Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni zachęcają do płacenia podatków w Kielcach, będzie więcej pieniędzy na inwestycje. Proponują loterię dla mieszkańców

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Radni z klubu Bezpartyjni i Niezależni zachęcają mieszkańców Kielc do rozliczania podatku dochodowego PIT w stolicy województwa. Dzięki temu będzie więcej pieniędzy na inwestycje drogowe, budowę żłobków i przedszkoli czy przygotowywanie terenów przemysłowych dla dużego biznesu. Radni proponują loterię z nagrodami dla podatników.

Pieniądze do budżetu miasta płyną z kilku źródeł. Jednym z głównych jest udział w podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych (PIT i CIT). Blisko 50 procent podatku dochodowego, który płaci każda pracująca osoba trafia do budżetu miasta.
- To całkiem sporo. Na przykład jeśli podatek dochodowy pana Mariusza za 2020 rok wynosi 10 tysięcy złotych, to prawie 5 tysięcy wyląduje w kieleckim skarbcu – mówi przewodniczący Rady Miasta Kielce Kamil Suchański.

Średnio od każdego mieszkańca Kielc płacącego podatek dochodowy do budżetu miasta trafia 1740 złotych.
- Zgodnie z przepisami PIT rozliczamy według miejsca zamieszkania, a nie zameldowania. Zeznanie podatkowe w Kielcach powinni złożyć wszyscy, dla których miasto jest centrum życia. Jeśli ktoś mieszka poza Kielcami, ale pracuje w Kielcach, tu wozi dzieci do szkoły, chodzi na zakupy i spędza wolny czas, powinien jako miejsce rozliczenia PIT wskazać właśnie Kielce – podkreśla przewodnicząca Komisji Finansów Publicznych Rady Miasta, Katarzyna Suchańska.

Ale nie wszyscy postępują w ten sposób. Dlatego wiele miast w całej Polsce, a ostatnio także kilka gmin powiatu kieleckiego, prowadzi specjalne akcje, by zachęcić mieszkańców do płacenia podatku PIT w danej miejscowości. W Łodzi jest loteria podatkowa z główną nagrodą w wysokości 100 tysięcy złotych. Sosnowiec proponuje „Samochód za PIT”. W sąsiadującej z Kielcami gminie Piekoszów można wygrać voucher w wysokości 4 tysięcy złotych na wycieczkę. Z kolei w gminie Miedziana Góra łączna wartość nagród w loterii wynosi 10 tysięcy złotych.

- Organizacja takiej loterii to niewielkie koszty w stosunku do zysków, jakie może osiągnąć miasto z tytułu zwiększenia wpływów z podatku dochodowego PIT. Musimy czerpać z dobrych praktyk innych samorządów. Będziemy zachęcać prezydenta Wentę do realizacji tego pomysłu – mówi radny Maciej Bursztein.

- Sytuacja budżetowa Kielc jest trudna, dlatego każda dodatkowa złotówka, jaka wpłynie do naszej wspólnej kasy, ma ogromne znaczenie. Loteria to inwestycja z szybką i wysoką stopą zwrotu dla miasta. Warto wdrożyć to rozwiązanie, by zdobyć pieniądze na realizację ważnych dla kielczan inwestycji i projektów społecznych – podkreśla wiceprzewodnicząca Rady Miasta Kielce Joanna Winiarska.

Radni złożyli w tej sprawie interpelacje do prezydenta Kielc i czekają na odpowiedź.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto