głosowali tak radni koalicji wspierającej prezydenta jak i opozycji. Oto w jaki sposób głosowano.
- Za sprzedażą głosowali: Witold Borowiec, Władysław Burzawa, Regina Zapała - wszyscy Porozumienie Samorządowe; Jarosław Karyś, Dariusz Kozak, Tadeusz Kozior, Marian Kubik, Jacek Michalski, Marianna Noworycka-Gniatkowska - wszyscy Prawo i Sprawiedliwość; Agata Wojda i Katarzyna Zapała - Platforma Obywatelska; Jan Gierada i Robert Siejka - niezrzeszeni; Stanisław Góźdź - Polskie Stronnictwo Ludowe.

- Przeciw sprzedaży głosowali: Dawid Kędziora, Grzegorz Świercz i Jacek Wołowiec - wszyscy Polskie Stronnictwo Ludowe; Joanna Grzela, Marcin Chłodnicki i Krzysztof Adamczyk - wszyscy Sojusz Lewicy Demokratycznej.

- Wstrzymał się: Piotr Kisiel z Prawa i Sprawiedliwości.

Nieobecni podczas głosowania: Tomasz Bogucki z Porozumienia Samorządowego; Jarosław Machnicki i Joanna Winiarska - oboje z Platformy Obywatelskiej; Włodzimierz Wielgus z Polskiego Stronnictwa Ludowego;

Jest więc zgoda radnych na sprzedaż Korony Kielce senegalskiemu inwestorowi za 2 miliony 550 tysięcy złotych. Zanim w poniedziałek doszło do głosowania na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, Peter Kaluba, przedstawiciel biznesmenów z Afryki musiał odpowiedzieć na mnóstwo pytań radnych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Senegalczycy przejmą Koronę? W poniedziałek decyzja radnych Kielc

Poniżej zapis naszej relacji na żywo z obrad sesji.

Głosowanie radnych po godzinie 15. wideorelacja na żywo na echodnia.eu od 15.

Również od godziny 15 na bieżąco będziemy informować o tym co dzieje się na sali obrad Rady Miasta w Kielcach.

O godzinie 15 trwało przygotowanie do sesji, radni powoli zbierali sie na sali obrad. Punktualnie przybył prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

Sesja rozpoczęła się o godzinie 15.05

Trwa dyskusja radnych. Jako pierwsi zabrali głos Agata Wojda z Platformy Obywatelskiej i Marcin Chłodnicki z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Poruszyli kilka spraw. Poprosili prezydenta o liczne wyjaśnienia - między innymi o cenę wynajmu stadionu czy sposób dofinansowania Korony przez miasto w najbliższych latach. Generalnie wyrażają swoje wątpliwości dotyczące swoich wątpliwości w związku ze sprzedażą klubu inwestorowi z Senegalu.

Jako kolejny zabrał głos radny Krzysztof Adamczyk. Zwrócił uwagę na słabe zabezpieczenie nazwy i herbu Korona Kielce. -Nie podoba mi się ta umowa, to jest słaba umowa. W piłce nożnej potrzebne są duże pieniądze, a tu ich nie ma. Czemu nie ma, że gwarancję musi wystawić bank z siedzibą w Polsce, bo co będzie, jeśli bank z Senegalu przedstawi taką gwarancję i upadnie? Poza tym powinny być zapisane wysokie kary w przypadku, żeby inwestorowi nie przyszło do głowy zmienienie nazwy, czy przeniesienie do innego miasta. Te kary są zbyt delikatne, a powinny być odstraszające – mówił radny Krzysztof Adamczyk.

Około 15.20 swoje wystąpienie rozpoczął prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Odpowiada na pytania radnych.

Na sali są obecni między innymi przedstawiciele Partii Razem z transparentem na którym pytają radnych Witolda Borowca i Roberta Siejkę gdzie jest raport w sprawie Korony. Przypomnijmy ,że radni zobowiązali się go już dawno przygotować.

W nadzwyczajnej sesji Rady Miasta uczestniczy 21 radnych. Przypomnijmy ,że Rada Miasta liczy 25 radnych. Na sali są między innymi senator Krzysztof Słoń oraz prezes Korony Kielce Marek Paprocki.

Około 15.30 trwała dyskusja między radnymi a prezydentem.

Dużo pytań dotyczy kosztów utrzymania obiektów, między innymi Kolporter Areny, którego właścicielem jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kielcach. -Umowa między MOSiR-em i spółką Korona Kielce istnieje. Myślę, że niewiele się będzie różnić po przejęciu klubu przez innego inwestora – tłumaczył prezydent Wojciech Lubawski.

Według projektu umowy nowy właściciel ma płacić za korzystanie ze stadionu przy ulicy Ściegiennego 360 tysięcy złotych rocznie. Niektórzy radni zwracają uwagę na to, że te koszty utrzymania są na pewno większe.

Radni domagają się bardziej szczegółowych, bardziej konkretnych odpowiedzi od prezydenta Lubawskiego.

Prezydent odpowiada na pytania. Atmosfera jest dość napięta.

Radni dopytują, że oferta przedstawiona przez inwestora z Senegalu rzeczywiście jest najlepsza.

-Pan Grajewski był zły, pan Meresiński też, bo buty trzymał na stole. Ja jestem zobowiązany do tego, żeby klub za wszelką cenę żył i robię, co mogę. Są mityczne określenia o ofercie Grupy Kieleckich Inwestorów Sportowych, to nie jest konkretna oferta. Jeżeli ja mam rocznie dopłacać 4 miliony złotych do klubu, to mi już nowy właściciel nie jest potrzebny – powiedział prezydent Lubawski.

Na salę wszedł jeszcze wiceprezydent Kielc Andrzej Sygut.

-Wiem Pan, że zawsze byłem, jestem i będę za Koroną, ale jestem pełen obaw. Byłem na spotkaniu z Senegalczykami i mam wątpliwości. Może poczekajmy aż znajdzie się wiarygodny, mocny inwestor. Była ciekawa oferta z kieleckich inwestorów. Kilku panów chciało się zebrać i dać przyzwoite pieniądze. Uważam, że na ten moment nie jest to korzystna oferta i nie będę za. To nie gwarantuje rozwoju naszego klubu. Żeby nie okazało się po kilku kolejkach, że słabo wyglądamy pod względem sportowym i organizacyjnym. To nie jest dobra oferta – mówił radny Krzysztof Adamczyk.

Dość sensacyjny zwrot. -Dostałem dziś meila od Jakuba Meresińskiego, który podtrzymuje ofertę zakupu klubu za 6 milionów złotych – powiedział Marcin Chłodnicki.

Wiceprezydent Kielc Tadeusz Sayor powiedział, że trochę pospieszono się ze zwołaniem nadzwyczajnej sesji, ponieważ Peter Kaluba był w Senegalu i nie mógł dziś dotrzeć na godzinę 15. – Dzwonił, że jest już w okolicach Radomia i jeśli jest taka potrzeba, to tutaj przyjedzie, żeby odpowiedzieć na pytania – mówił wiceprezydent.

Radny z Platformy Obywatelskiej Jarosław Machnicki zaproponował przerwanie obrad i kontynuowanie ich wtedy, kiedy przedstawiciele senegalskiego inwestora będą do dyspozycji radnych. W ostrych słowach powiedział, że Rada Miasta ośmiesza się całą tą sytuacją.

Przewodniczący Rady Miasta Dariusz Kozak poprosił o 15-minutową przerwę. Rozpoczęła się ona o godzinie 15.50

Po godzinie 16 radni zaczęli wracać na salę obrad. Ogłoszono kolejną przerwę, tym razem do godziny 17.30. Radni mają wznowić sesję po przyjeździe Petera Koluby, który chce kupić Koronę Kielce w imieniu inwestorów z Senegalu.

Około godziny 17.35 obrady zostały wznowione. Partia Razem zaprezentowała napisy w języku francuskim - ze względu na senegalskiego inwestora. Dotyczyły raportu w sprawie Korony.

Ponownie zaczyna się dyskusja o Koronie.

Agata Wojda, radna Platformy Obywatelskiej: -Mamy gościa, który - mam nadzieję - odpowie na część naszych wątpliwości. Cieszymy się, że Pan jest - mówiła, zwracając się do Petera Kaluby.

Agata Wojda poprosiła o przedstawienie historii biznesowej podmiotu, który jest zainteresowany przejęciem klubu. I jak będzie wyglądało finansowanie klubu.

-W jaki sposób będą przekazywane pieniądze na spółkę Korona. Jakie są gwarancje tego, że te pieniądze zostaną przekazane - pyta radny Sojuszu Lewicy Demokratycznej Marcin Chłodnicki.

-Kiedy przewiduje Pan podpisanie umowy - pyta z kolei radny Jan Gierada, nie związany obecnie z żadnym ugrupowaniem.

Około 17.40 głos zabiera Peter Kaluba. - Dziękuję, cieszę się, że mogę tu być drugi raz. Dokumenty dotyczące podmiotu, który ma przejąć klub, nie przeszły drogą elektroniczną. Tym podmiotem jest NSFC Iyane Academy, to jest Akademia Piłkarska, która prowadzi działalność gospodarczą. Prawo senegalskie jest bardzo zbliżone do prawa francuskiego. Jeżeli chodzi o budżet roczny Akademii to wynosi 1 milion złotych. W warunkach senegalskich Akademie działają inaczej, uczą chłopców grać w piłkę, ale również umiejętności przydatnych w życiu. Akademia działa od 2007 roku, formalnie została zarejestrowana w 2015 roku - informuje Peter Kaluba.

-Nie ma problemu, żeby otworzyć się na współpracę z innymi inwestorami, również z Polski - informuje Kaluba, który odpowiada na pytania radnych.

Radni z zainteresowaniem słuchają jego wyjaśnień. Na sali jest też kilku kibiców z szalikiem Korony.

-Nie będzie zalewu osób czarnoskórych w Kielcach, co niektórzy przedstawiają w Internecie. Jestem przekonany, że kibice Korony są na wysokim poziomie i szanują inne kultury - wyjaśnia Kaluba.

Mówi też o swoim ostatnim spotkaniu z nowym ambasadorem Senegalu w Polsce. Nie ma lepszego języka porozumienia niż sport, bo sport łączy ludzi. Ja mam nadzieję, że ten raport o stanie Korony zostanie upubliczniony - tu zwraca się do młodych osób, którzy siedzą z transparentem domagającym się raportu o Koronie. -Długofalowość to największy atut naszej propozycji. Chyba nie ma w Polsce miasta, które nie wspiera piłki nożnej. Senegalczycy nie chcą być sponsorem, oni nie chcą tego określenia. Oni chcą robić biznes - informuje Peter Kaluba.

-Jeżeli chodzi o wycenę, to jest taka sama, tylko inny jest sposób regulacji długu. Senegalczycy chcą, żeby w Waszej Radzie Miasta był zgoda co do Korony. Chcą współpracować ze wszystkimi, bez względu na opcję polityczną. Władza się zmienia, a klub Korona Kielce zostanie. Niezależnie od tego jakiej jesteście opcji politycznej, jeżeli uznacie że macie lepszą ofertę, to Senegalczycy przyjmą Waszą decyzję - tłumaczy Kaluba, powołując się na rozmowy z Senegalczykami, które odbył w ostatnich dniach.

Kiedy podpisanie umowy? -Nie znam odpowiedzi na to pytanie. Już jedną umowę podpisaliście i została zerwana. Wszystkim zależy na tym, żeby to było jak najszybciej. Mam na myśli tydzień, dwa. Trudno podać dokładną datę, bo nie jest to zależne ode mnie - wyjaśnia Peter Kaluba.

-Jestem upoważniony przez właściciela spółki do tego, żeby rozmawiać z Państwem na temat sprzedaży Korony. Nie mam przy sobie tego upoważnienia, bo jechałem prosto z lotniska - tłumaczy Kaluba.

Radny Krzysztof Adamczyk zwraca uwagę na konieczność wzmocnienia zespołu, bo sparing z AEK Ateny pokazał, jakie są braki w kieleckiej drużynie po odejściu czołowych zawodników. W podobnym tonie wypowiada się radny z Polskiego Stronnictwa Ludowego Jacek Wołowiec. I pyta Petera Kalubę, czy wie, jaki budżet jest potrzebny Koronie do funkcjonowania w ekstraklasie.
-Klub kosztuje.

- Budżet na poziomie 16 milionów pozwala na to, żeby Korona spokojnie funkcjonowała. Ja nie jestem od polityki transferowej klubu. Władze klubu są niezależne i podejmują decyzje. Senegalczycy zdają sobie sprawę z tego, że wejdą w trakcie sezonu, że to będzie sezon z poślizgiem - informuje Kaluba. Nie odnosi się natomiast do ewentualnych wzmocnień drużyny.

-Rok po roku będzie systematyczny wzrost nakładów finansowych na Koronę. Senegalczycy myślą bardziej ewolucyjnie niż rewolucyjnie. Nie chcą, żeby było dużo krwi jak w czasie Rewolucji Francuskiej - stwierdza Kaluba.

Peter Kaluba jeszcze raz powtarza, że jego zdaniem budżet na sezon w wysokości 16 milionów jest wystarczający. -Cała zabawa polega na tym, jak wydawane są pieniądze. Ten budżet jest wystarczający, tylko trzeba nim racjonalnie gospodarować. Co roku będzie wzrastał, takie jest założenie. A wiem, że są jeszcze obciążenia kontraktowe w stosunku do zawodników, którzy mają umowy, a nie grają - twierdzi Peter Kaluba.

Dochodzi do ostrej wymiany zdań między Dawidem Kędziorą, radnym z Polskiego Stronnictwa Ludowego a Peterem Kalubą.

Dyskusja przedłuża się. Kolejni radni zabierają głos.

Agata Wojda apeluje do prezydenta Wojciecha Lubawskiego. -To Pan ma w ręku narzędzia, to Pan prowadzi negocjacje. Proszę nigdy nie używać określenia, że to radni wybrali takiego inwestora, to Pan go zarekomendował - mówi.

Dyskusja coraz bardziej ostra. Zaskakuje Peter Koluba. - Jeżeli chcecie porównać oferty, nie ma żadnego problemu. Jesteśmy na to gotowi. Może trzeba by zaprosić pana Meresińskiego z Citko, wziąć pana Krzysztofa Adamczyka z kieleckimi inwestorami i razem usiąść do rozmów o Koronie - uważa Peter Kaluba.

Około 18.50 doszło do głosowania na temat sprzedaży Korony Kielce inwestorom z Senegalu. Radni zdecydowali o sprzedaży 75 procent akcji. Za głosowało 14 radnych, przeciw było 6, wstrzymała się 1 osoba. Rada Miasta upoważniło prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego do zawarcia umowy sprzedaży Korony senegalskiemu inwestorowi.

Zobacz relację z pierwszej części obrad:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie