Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni przekazali 2,5 miliona złotych na bieżącą działalność Korony Kielce

Maciej Banachowski
Maciej Banachowski
Polska Press
Kieleccy radni zgodzili się na przekazanie Koronie Kielce 2,5 miliona złotych na bieżącą działalność klubu oraz zamknięcie roku obrachunkowego, którego koniec przypada na 30 czerwca 2022 roku. Ich decyzję poprzedziła jednak długa dyskusja, w której u niektórych radnych bardzo często przejawiał się pomysł sprzedaży klubu.

Choć w planach miasta - jak zapewniał przewodniczący Rady Nadzorczej Korony Kielce Sławomir Gierada - nie ma obecnie sprzedaży klubu, to właśnie ten temat zdominował dyskusję nad przekazaniem Koronie 2,5 miliona złotych na bieżącą działalność.
A o tym, że sprawa przekazania pieniądze dla Korony w takiej kwocie wróci na wiosnę 2022 roku radni wiedzieli już w listopadzie 2021 roku, kiedy to Władze Korony Kielce zwróciły się do miasta o przekazanie 6 milionów złotych na bieżące wydatki. Wówczas ustalono, że na sesji w grudniu głosowane będzie przekazanie 3,5 miliona złotych, a reszta wspomnianych 6 milionów złotych, czyli 2,5 miliona na jednej z sesji wiosennych.

Na początku grudnia radni - również po długiej dyskusji - zgodzili się na przekazanie 3,5 miliona złotych na potrzeby klubu.

Projekt uchwały o przekazaniu Koronie kolejnej transzy pieniędzy trafił pod obrady w czwartek, 17 marca. Zgodnie z przewidywaniami wzbudził sporo emocji, choć w dyskusji brylowało kilkoro radnych, zarówno przeciwników jak i zwolenników przekazywania pieniędzy dla klubu.

Jako pierwszy głos zabrał radny Michał Braun, szef klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. Nie krył, że jest przeciwnikiem przekazywania pieniędzy Koronie. A jedyne pytanie jakie zadał prezesowi Korony Kielce Łukaszowi Jabłońskiemu dotyczyło tego, kiedy Korona będzie gotowa do sprzedaży. Podkreślił, że miasto powinno się pozbyć klubu jak najszybciej i nie dokładać do niego już ani złotówki.

Radny Kamil Suchański, przewodniczący klubu radnych Bezpartyjni i Niezależni pytał o wyniki finansowe klubu i prognozy na zakończenie roku obrachunkowego.

Marcin Stępniewski z klubu Prawo i Sprawiedliwość okazał się być sojusznikiem Michała Brauna w pomyśle sprzedaży klubu. Pytał ile było rozmów przeprowadzono w sprawie sprzedaży klubu, ile pieniędzy miasto przekazało na jego działalność.

Prezes Korony Kielce Łukasz Jabłoński podkreślał, że realizowany jest plan naprawczy w klubie i przynosi on efekty. - Plan naprawczy w sprawach personalnych został zakończony. Wszyscy pracownicy są w pełni efektywni, nie ma sztucznych etatów i kominów płacowych - mówił prezes Korony.
Wyjaśnił, że rocznie od sponsorów Korna otrzymuje, zgodnie z obowiązującym zapisami, 8,5 miliona złotych.
Co do zaległości to Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Kielcach Korna zalega 1,7 miliona złotych, natomiast z tytułu podatku od nieruchomości 1,375 miliona złotych. I są to zobowiązania z ubiegłych lat, które klub ma rozłożone na raty i spłaca je sukcesywnie i te zaległości nie rosną.

Radny Stępniewski zapowiedział, że przygotuje projekt uchwały o sprzedaży Korony i każdy radny będzie mógł się pod nim podpisać.

O tym, że nie ma sensu mówić o sprzedaży klubu mówił radny Piotr Kisiel z Klubu radnych Prawo i Sprawiedliwość. Podkreślił, że nie po to miasto ratowało klub i w niego inwestuje, by teraz go sprzedać.
Jego zdanie poparł przewodniczący Rady Miasta Jarosław Karyś, szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. Stwierdził, że kwestia sprzedaży Korony w ogóle nie była dyskutowana wśród członków klubu i opinie radnego Stępniewskiego nie są jego indywidualnymi opiniami.

Ostatecznie za przekazaniem Koronie Kielce 2,5 miliona złotych głosowało 14 radnych, 6 było przeciwnych, a 4 wstrzymało się od głosu.
Za głosowali: Jarosław Karyś, Piotr Kisiel, Wiesław Koza, Tadeusz Kozior, Marian Kubik, Zdzisław Łakomiec, Marianna Noworycka-Gniatkowska, Monika Słoniewska, Arkadiusz Ślipikowki, Marcin Stępniewski - Prawo i Sprawiedliwość ; Anna Kibortt, Joanna Litwin - Projekt Wspólne Kielce, Kamil Suchański - Bezpartyjni i Niezależni, Dariusz Kisiel - radny niezależny.
Przeciwko: Michał Braun, Monika Kowalczyk, Anna Myślińska, Katarzyna Zapała - Koalicja Obywatelska, Katarzyna Suchańska - Bezpartyjnie i Niezależni, Bożena Sieczka - Nowa Lewica.
Wstrzymali się: Jarosław Bukowski - Projekt Wspólne Kielce, Maciej Bursztein - Bezpartyjni i Niezależni, Karol Wilczyński - Koalicja Obywatelska, Joanna Winiarska - radna niezależna.
Nie głosowała Katarzyna Czech Kruczek z klubu Koalicja Obywatelska.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie