Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radny Janusz Koza wystąpił z klubu Prawa i Sprawiedliwości w Sejmiku Wjewództwa Świętokrzyskiego. Zjednoczona Prawica traci większość

Paulina Baran
Paulina Baran
Zaskakującą decyzję ogłosił radny Prawa i Sprawiedliwości, Janusz Koza, podczas odbywającej się w poniedziałek, 29 marca sesji Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Radny mocno skrytykował strategię rozwoju województwa świętokrzyskiego, która poddana jest pod głosowanie i poinformował nie tylko o tym, że zagłosuje przeciwko niej, ale także rezygnuje z członkostwa w klubie radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Janusz Koza to wieloletni współpracownik Wojciecha Lubawskiego - najpierw w czasach pełnienia przez niego funkcji wojewody, a potem prezydenta Kielc i prezesa marszałkowskiej spółki Uzdrowisko Busko-Zdrój. Po odwołaniu Lubawskiego z funkcji prezesa w Busku nieoficjalnie mówiło się, że Janusz Koza może przestać popierać obóz Zjednoczonej Prawicy w Sejmiku.

Janusz Koza na gorąco skomentował: – Ta strategia to kropla, która przelała czarę goryczy. Mam żal do marszałka i zarządu, dlatego składam rezygnację z klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. Chciałem mówić o Kielcach i powiecie kieleckim, która ta strategia marginalizuje. Możemy chwalić się GUM-em, ale proszę mieć świadomość, że to urząd administracji rządowej – mówił radny podczas poniedziałkowej sesji.

Przypominamy, że do tej pory Zjednoczona Prawica w sejmiku województwa była konglomeratem Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski, Porozumienia oraz dwojga radnych bezpartyjnych ale startujących z list Prawa i Sprawiedliwości: Elżbiety Śreniawskiej i Janusza Kozy. Łącznie klub radnych Prawa i Sprawiedliwości w regionalnym parlamencie dysponował faktyczną, lecz niestabilną większością 16 na 30 mandatów. Po rezygnacji Janusza Kozy w sejmiku województwa będzie 15 radnych z Prawa i Sprawiedliwości oraz 15 z innych ugrupowań.

Warto wyjaśnić, że tak naprawdę w przeszłości przewaga radnych Prawa i Sprawiedliwości wielokrotnie okazywała się iluzoryczna. Na przykład wtedy, gdy dopiero za trzecim razem w tajnym głosowaniu udało się powołać członka Zarządu Województwa i szefa klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości Marka Bogusławskiego na wicemarszałka województwa. Albo podczas głosowania nad petycją dotyczącą uchylenia stanowiska sejmiku w sprawie LGBT, kiedy radni Zjednoczonej Prawicy nie zdołali odrzucić wniosku złożonego przez polityków Platformy Obywatelskiej. Konieczne było zawieranie doraźnych sojuszy i wsparcia Zjednoczonej Prawicy udzielali choćby radni z klub Świętokrzyscy Samorządowcy. Teraz będzie jeszcze trudniej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie